اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

توجه دادن حکومت به سکتور زراعت و تقویت آن، می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور مؤثر باشد و راه افغانستان را بسوی خودکفایی اقتصادی هموارتر سازد.

افغانستان یک کشور زراعتی است و اکثر شهروندان کشور مخارج زندگی شان را با استفاده از محصولات زراعتی تامین می کنند، اما برای توسعه و تقویت زراعت در کشور تا کنون کارهای مؤثر انجام نشده و حمایت های لازم از کشاروزان و دهاقین کشور صورت نگرفته است.

 

در تازه ترین مورد رئیس جمهور غنی در دیدارش با شماری از دهاقین کشور بر اهمیت سکتور زراعت تاکید کرده است و گفته است:« هر بسوه زمین که برای زرع آماده می شود، به همان اندازه استقلال ما افزایش می یابد.» رئیس جمهور همچنان به وزارت دفاع ملی دستور داده است که از محصولات داخلی استفاده کند و گفته است این کار در سایر وزارت ها نیز اجرا خواهد شد و این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که برای محصولات ما بازارهای داخلی و بین المللی پیدا شود.

 

نقش زراعت در خودکفایی اقتصادی کشور انکار ناپذیر است. در سالهای گذشته، نبود امکانات مدرن زراعتی، نبود بازار مناسب برای محصولات داخلی و استفاده از محصولات وارداتی بجای محصولات داخلی در کشور، از مشکلات عمده‌ی کشاروزان و زارعان افغانستان  بوده است. استفاده از محصولات داخلی در وزارت خانه ها و ادارات دولتی باید در اولویت قرار گیرد تا شهروندان کشور نیز تشویق گردند تا از تولیدات داخلی استفاده کنند. همچنان باید زمینه استفاده از فن آوری های مدرن زراعتی برای دهاقین و زارعین کشور فراهم گردد و آموزش‌ و آگاهی دهی لازم برای بهبود محصولات زراعتی، به آنها داده شود. استفاده از فن آوری های مدرن زراعتی و تشویق شهروندان کشور به استفاده از محصولات داخلی، می تواند در بهبود وضعیت زراعت در کشور تاثیرات عمده داشته باشد و از وابستگی بازارهای افغانستان به محصولات زراعتی خارجی بکاهد.

 

فقر اقتصادی یکی از مشکلات اصلی مردم افغانستان است. از حکومت وحدت ملی بخاطر فراهم نکردن زمینه کار و اشتغال و عدم بهبود وضعیت اقتصادی کشور، انتقادات تندی صورت گرفته است. اما توجه حکومت به سکتور زراعت و تقویت آن، می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور مؤثر باشد و راه افغانستان را بسوی خودکفایی اقتصادی هموارتر سازد.

 

در وضعیت فعلی که افغانستان شدیدا با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و بسیاری از امور کشور با کمک های خارجی به پیش برده می شود؛ بهترین گزینه برای خودکفایی اقتصادی، تقویت زراعت است. زراعت می تواند در پایه ریزی ساختار اقتصادی کشور کمک فراوان بکند و کشور را در مسیر توسعه‌ی اقتصادی قرار دهد.

 

حکومت افغانستان برای تقویت سکتور زراعت باید در این بخش سرمایه گزاری کند و تلاش ورزد تا توجه بخش خصوصی را به سرمایه گزاری در سکتور زراعت جلب کند. عدم سرمایه گزاری در سکتور زراعت در سالهای گذشته، باعث شده است که زراعت در کشور رشد نکند و زمینه‌ی مناسب برای ارائه محصولات زراعتی افغانستان به بازارهای جهانی فراهم نگردد.

 

از سوی دیگر، تقویت زراعت و کشاورزی، می تواند بسیاری از مشکلات اجتماعی افغانستان را حل بکند. اکنون بیکاری و عدم اشتغال یکی از جدی ترین مشکلات افغانستان است و بسیاری از جوانان تحصیل کرده بخاطر نبود زمینه کار، تن به مهاجرت غیرقانونی دادند. تقویت زراعت یکی از بهترین گزینه ها برای ایجاد زمینه کار و اشتغال در افغانستان است. بیشتر مردم افغانستان در مناطق روستایی و انکشاف نایافته زندگی می کنند و مشغول فعالیت های زراعتی هستند، گفته می شود نزدیک به هشتاد فیصد مردم افغانستان زراعت پیشه هستند و از طریق زراعت امرار معاش می کنند. تقویت سکتور زراعت و ایجاد کارخانه های پروسیس محصولات زراعتی، باغداری و مالداری، می تواند زمینه اشتغال را برای بخش کثیری از نیروی کار افغانستان فراهم کند و علاوه بر کاهش مشکل عدم اشتغال، اقتصاد خانواده ها را نیز بهبود ببخشد.

 

تقویت و توسعه‌ بخش زراعت می تواند افغانستان را در مسیر خودکفایی اقتصادی قرار دهد و چشم انداز اقتصادی افغانستان را امیدوار کننده سازد.  حکومت وحدت ملی باید برنامه‌های جدی برای مدرن سازی سیستم زراعت در کشور روی دست گیرد و به توسعه زراعت توجه لازم نماید، این امر می تواند به توسعه‌ی اقتصادی و خودکفایی منجر گردد.

موضوع : اخبار