اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رسانه های ترکیه جزئیات یک جلسه محرمانه کردها با حضور مسئولان امریکایی و فرانسوی در منزل هوشیار زیباری را فاش کرده اند؛ جلسهای که در آن برای بزرگتر کردن کردستان تصمیمگیری شده است.

به نقل از روزنامه ینی شفق، وابسته به دولت آنکارا، این جلسه محرمانه که گفته میشود پیش از برگزاری رفرندوم برگزار شده، تصمیمات جدی به همراه داشته است. در این جلسه کرکوک من‌حیث پایتخت کردستان انتخاب شده و ایجاد یک اردوی مشترک با لواهای مدافع خلق سوریه که آنکارا آن را شاخه سوری پ.ک.ک میداند در نظر گرفته شده است.

ینیشفق مدعی است، در این جلسه تاکید شده است که باید نقشه کردستان از وضعیت کنونی بزرگتر شود، گذرگاههای سرحدی کردستان عراق و سوریه برداشته شده و از یک تذکره و پاسپورت مشترک برای باشنده گان استفاده شود.

به نوشته این روزنامه، بارزانی که با وجود تمام هشدارها رفرندوم را برگزار کرد تاکنون چندین جلسه با نماینده گان عالی اسراییل، فرانسه، انگلیس و امریکا داشته است.

بنا بر این راپور، همچنین در جلسه محرمانه مذکور وعده داده شده است که در مرحله بعد موصل نیز به کردستان مستقل بپیوندد.

ینی شفق می نویسد: در این جلسه پیتر وودارد گالبرایث، دپلومات امریکایی، زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین امریکا در عراق و برنارد کوشنر، وزیر خارجه پیشین فرانسه در خانه هوشیار زیباری، از رهبران سیاسی اقلیم و وزیر خارجه پیشین عراق گرد هم آمدهاند و دستورات لازم را به بارزانی دادهاند.

بر اساس این راپور، کردهای سوریه قرار است در جَنیوری 2018 در مناطق تحت کنترول خود مانند منبج رای گیریهایی درباره استقلال انجام دهند و در اواسط سال 2018 اردوی مشترک تشکیل خواهد شد و بدین ترتیب پیوستن کردستان سوریه و عراق به یکدیگر به پایان خواهد رسید.

در این جلسه درباره تاثیر منابع تیلی و گازی موجود در مناطق رقه، دیرالزور در سوریه و کرکوک موصل در عراق بر آینده دولت کردستان مستقل گفتوگو شده است.