اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مقامات امنیتی ولایت فاریاب گزارش دادند که کاروان جنرال عبدالرشید دوستم پس از بازگشت از ولسوالی غورماچ این ولایت هدف کمین مخالفان مسلح قرار گرفت، اما در این حمله به جنرال دوستم و محافظینش آسیب جانی نرسید ولی در نتیجه این درگیری هفت تن از مخالفین کشته و 13 تن دیگر جراحت برداشتند.

 

معاون اول رییس جمهور از یک ماه گذشته بصورت خودسر به ولایت فاریاب رفته و از نزدیک عملیات نیروهای افغانستان علیه شبه نظامیان را فرماندهی می کند تا به اشرف غنی نشان دهد که اگر یک ارتش 20 هزار نفری داشته باشد، می تواند طالبان را از ولایات شمالی کشور بیرون کند.

 

جنرال دوستم در ماه گذشته با موضع گیری ضدپاکستانی چند بار مدعی شده که پاکستانی‌ها در طول سالهای گذشته با افغانستان بازی کرده اند و اکنون رییس جمهور افغانستان نباید بیشتر از این فریب این کشور را بخورد.

 

معاون اول ریاست جمهوری با بیان اینکه باید دوست و دشمن افغانستان شناخته شود، افزوده است که باید موضع واضح و جدی داشته باشیم و روابط دیپلماتیک خود را با پاکستان به دلیل سیاست دوگانه این کشور در طول این سال‌ها قطع کنیم.

 

داکتر عبدالله نیز همگام با جنرال دوستم می‌گوید: به زودی نیروهای امنیتی – استخباراتی افغانستان لانه‌های هراس‌افکنان را درهر جای که شناسایی نمایند حتی در پاکستان نابود خواهند کرد تا نشان دهند که پاکستان در گفته هایش درباره صلح و ثبات در افغانستان صادق نیست.

 

اظهارات ضد پاکستانی سران حکومت وحدت ملی به اینجا بسنده نمی شود و گفته می شود، به تازگی طرح چند گزینه‌ای برای پاکستان تهیه می شود که یکی از این گزینه‌ها شکایت از سیاست های دوگانه اسلام‌آباد در برابر افغانستان به سازمان ملل است.

 

قطعا این سخنان جنرال دوستم و داکتر عبدالله علیه پاکستان، به مزاج اشرف غنی خوش نمی آید چرا که وی از ابتدای رسیدنش به قدرت، پاکستان و عربستان را به عنوان متحدان اصلی دولت کابل انتخاب کرده است و اکنون نمی پذیرد که رییس اجرایی و معاونش بخواهند بر خلاف وی عمل کنند.

 

از طرف دیگر نمی توان حقیقت را پنهان نمود. پاکستان از سال 2001 میلادی تاکنون حدود 13 میلیارد دالر برای انجام عملیات‌های ضد تروریستی از آمریکا دریافت کرده است، ولی همچنان تمامی حملات انتحاری از پایگاه های وزیرستان شمالی طرح ریزی می شود.

 

البته تصمیمی که اشرف غنی باید بگیرد تنها به مخالفت جنرال دوستم و داکتر عبدالله خلاصه نمی شود، بلکه صلاح الدین ربانی وزیر خارجه، سید معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع و رحمت الله نبیل رییس امنیت ملی که هفته ی گذشته به اسلام آباد سفر کردند تا موارد امنیتی را پیگیری کنند، هم مدعی هستند که در این باره به هیچ توافقی نرسیدند و همچنان دولت پاکستان به دنبال ایجاد مشکلات برای جمهوری اسلامی افغانستان است.

 

حال اشرف غنی مانده است که با وجود این همه مخالف در کابینه اش، چگونه روابط سیاسی با دوست دیرینه ی خود پاکستان را ترمیم سازد؟ یا اگر بهتر بگوییم منتظر دستوری است تا از کاخ سفید صادر شود که برای دانستن آن اندک زمانی لازم است تا ببینیم این بار اشرف غنی و اربابانش چه تصمیمی برای مردم مظلوم افغانستان می گیرند.

موضوع : اخبار