اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امریکا که خود میهمانی ناخوانده است، برای کشاندن کشورهای عربی به افغانستان تلاش میکند.

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در یک تماس تلیفونی با محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و معاون قوماندان نیروهای مسلح امارات درباره افغانستان گفت‌وگو کرد.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است که طرفین در این تماس درباره صلح افغانستان و ادامه تعهدات دو کشور برای روابط دوجانبه قوی بین امریکا و امارات گفت‌وگو کرده‌اند.
این در حالی است که حدود یک هفته پیش نیز پمپئو در تماس با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره برقراری احتمالی آتش‌ بس در افغانستان رایزنی کرده بود.
به نظر می‌رسد که اکنون نیز با گذشت یک سال از اعلام استراتیژی ترمپ و ناکامی واشینگتن از دستیابی به اهداف تعین شده آن، ارگ سفید در نظر دارد تا با توسل به کشورهای عربی حوزه خلیج و اشتراک بیشتر آن‌ها در افغانستان، به اهداف خود در کشورمان برسد.
کارشناسان داخلی اما نگران استند که با توجه به حمایت‌های مداوم عربستان، امارات و قطر از گسترش عقاید افراطی در منطقه و اختلافات میان این سه کشور افزایش اشتراک حکام خلیج‌نشین به نفع افغانستان نیست.
به گفته آنها تقویت روابط کابل و کشورهای عربی زمینه‌ساز رشد افراط گرایی در افغانستان خواهد شد و کشورمان را به میدان رقابت گروه‌های تکفیری تبدیل می‌کند.