اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تحقیقات ابتدایی به روشنی این موضوع را رسانده است که این تروریست ها از داخل حمایت می شود اما دولت آن را انکار می کند و حرفش هم قابل اعتبار نیست.

 

پس از بازگشت رییس جمهور از کنفرانس قلب آسیا حمله ای انفجاری بر سفارت اسپانیا در کابل صورت می گیرد که هشت نفر جان خود را از دست می دهند. دو نفر خارجی، پنج سرباز و یک فرد عادی قربانیان این انفجار بوده اند. این انفجار در این موقعیت زمانی و درست در زمانی که پاکستان باردیگر به افغانستان وعده صلح می دهد چه معنایی می تواند داشته باشد؟

 

جاوید کوهستانی تحلیلگر مسایل نظامی در برنامه «فراخبر» گفت: در پیوند سفر رییس جمهور و توافقات قبلی و بعدی که در قلب آسیا به وجود آمد، همه شاهد بودیم که حمله به میدان هوایی قندهار چگونه طراحی شد. با آغاز این کنفرانس حمله به قندهار آغاز یافت و با پایان آن جنگ در قندهار پایان یافت. دریافت ها نشان می دهند که تروریست های بدون سلاح وارد قندهار و ساحات مورد نظر شدند. بدون اسلحه وارد شدند اما از داخل تجهیز شدند. تحقیقات ابتدایی به روشنی این موضوع را رسانده است که این تروریست ها از داخل حمایت می شود اما دولت آن را انکار می کند و حرفش هم قابل اعتبار نیست. بعد از بازگشت رییس جمهور و کنفرانس مطبوعاتی در پاکستان ، حمله بر سبزترین نقطه شهر کابل سفارت اسپانیا انجام شد.

 

وی معتقد است این حمله از جانب پاکستان بوده و پیام هایی دارد و بیان داشت: طراحان این حمله می خواستند چند پیام را به مردم افغانستان برسانند. پیام اول این است که دولت افغانستان بسیار ضعیف است. پاکستان با این کار می خواهد روحیه شهروندان افغانستان را ضعیف کند، زمینه فرار موسسات و همکاران بین المللی که به افغانستان کمک می کنند را در افغانستان تسریع کند، ضعف نهادهای امنیتی ما را به نمایش گذارد، مشروعیت نظام سیاسی افغانستان را کاهش دهد چراکه وقتی مردم نارضایتی شان اوج می گیرد، نظام نیز مشروعیت خود را از دست می دهد. بعد از آن هم می خواهند توان گروه های تروریستی را نشان دهند که در امن ترین نقاط کابل نیز می توانند فعالیت کنند. نفوذ دشمن در نهادهای امنیتی را نشان می دهند که چگونه کمربندهای انتحاری عبور می کنند و در مرکزی ترین مناطق عملیات خود را انجام می دهند. همچنان تهدید کابل به معامله است که رییس جمهور افغانستان راهی جز معامله با تروریست ها و پاکستانی ها را ندارد. متاسفانه رهبران ما همیشه نسبت به پاکستان خوشبینانه قضاوت کردند و همین هم باعث نابودی افغانستان شده است.

 

کوهستانی در خصوص استعفای نبیل گفت: این سازمان یافته بود که ما را به دام این نشست بکشند و زمینه سازی کنند تا عامل فشار شوند و نبیل در آینده رییس امنیت ملی افغانستان نباشد. این فشارها به نمایندگی از پاکستان توسط عوامل نفوذی بود. فشارهای پاکستان این بود که اگر شما صلح و امنیت می خواهید نبیل باید در راس اداره امنیت ملی افغانستان نباشد.

 

این آگاه نظامی در ارتباط با حمله به جان نخبگان سیاسی اظهار کرد: چند حمله بدتر از این هم به جان آگاهان سیاسی در راه است. حکومت باید متوجه این موضوع باشد. متاسفانه افرادی درون نظام حامی تروریست ها هستند. متاسفانه در داخل پولیس و در وزارت خارجه کسانی هستند که از تروریست حمایت می کنند. هنگامی که چند نفر تروریست به خانه من حمله کردند و فرارکردند در خانه ای در همان نزدیکی پنهان شدند. هیچ کس آن محل را انسداد و تفتیش نکرد. متاسفانه تا زمانی که اینگونه دروغ و فریبکاری در حکومت باشد ما شاهد انفجار و انتحار و ترورهای زیادی خواهیم بود. هم اکنون این حکومت نزد کشورهای جهان و مردم، حکومتی دروغگو و فاسد و بی کفایت است که برای رسیدن به امیال شخصی خود از جان شهروندان خود می گذرد و حاضر است هر کاری کند حتی کشور را بفروشد تا جیب خود را هرچه بیشتر پر کند و اربابان خود را هرچه بیشتر راضی کند.

 

کوهستانی کشور را زیر نفوذ سازمان های استخباراتی خوانده و افزود: سازمان های متعدد استخباراتی زیادی در اینجا نفوذ دارند، نیروهای ذی نفوذ و ذی نفع فرامنطقه ای بسیار زیاد هستند. کشورهای خلیجی نفوذ زیادی در کشور دارند. بیش از پنجاه مرکز تروریستی شبکه حقانی و و وابسته های تروریست ها در شهر کابل هستند. حالا با سرد شدن هوا جنگ های جبهه ای در شهرهای سرد کاهش پیدا می کند اما تروریست ها در شهرهای بزرگ افغانستان متمرکز می شوند و حملات در کابل افزایش می یابد.

 

وی راه حل بیرون آمدن از اوضاع کنونی را چنین بیان کرد: ما باید ابتدا یک استراتژی تدوین کنیم، دشمن را بشناسیم، استراتژی اش را بشناسیم، سطح نفوذش را بشناسیم، و ظرفیت و توانش را کشف کنیم بعد از آن ادارات خود را آماده پاسخگویی کنیم و تمام امکانات و ظرفیت هایمان را به عناصر صادق و وطن دوست ببندیم و حمایت کنیم.

موضوع : اخبار