اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه گاردین روز سه شنبه در گزارشی به نقل از منابع دفاعی عنوان کرد دولت آمریکا برای خنثی کردن تهدیدات طالبان درصدد اعزام صدها سرباز اضافی به استان ناآرام هلمند افغانستان است.

این روزنامه نوشت: براساس اطلاعات کسب شده توسط گاردین، این سربازان اضافی آمریکا قرار است به ولایت در حال زوال هلمند افغانستان باهدف تقویت نیروهای محلی در مقابل یورش های مجدد طالبان، گسیل شوند.

گاردین افزود: تا پایان ماه جاری میلادی، این نیرو که گفته می شود عمدتاً متشکل از نیروهای جنگی است به ولایت هلمند که بیش از یک دهه محل مبارزه نیروهای آمریکایی و انگلیسی علیه طالبان بود، اعزام خواهد شد.

این روزنامه نوشت: مقامات دفاعی می گویند همان طور که پیشتر اوباما گفته است این نیروهای اعزامی قرار نیست درگیر جنگ شوند هرچند نیروهای ویژه (آمریکایی و انگلیسی) اخیرا در یک نبرد چندساعته در هلمند شرکت داشته اند.

گاردین افزود: به گفته این مقامات این نیروهای اضافی آمریکایی قرار نیست در درگیری ها شرکت کنند اما آنها کمک خواهند کرد که قوای دولتی موجود در هلمند بتوانند در برابر حملات طالبان از خودشان دفاع کنند.

این روزنامه نوشت: مقامات نظامی آمریکا از ارایه هرگونه اطلاعات خاصی در این مورد خودداری کرده اند اما گفته اند که هدف نخست از این مأموریت، تقویت سپاه ۲۱۵ ارتش افغانستان از طریق آموزش خواهد بود.

گاردین افزود: براساس اطلاعات به دست آمده این نیروی اعزامی آمریکا به ولایت هلمند، شمار نیروهای این کشور را در افغانستان که در حال حاضر ۹ هزار و ۸۰۰ نفر هستند، افزایش نخواهد داد.

به نوشته گاردین، تقویت نیروهای آمریکایی در افغانستان در حالی صورت می گیرد که قبلاً اوباما موافقت کرده بود که تا پایان دوره ریاست جمهوری اش ۵ هزار و ۵۰۰ تن از نیروهای آمریکا این کشور را ترک کنند.

نیروهای ناتو از جمله آمریکا و انگلیس، از سال ۲۰۱۵ میلادی با دولت افغانستان به توافق رسیده بودند که دیگر به طور مستقیم در نبردها حضور نخواهند یافت و تنها به آموزش نیروهای نظامی و امنیتی افغان بپردازند، اما حملات گسترده اخیر طالبان به هلمند خصوصا ولسوالی سنگین، آنان را بار دیگر به میدان های جنگ کشانده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ماه گذشته تایید کرد که برخی از نیروهای عملیات ویژه آمریکا به دلیل درگیری ها در برخی از مناطق افغانستان به ویژه ولایت هلمند، در وضعیت جنگی قرار دارند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در دسامبر ۲۰۱۴ اعلام کرده بود که نقش جنگی آمریکا در افغانستان پایان یافته است و اینکه نیروهای آمریکایی نقش آموزش و مشاوره نظامی به نیروهای افغانستانی را بر عهده خواهند گرفت.

موضوع : اخبار