اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تهدیدات لشکر جنگوی برای افغانستان را میتوان به سه بخش عمده تقسیم کرد…

از زمان تجاوز اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان برخی از اعضای لشکر جنگوی با تشکیل قول‌اُردوی صحابه در کنار مجاهدین افغان می جنگیدند. از آغاز دهه ۱۹۹۰ و شروع جنگهای داخلی در افغانستان از مکاتب دینی جمعیت علمای اسلام در پاکستان برای آموزش و سازماندهی طالبان استفاده می گردید. این مکاتب که مراکز مهم ٱموزش تفکر تندروانه مکتب دیوبندی بشمار می روند نقش مهمی در گسترش و عسکرگیری گروههای بنیاد گرا منجمله لشکر جنگوی را داشته اند. لشکر جنگوی از پناهگاههای سابق القاعده در افغانستان من‌حیث مراکز آموزش و جایگاه امن برای جنگجویان خویش استفاده نموده اند. لشکر جنگوی در حال حاضر بیشتر بر ضد اهل تشیع افغانستان فعالیت می نماید بطور مثال به حملات تروریستی روز عاشورای سال ۱۳۹۰ در شهرهای کابل و مزار شریف می توان اشاره کرد که لشکر جنگوی مسئولیت آن را بر عهده گرفت و بیش از ۲۰۰ نفر شهید و زخمی بجای گذاشت .

تهدیدات لشکر جنگوی برای افغانستان را میتوان به سه بخش عمده تقسیم کرد :

– تهدید مستقیم نظامی به علت ظهور جنگجویان این گروه در صفوف طالبان مسلح و اشتراک آنها در عملیات نظامی علیه نیروهای دفاعی کشور ،

– موجودیت افراد لشکر جنگوی در بین طالبان پشتو، احساسات و انگیزه های سلفی ، ضد شیعی و دیگر اقلیت های مذهبی و قومی را تقویت می کند .

– مهمتر از همه عملیات مشخص لشکر جنگوی بر ضد مردم اهل تشیع مانند حملات خونبار انتحاری بر اماکن مقدسه و محل تجمع مردم اهل تشیع سبب تنشهای فرقه ای بین شیعه و سنی می گردد زیرا لشکر جنگوی با نام اهل سنت دست به اعمال تروریستی می زند در نتیجه علاوه بر تضادهای قومی، زبانی و منطقه ای که در جامعه موجود است تضادهای فرقه ای و مذهبی نیز به آنها اضافه می گردد. در نتیجه تضادهای فرقه ای خاصیت فراسرحدی داشته و در آینده زمینه را برای دخالت بیشتر کشورهای منطقه در امور داخلی کشور به حمایت از گروههایی که از نظر مذهب به آنها نزدیک هستند مساعد می سازد .

نحوه شکل گیری این گروه تروریستی

این گروه که نام خود را از حق نواز جنگوی موسس قول‌اُردو صحابه پاکستان گرفته است یک گروه بنیاد گرای اسلامی و پابند به طریقه دیوبند است به عقیده اکثر اگاهان سیاسی لشکر جنگوی در سال ۱۹۹۰ پس از ترور حق نواز جنگوی توسط شبه نظامیان شیعه تحریک جعفریه پاکستان شکل گرفت ولی تا سال ۱۹۹۶ خود را یکی از شاخه های قول‌اُردو صحابه پاکستان یعنی شاخه نظامی میدانست در سال ۱۹۹۶ سه تن از اعضای برجسته قول‌اُردو صحابه بنامهای ریاض بسرا ، اکرم لاهوری و ملک اسحق لشکر جنگوی را مستقل اعلام نمودند .این گروه در لیست سیاه گروههای تروریستی پاکستان و امریکا انگلیس نیز درج شده است .

این گروه را میتوان یک گروه تکفیری نامید زیرا آنها هرکسی که نگرش متفاوت از آنها نسبت به اسلام داشته باشد را کافر میدانند لشکر جنگوی حساسیت خاصی علیه شیعه دارد به همین دلیل شمار زیادی از خشنونت آمیز ترین حملات تروریستی آنها متوجه مساجد اماکن و افراد اهل تشیع می باشد بعضی آگاهان سیاسی معتقدند که گروههای تند رو مانند لشکر جنگوی به کمک دولت پاکستان و عربستان سعودی در مبارزه با نفوذ ایران و گسترش شیعه در منطقه ایجاد شده اند . لشکر جنگوی یک گروه وهابی گرای دیوبند و شدیدا افراطی است این گروه هدف خود را ایجاد یک دولت اسلامی سنی بر اساس قانون شریعت وانمود میسازد علاوه بر ان لشکر جنگوی بصورت خشونت آمیز علیه مسیحیت و یهودیت و هندوایزم فعالیت دارد بر اساس راپور تحلیلی پوهنتون استنفورد امریکا بعد از سال ۲۰۰۰ یکی از اهدف دیگر لشکر جنگوی مبارزه علیه نفوذ غرب و امریکا است .

نحوه جذب نیرو در این گروه تروریستی

لشکر جنگوی افراد خود را از مکتب های دیوبندی وهابی پاکستان بخصوص ایالت پنجاب جذب میکند افراد این گروه بر اساس تخمین وزارت خارجه امریکا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر میباشند برخی ها تا هزار نفر تخمین زده اند این گروه در بخشهای کوچک از ۵ تا ۸ نفر فعالیت میکنند و گروهها از ماهیت هم خبر ندارند بعضی اگاهان این گروه را به سه شاخه لشکر جنگوی پاکستان ، افغانستان و العالمی تقسیم می کنند . شبه نظامیان لشکر جنگوی معمولا قبل از اعزام به عملیات تروریستی در اردوگاههای تمرینی خود در حوالی پنجاب وزیرستان شمالی و افغانستان آموزش می بینند تاکتیک این گروه در ابتدا استفاده از موترسایکل با دو سرنشین بود ولی به مرور زمان استفاده از بم های دستی ساعتی و سلاح های مدرن و انتحاری نیز در دستور کار آن قرار گرفت .

منابع مالی :

در ابتدا روابط بسیار نزدیکی با سازمان استخباراتی آی اس آی داشت ولی بعد از اینکه در سال ۲۰۰۱ توسط پرویز مشرف در لست گروههای تروریستی درج گردید این گروه از طریف منابع شخصی در پاکستان بخصوص کراجی و همچنین اشخاص متمول کشورهای عربی بخصوص عربستان سعودی تامین مالی میگردد علت اصلی کمک اعراب سعودی وجود روحیه ضد شیعی و ایرانی درین کشور است علاوه بر ان لشکر جنگوی مقداری از بودیجه خود را از طریق اعمال جنایت آمیز، دزدی، اختطاف گریی و … بدست می آورد.