اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سفر وزیر خارجه قطر به مسکو را می توان یک تلاش جهت برقراری توازن در سطح بین الملل ارزیابی کرد.

داکتر امین حطیط، با اشاره به تنش ایجادشده در مناسبات ریاض و دوحه گفت: تنور اختلافات عربستان و قطر بسیار داغ شده و دوحه همچنان بر مواضع خود پایدار است و به‌طور رسمی اعلام کرده در برابر شرایط دیکته‌شده ریاض سر تسلیم فرود نمی‌آورد، در چنین شرایطی، قطر نیازمند جذب متحدان جدید و تقویت ساختارهای نظامی خود است تا از این طریق بتواند بر سر مواضع خود بایستد به‌گونه‌ای که عربستان سعودی به‌دیده تحقیر و تمسخر به قطر نگاه نکند. در همین راستا دوحه به تقویت مناسبات خود با تهران پرداخت به‌طوری که ایران حریم هوایی و بنادر خود را به‌سوی قطر گشود تا دوحه از تحریم‌های هوایی و زمینی عربستان و متحدانش کمتر آسیب ببیند. دوم اینکه دوحه به آنکارا چراغ سبز نشان داد تا ترکیه نظامیان خود را روانه قطر سازد. این اقدام با هدف قدرت‌نمایی و ممانعت از خطور مفکوره حمله نظامی عربستان به قطر صورت گرفت.

این کارشناس مسایل غرب آسیا با اشاره به موضع امریکا در همسویی با عربستان علیه دوحه گفت: قطر نیازمند برقراری یک توازن در سطح بین الملل بود. بنابراین، می‌توان سفر وزیر خارجه این کشور به مسکو را درهمین رابطه ارزیابی کرد. شما می‌دانید ارگ سفید از شروع تنش میان ریاض ــ دوحه به ‌نفع عربستان سعودی موضع‌گیری کرده است، هرچند که ابراز داشت، این تنش باید از طریق گفت‌وگو حل و فصل شود اما موضعی نگرفت که قطر را مطمین سازد از حمایت ارگ سفید بهره‌مند است، به همین دلیل، وزیر خارجه قطر راهی مسکو شد تا حمایت روس‌ها را به‌دست آورد. ناگفته نماند روسیه در این تنش می‌تواند نقش میانجیگر را بازی کند. نقش ‌آفرینی مسکو در تنش ریاض ــ دوحه می‌تواند در سایر موضع‌گیری‌های منطقوی و بین المللی روسیه تأثیرگذار باشد.

حطیط در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا در سفر وزیر خارجه قطر به روسیه شاهد امضای قرارداد ایتلاف میان دوحه و مسکو خواهیم بود؟ گفت: بنده معتقد نیستم که این سفر به ایتلاف قطر با روسیه منجر خواهد شد البته ممکن است به امضای یک‌سری توافقاتی میان دو کشور منجر شود که قطر در سایه آن تهدید نظامی یا تحریم اقتصادی را احساس نکند. ایتلاف میان دو کشور نیازمند اقدامات اساسی و دقیق و شرایط خاص است.

موضوع : اخبار