اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

موج مهاجرت های بی رویه و غیرضروری که پس از ناامن شدن سوریه و عراق از افغانستان شدت گرفت، واکنش های تند و تیز اتباع اروپایی را در پی داشت مبنی بر اینکه کشورمان هرگز ظرفیت و نیاز به پذیرش این حجم از بی خانمان ها را ندارد.

 

با این حال همچنان موج هجوم هجرت افغانستانی ها در کنار دیگر مردم از کشورهای عربی و منطقه به مرزهای بسته اروپایی مشخصا آلمان و کشورهای همجوارش ادامه داشت تا اینکه ادعایی از جانب رییس جمهور و وزیر مهاجران کشور، همه را تکان داد.

 

در سخنان صریح اشرف غنی و نیز سید حسین عالمی بلخی به پذیرش و آمادگی اتباع افغانستانی اخراج شده یا داوطلبانه بازگشته از اروپا اشاره شد و اینکه افغانستان نمی تواند این حجم بالا از خروج مردم ملکی و اغلب جوانان تحصیلکرده یا نیروی کار را از دست بدهد.

 

همه اینها در توافقی ناگفته و افکارعمومی به میان نیامده برمی گردد به روابط پشت پرده و سیاست خارجی مابین کابل برلین که آلمانی که هرگز مهاجرانش را جز در موارد خاص اخراج نمی کرده است اینک با قاطعیت تمام آنان را به بیرون از مرزهای کشورش سوق می دهد و نیز…

 

و نیز افغانستانی که تاکنون و تا تبادل نظرهای پیشین با انواع و اقسام کشورهای میزبان افغانستانی های پناهنده، اظهارنظری مبنی بر امادگی یا پذیرش مسوولیت عودت داده شدگان یا اخراج شدگان به داخل کشور نداشت اینک در موضعی متفاوت، مهاجران اروپایی را بازمی خواند!

 

سفر قریب الوقوع اشرف غنی به آلمان و دیدار با مقامات ارشد این کشور درخصوص اتباع غیربومی که رسانه ای نشده است، یاد و خاطره ی سفر مسکوت و بی حاشیه حامدکرزی در سالهای قبل در همین حول و حوش را زنده می کند که تاثیر آن غیرقابل پیش بینی است و در درازمدت آشکار خواهد شد.

 

با این حال، توافقات ضمنی کابل برلین هرچه که بوده است بر عدم آمادگی و بستر نامناسب طرف افغانستانی برای عودت اتباع آواره اش سرپوشی عظیم گذاشته است تا مهاجران مقیم در کمپ های آلمان به هجرت مجدد به فرانسه، سوییس، سویدن، فنلاند و نروژ روی بیاورند تا از گزند همدستی غنی و مرکل در امان بمانند.