اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اسماعیل هنیه درمراسم روز ملی قطر که در شهر حمد واقع در جنوب نوار غزه برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

به نقل ازمرکز اطلاع رسانی فلسطین، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس خاطر نشان کرد که هیچ احدی از ملت فلسطین از وتوی امریکا در شورای امنیت شگفت زده نشد؛ چرا که این اقدام در راستای سیاست اصلی امریکا که همقرارداد رژیم صهیونیستی است، صورت می گیرد.

وی با تاکید بر موضع جنبش حماس در مخالفت با تصمیم امریکا درباره قدس و لزوم تلاش برای لغو پلان موسوم به معامله قرن اعلام کرد که چنین تصمیماتی هیچ آینده ای در سرزمین فلسطین ندارند.

هنیه در عین حال به موضع امیر قطر درباره مساله قدس اشاره و تاکید کرد که او در تماس تلیفونی با وی (هنیه) گفته است که ما هرگز مساله قدس را رها نمی کنیم؛ چرا که این مساله به سرنوشت امت ارتباط دارد.

وی در ادامه خواستار احیای صندوق حمایت از قدس شد که قطر در اجلاس قبلی اتحادیه عرب به منظور حمایت از اهالی قدس پیشنهاد داده بود و گفت: ما خواستار احیای صندوق حمایت از قدس و تزریق کمک های لازم به اهالی این شهر مقاوم و مدافع مسجد الاقصی من‌حیث قبله گاه نخست مسلمانان و سومین حرم اسلامی هستیم.

رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در بخش دیگری از سخنان خود خواستار وحدت کلمه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و کنار گذاشتن اختلافات حاشیه ای و بررسی مسایل داخلی از طریق گفتگو و احترام متقابل و نیز رعایت حق حاکمیت کشورها و احترام به تصمیمات آنها شد.

وی افزود: ما از دل غزه؛ سنگر مقاومت، از برادران خود در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس می خواهیم به خاطر فلسطین و قدس متحد شده و مسایل داخلی شان را با روحیه برادرانه عربی اصیل که ما همیشه نزد برادران مان در این منطقه دیده ایم، حل و فصل کنند.

این رهبر برجسته فلسطینی ضمن تمجید از قطر من‌حیث مُـلکی دارای موضع و قدرت تصمیم گیری و حق حاکمیت، تصریح کرد که ما امروز در دیپلوماسی رسمی جهان عرب و در سایه نفوذ طرف های خارجی و دخالت های ویرانگر آنها در مواضع سیاسی، نیازمند افراد قادر به اتخاذ مواضع و تصمیمات سیاسی هستیم.

اسماعیل هنیه خاطر نشان کرد که قطر از حماس من‌حیث یک گروه فلسطینی حمایت نمی کند، بلکه از ملت فلسطین حمایت می کند و هر کس از ملت ما حمایت کند، در واقع از ما حمایت می کند و هر کس در کنار ملت ما قرار گیرد، در کنار تمامی عناصر این ملت قرار گرفته است.

وی افزود: زمانی که خیلی از طرف ها از حمایت از اهالی نوار غزه دست کشیدند، قطر از آنها حمایت کرد و شیخ حمد امیر این کشور به غزه سفر کرد تا محاصره سیاسی این منطقه را بشکند. قطر از تمامی اقشار ملت فلسطین در غزه، کرانه باختری و قدس و اردوگاه های کشورهای دیگر و نیز فلسطینیان مقیم خارج حمایت کرده است و مواضع آن نمونه انجام وظیفه طرف های عربی و اسلامی در قبال ملتی است که در خط مقدم امت قرار گرفته است.

هنیه تاکید کرد که حماس و ملت فلسطین در کنار طرف هایی که از آنها حمایت کرده اند، خواهند ایستاد و به کسانی که در کنارشان قرار گرفته اند، وفادار خواهند ماند و آنها را تنها نخواهند گذاشت.

وی در پایان از کشور قطر و ملت آن که صفات کرامت، شجاعت، صبر و حکمت در تعامل با تحولات و رویدادها را در خود جمع کرده اند، تمجید کرد و گفت: آنها قدرت خوبی برای هضم تغییر و تحولات کلان در منطقه و دور نشدن از مسیر اصلی را دارند و همواره از مسایل امت و در راس آنها؛ مساله فلسطین حمایت کرده و از ایستاده‌گی و پایداری ملت فلسطین دفاع نموده‌اند.