اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه جرمن با اعلام اینکه دولت این کشور با فروش تسلیحات به عربستان موافقت کرده است به بخشی از سود سرشار برلین از معاملات تسلیحاتی با ریاض اشاره کرد.

در شرایطی که اقدامات عربستان سعودی در خاورمیانه تنش‌آفرین شده شده است، موضوع صادرات تسلیحات جرمنی به عربستان همچنان مورد توجه است.

روزنامه جرمن زوددویچه در این زمینه نوشت که جرمنی بار دیگر با فروش تسلیحات به عربستان موافقت کرد. دلیل چنین اقدامی درآمد سرشاری است که از صادرات تسلیحات عاید جرمنی می‌شود. جرمنی فقط در سه ماهه سوم سال جاری عیسوی، حدود 148 ملیون یورو از معامله با عربستان درآمد داشته است و این در حالی است که سال گذشته در زمان مشابه ارزش معامله‌های برلین با ریاض 41 ملیون یورو برآورد شده بود.

در تمامی سال 2016 هم ارزش صادرات تسلیحاتی جرمنی به عربستان 530 ملیون یورو برآورد شده بود.

این آمارها در پی درخواست حزب چپ از وزارت مالیه جرمنی به دست آمده است. وزارت مالیه درباره اینکه چه تسلیحاتی به عربستان صادر می‌شود، اطلاعاتی در اختیار نگذاشته است. با این همه مشخص است که قایق‌های گشت‌زنی حجم قابل توجهی از این معامله را شامل می‌شوند.

حزب چپ جرمنی از اقدام دولت این کشور مبنی بر فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و مصر به دلیل نقض حقوق‌بشر انتقاد کرده است. یکی از سیاستمداران این حزب گفت: این موضوع خاصتاً درباره عربستان سعودی و مصر اهمیت دارد چرا که این کشورها با جنگ کثیفی که در یمن به راه انداخته‌اند، مسئول مرگ هزاران تن هستند.