اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی همواره شرکت کنندگان و حاضران در مذاکرات رسمی و غیررسمی با طالبان و مخالفان مسلح، این نشست ها را ثمر بخش و گامی رو به جلو در راه مصالحه و ختم جنگ داخلی دانسته اند که ثمر و حاصل آن جز برای خود ایشان بر کسی مشهود نبوده است.

 

به عبارت دیگر، جاده پر دست انداز و پر حادثه و پر پیچ و خم دو طرفه حکومت با طالبان که اکثر قریب به اتفاق مواقع یک طرف آن مسدود است و موجب ترافیک خبری و رسانه ای در طرف دیگر می شود؛ از ابتدا با نظر مساعد و مثبت مردم ملکی، نهادهای مدنی و آگاهان سیاسی نبوده است.

 

در واقع، نشست های خانگی و خارج از خانه ای که رسمی یا تشریفاتی در گوشه ای از جهان در کشورهای مداخله جو و ذی نفع و ضرر از امنیت و ثبات منطقه برگزار شده است همواره در نظر بینندگان و شنوندگان افغانستانی بی حاصل و مایه اتلاف وقت بوده است.

 

با این حال، با صرف مخارج هنگفت و هدررفت زمان، از سال ها بدین سو، حملات خونین و فجیع مخالفان مسلح چه در قالب طالبان و چه دیگر گروه های تروریستی بر مردم بیگناه و بی دفاع با اعطای امتیازهای پیاپی و دراز کردن دست دوستی از جانب حکومت مرکزی همراه شده است.

 

این ها همه، پیش درآمدی بود برای نگاهی دیگر گونه به خبر گفتگوی رسمی از جانب اعضای شورای عالی صلح و نمایندگان حکومت با طالبان در پاکستان که بسیاری احزاب و رسانه ها آن را چراغ سبز اسلام اباد به ثبات در کابل، خیز طالبان برای مصالح و اینچنین نمایاندند لیکن…

 

لیکن نشست خبری با اعضای مفتخر به مذاکره برای مصالحه که پس از اتمام نشست در پاکستان برگزار شد؛ هیچ حرف تازه یا سر نهفته ای در دل خود نداشت و حاجی دین محمد، خلیل کرزی، فیض الله ذکی، محمد ناطقی و محمد عاصم همان موضعی را گرفتند که صلاح الدین ربانی و دار و دسته اش می گرفتند.

 

نوید ادامه مذاکرات، دستیابی به تفاهم اولیه برای توسعه همکاری ها، زبان مشترک و نیز تغییر در روند جنگ داخلی و افغانستانی علیه افغانستانی در خانه تمام آن چیزی بود که در پاسخ خبرنگاران و اصحاب رسانه نسبت به حصول نتیجه از میزبانی اسلام اباد از مذاکرات کابل و طالبان گفته شد… همین!

موضوع : اخبار