اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عربستان سعودی از تشکیل ایتلاف نظامی اسلامی خبر داده است. در این ایتلاف ۳۴ کشور مسلمان متشکل از کشورهای عربی و غیر عربی شرکت کرده اند. سفیر عربستان سعودی در کابل، از حکومت افغانستان درخواست کرده است، تا به این ایتلاف بپیوندد. به گفته وزیر امور خارجه پیش از طرح این بحث از سوی سفیر، از طرف مقام های بلند رتبه این کشور نیز این بحث مطرح شده است.

 

عربستان سعودی پس از آغاز تحولات سیاسی زیر نام بهار عربی، به گونه جدی تر وارد بازی های منطقه ای شده و پس از فوت ملک عبدالله و به قدرت رسیدن ملک سلمان، تمایل این کشور به نقش فعال در منطقه بیشتر از پیش شده است. به هرصورت، این که تصمیم گیرندگان حکومت وحدت ملی چه رویکرد را گزینش می کنند و به درخواست عربستان پاسخ مثبت می دهند یا منفی؟ موضوع است که بعدا معلوم خواهد شد. اما از نظر این نگارش موجز دو بحث به صورت جدی قابل طرح و مکث است:

 

در یک توافق اعلام نشده، گروه ها و جریان های سازمان یافته ای که دست به خشونت می زنند، تروریست نامیده می شوند. لیکن روی مصداق های عملی همواره اختلاف نظر وجود داشته است. کشورها با توجه به منافع ملی خود اقدام به تعریف تروریزم کرده اند و این امر باعث تضادهای جدی در منطقه و جهان شده است.

 

حالا بحث این است که تعریف ریاض و ایتلاف نظامی که بر محوریت این کشور تشکیل شده است از تروریزم، چیست؟ از منظر این ایتلاف چه گروه ها و سازمان های تروریست می باشد؟ گروه های طالبان، القاعده، داعش، بوکوحرام، جبهه النصره و…..

پیشنهاد بعدی:  عربستان تبدیل به یک آمریکای آسیایی شده است!

 

این جنب و جوش بیشتر از اینکه جهت مبارزه با تروریزم شکل گرفته باشد، سیاسی است. در گام نخست، اکثر این کشورها در نقطه ای مقابل ایران در منطقه قرار دارند. عربستان سعودی و ترکیه به عنوان پرچم دار و دیگران به عنوان دنباله رو، همواره منتقد و رقیب منطقه ای ایران بوده اند. و در گام دوم، هر یک از این کشورها چالش ها و مشکلات سیاسی دارند که می خواهند تحت عنوان مبارزه با تروریزم به آن چالش ها فایق آیند.

 

اگر قرار باشد که افغانستان در این ایتلاف شرکت نماید، آیا عربستان و کشورهایی که تا به حال در برابر داعش اعلام موضع جدی و مبارزه جدی نکرده است، زین پس به صورت جدی موضع خواهد گرفت؟ آیا جهت درهم کوبیدن گروه داعش از ولایت ننگرهار کشور، همکاری خواهند کرد؟

 

بنابراین، موضع گیری کشورهای عضو این ایتلاف از جمله عربستان، ترکیه، مصر و پاکستان در برابر تروریزم و جریان های تروریستیِ خطرناک در منطقه، مشخص و واضح نیست. در این صورت افغانستان با شرکت در این ایتلاف چیزی حصول نخواهد کرد. گرچند که با توجه به خوش بینی سیاسی دولت مردان به صورت کلی و گردانندگان کنونی حکومت نسبت به عربستان و کشورهای عربی، بعید نیست که در این ایتلاف شرکت کنند.

 

به نظر می رسد که این ایتلاف نظامی بیش از این که نظامی و به منظور مبارزه با تروریزم باشد، یک صف بندی و صف آرایی سیاسی منطقه ای در برابر روسیه و ایران است. دولت های عربی و ترکیه و دولت های غربی در یک طرف رقابت و روسیه و ایران در طرف دیگر رقابت، برسر مسایل منطقه ای باهم مشکل دارند و درصدد بردن بازی هستند. ردپای این رقابت ها در همه کشورهای منطقه به ویژه در دو کشور سوریه ویمن به خوبی دیده می شود. به هرحال، به نظر می رسد که ایتلاف ریاض بیشتر سیاسی، به منظور تقویت جبهه مخالف ایران و روسیه و در نهایت یک بازی سیاسی است.

پیشنهاد بعدی:  پایان قدرت امریکا در قرن جدید

 

اما در طرف دیگر، روسیه موقف صریح و واضح در برابر تروریزم داشته است. این کشور نقش گسترده در راستایِ مبارزه با تروریزم داشته و ضربات جبران ناپذیری بر تن داعش کوبیده است.