اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تعدادی از متنفذین و رهبران جهادی شکوه می کنند که قدرت در حکومت به مجاهدین سپرده نشده است و به نوعی میدان از وجود آنها خالی ساخته شده است. در این میان اسماعیل خان که در زمان انتخابات در تیم داکتر عبدالله بود به اعتراض برخاسته است.

 

سلمان علی دوست زاده کارشناس مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: در سیاست بیمارگونه ای که در کشور ما حاکم است این مردم هستند که از عدالت اجتماعی بازمی مانند و کشور از انکشاف واقعی باز می ماند. اتفاقی که در ترکیب کابینه حکومت جدید افتاده است ملحم از چنین دیدگاه بیمارگونه ی تعریف قومی و زبانی از سیاست است.

 

وی تعریف سیاست و تعریف مشارکت قدرت درکشور را بر پایه عقده مندی دانست و افزود: به وطور مثال اسماعیل خان و هم تیمش که جناب سیاف است در تیم اصلاحات و همگرایی بودند با تمام قدرت ابراز وجود کردند اظهار کردند که به عنوان طیف جهادی و نیروهای جهادی می خواهیم از این تیم حمایت کنیم. چپه اتفاقی افتاد که داکتر عبدالله آنها را در صحنه تنها گذاشت. داکتر عبدالله است ک باید پاسخ آنها را بدهد. حال که به آنها سهمی داده نشده است می خواهند با سرنوشت مردم بازی کنند و آنها را متحد کرده و علیه حکومت بشورانند.

 

دوست زاده ادامه داد: کشوری مثل کشور عقب افتاده افغانستان زمانی می تواند ثبات را لمس کند که دولت به مولفه های مدرن و جریان های جدید بپیوندد. وقتی عدالت درمورد شهروند یا اتباع یک کشور تامین شود، در آن وقت دیگر بحثی برای تنظیم یا جریانی خاص نیست. به این دلیل می گویم تعریف ما از سیاست عقده مندانه است که هر گاه که در توزیع امتیازات و قدرت، حزب و گروه من نوعی به جایی رسید عدالت برقراراست در غیر این صورت، عدالت رعایت نشده است.

 

این آگاه سیاسی عمل و گفته های اسماعیل خان را تقبیح کرده و افزود: در زمان حامد کرزی نصف کابینه از مجاهدین بود اما می توانیم به سرک ها برویم و به سر کوته سنگی گذری بیندازیم، مجاهدین عزیز را از نزدیک ببینیم، بسیاری دست ندارند، پا ندارند و تکدی گری می کنند. باید به جناب اسماعیل خان و جناب سیاف بگوییم که شما از میلیاردها پول خودتان به این مجاهدین تان که شما را به این سمت و موقعیت رسانده اند چقدر کمک کرده اید؟ همیشه هم ادعا می کنید که ما در بین مردم جای داریم و با ادبیات حمایت میلیونها نفر از مردم، کشور را تهدید می کنید؟ به خاطر خدا بیایید به حقوق شهروندی احترام بگذارید و عدالت را مبتنی بر توزیع سهم شهروندی به رسمیت بشناسید.

 

وی با انتقاد از رهبران جهادی که اعتراض به کمرنگ شدن جایگاه شان در حکومت وحدت ملی دارند گفت: هر انتخاباتی برنده و بازنده ای دارد اما در کشور ما حکومت وحدت ملی تشکیل شد. در حال حاضر رییس اجرایی جایگاه غیر قانونی دارد. ابتدا باید این موضوع برای مردم روشن شود که قانون اساسی چه جایگاهی را برای رییس اجرایی مشخص ساخته که این ساختار را ایجاد کرده اند تا بعد این افراد بتوانند به نام رییس اجرایی سرنوشت یک کشور رابه گروگان بگیرند. مردم نان خوردن ندارند. مردم گروه گروه به صورت قاچاق از کشور خارج می شوند یا پشت در سفارتخانه ها برای خروج از کشور صف کشیده اند. باید به اسماعیل خان بگوییم: شما که در تیم داکتر عبدالله بودی، چرا حق خودت را از وی نمی گیری که سرنوشت یک ملت را به گروگان می گیری؟ حتی از افرادی مانند اسماعیل خان و امثال آن بعید نخواهد بود به خاطر امتیازات شخصی خود در جاهایی رهبریت داعش را هم اعلام کنند.

 

سلمان علی دوست زاده تنها راه انکشاف افغانستان را دراین دانست که دولت از ناگزیری ها عبور کند و تعارف ها را کنار بگذارد و گفت: اگر اشرف غنی کل افغانستان را تکه تکه کند و به اسماعیل خان به بهانه جهاد و به هر کس دیگری به بهانه ای دیگر بدهد، این عدالت، عدالت اجتماعی و عدالت شهروندی نخواهد بود. این عدالت هرگز راهی را به سمت توسعه و انکشاف باز نخواهد کرد.

 

وی در پایان گفت: واقعیت های جامعه ما این حکم را می کند که حد اقل خطرات جدی که هر لحظه مردم و جامعه ما را تهدید می کند، به شوخی گرفته نشود. رهبران تنظیم های جهادی، رهبران تنظیم های چپی و تمام این طیف های فکری باید این واقعیت عینی را در نظر داشته باشند که افغانستان در لبه پرتگاه قرار دارد. مردم افغانستان نان خوردن ندارند و رهبران جهادی روی تقسیم قدرت با هم می جنگند. متاسفانه در حال حاضر مردم به حاشیه کشانده شده اند و قدرت توسط رهبران به مسابقه بزکشی تبدیل شده است.

موضوع : اخبار