اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال جان کمپل فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان می گوید که هدف ما این است که دیگر اجازه داده نشود تا طالبان بار دیگر در افغانستان به قدرت برسند. به همین منظور طبق پیمان امنیتی، نیروهای آمریکایی به نیروهای افغانستان یاری می رسانند. این تغییر موضع آمریکا به چه معنا است و آیا می تواند به نفع حکومت افغانستان باشد؟

فرهاد هاشمی، تحلیلگر سیاسی در برنامه «خط کابل» گفت: آمریکایی ها بودند که سال گذشته اعلام کردند که ما از این به بعد طالبان را هدف قرار نمی دهیم بلکه القاعده را هدف قرار می دهیم. فعلا آمریکایی ها در این قسمت تغییر موضع داده اند. یکی از مسایلی که جنرال جان کمپل به آن پرداخته است این است که می خواهند مطابق با پیمان نامه امنیتی از نیروهای نظامی افغانستان حمایت کنند و مطابق با موضع جدیدشان طالبان در ساختار سیاسی افغانستان جایی ندارند. در حالیکه تا به حال، یک سال و سه ماه از امضای این پیمان می گذرد و تا به حال حتی ده درصد از آن هم اجرایی نشده است. آنها حتی به اندازه ده درصد هم از افغانستان در برابر چالش ها حمایت نکرده اند.

وی، اظهارات جنرال کمپل را سیاستی جدید بر اساس منافع آمریکا دانسته و بیان داشت: سال گذشته آمریکایی ها بر اساس منفعت خود اعلام کردند که ما دیگر طالبان را مورد هدف قرار نمی دهیم و حالا تغییر دیدگاه می دهند. زعمای مملکت ما باید بدانند که اظهارات آمریکایی ها برای تامین منافع خودشان است. دلیل تغییر موضع آمریکایی ها، مذاکراتی است که حالا بین روس ها و طالبان جریان دارد. در صورتی که طالبان بخواهند با روس ها همکاری کنند، دشمن آمریکا محسوب می شوند پس باید از بین بروند.

هاشمی معتقد است افغانستان می تواند از این تغییر رویکرد آمریکا استفاده کند و افزود: تغییر موضع آمریکا و استفاده افغانستان از این فرصت بستگی به حکومت دارد. این اظهارات می تواند به عنوان یک فشار برای طالبان استفاده شود. این کار طالبان را متوجه می کند که کسانی که آنها را به وجود آورده اند هنوز هم می توانند کنترلشان کنند و نباید نادیده گرفت که آمریکایی ها خود عامل مهمی در به وجود آوردن طالبان در افغانستان بوده اند. بنابراین شاید با این اظهارات طالبان مجبور به مذاکرات صلح شوند.

این تحلیلگر سیاسی، در خصوص طالبان مورد نظر آمریکا گفت: امروز طالبان به چهارگروه تقسیم شده اند و مشخص نیست که موضعی که جدیداً آمریکا نسبت به طالبان گرفته اند، مربوط به کدام گروه از آنها می شود. چرا که هر چهار گروه نیست که با روس در حال مذاکره است. احتمالاً گروه خاصی است و آمریکایی ها هم مطابق با منافع خود با همان گروه در جنگ خواهد بود.

موضوع : اخبار