اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رهبر حزب اسلامی با نام و آوازه ی دیرین و کلان خود که مدعی فرزندی اسلام بود و برعکس بسیاری از مجاهدین و رهبران احزاب دیگر حاضر به یکجا شدن با حکومت و به زمین گذاشتن سلاح در دهه های پیشین نشده بود به یکباره تغییر موضع داد!

 

گرچه این همان حکومتی است که پیشترها و زمان شکل گیری اش به سرپرستی و پادرمیانی وزیر امور خارجه امریکا، بسیاری چهره های شاخص در داخل و خارج از کشور آن را دولت کفر و دست نشانده و غیرقانونی خوانده بودند؛ اما گویا اینک تفسیر گلبدین حکمتیار تغییر یافته است.

 

گزارش های رسیده حاکی از آن است که شروط اولیه ی حزب حکمتیار با نمایندگی فعال قطب الدین هلال طی دو جلسه ی پیشین با نمایندگان حکومت و اعضای شورای صلح پذیرفته شده است و جلسه ی سوم احتمالا با نتیجه ی قطعی و ختم این غیبت چندین ساله همراه خواهد بود.

 

مواضع رسانه ها بر این اساس بوده است که: “رهبر حزب اسلامی که از مخالفان اصلی دولت افغانستان به شمار می رفت، این روزها به یک دوست قابل اعتماد برای سران دولت بدل شده؛ تا جایی که قرار است برخی از پست های کلیدی دولت اعم از وزارت خانه های داخله و دفاع به سران این حزب واگذار شود.”

 

اگر چه از مجاهدان افغانستان نیز چیزی جز لنگی باقی نمانده است و غیر از ایام 7 و 8 ثور و 24 حوت و امثالهم صدایی از ایشان شنیده نمی شود؛ باید دید آیا حکمتیار بعنوان یک مهره ی سوخته از پاکستان و عربستان همچون ملابرادر به جمع ارگ نشینان می پیوندد یا…؟

 

به عبارت دیگر، آن گروهک و رهبری که سالیان سال قبل از وطن هجرت کرد و نام و آوازه ی اسلام و کفر و ایستادگی بر جهاد حقیقی و عدم مزدوری امریکا را یدک می کشید همان است که امروز از شرط خروج نظامیان خارجی از افغانستان چشم می پوشد؟ یا صرفا نقاب و لباس های مندرس گلبدین حکمتیار را حفظ کرده است؟

 

از این منظر آیا می توان ملحق شدن حکمتیار پر و بال ریخته را به جمع دیگر جهادگران تاریخ مصرف گذشته، دستاوردی برای شورای صلح محسوب کرد؟ یا اینکه مصلحت حزب اسلامی بر ادامه ی تحرکاتش زیر بیرق ارگ زنگ خطری برای وحدت ملی وصله پینه دار می باشد؟

موضوع : اخبار