اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افزایش تعداد مظنونین ترور در بین زنان در اروپا سازمان های امنیتی را در برابر چالش جدیدی قرار داده است.

روزنامه هندلزبلات جرمنی در راپوری نوشت: از زمانی که تروریزم داعش در مناطق تحت اشغال خود با شکست هایی مواجه می شود همواره تروریست های بیشتری به اروپا بر می گردند. حالا سازمان های اروپای با چالش جدیدی روبرو هستند. تا به حال هرگز تا این اندازه تروریست های بالقوه در بین زنان در اروپا وجود نداشته است.

همواره همچنین زنانی در بین تروریست ها دیده می شوند که اهداف مذهبی و سیاسی خود را با خشونت های وحشتناک دنبال می کنند. اخیرا وقتی که نیروهای امنیتی در موصل عراق چهار جهادی زن جرمن را در بین طرفداران داعش دستگیر کردند شوک بزرگی به جرمنی وارد شد. جرمنی به این مسئله می اندیشد که انگیزه ها و امیدها و دلایل این زنان چه بوده است که وطن منظم خود را ترک کرده تا در خدمت تروریست ها باشند و همچنین همواره بر تعداد آن ها افزوده می شود.

این روزنامه جرمن در ادامه این مطلب نوشت: به ندرت در گذشته این اندازه زن در سازمان های تروریستی فعال بوده اند. همراه با چهار جهای زن جرمن که در موصل دستگیر شدند همچنین زنان تروریستی از کشورهای ترکیه، روسیه، کانادا، چچن، لیبیا و سوریه نیز وجود داشته اند.

هفته پیش همچنین مشخص شد که یک متعلم دختر 16 ساله جرمن از ایالت زاکسن هم در بین دستگیر شدگان در موصل بوده است. وی در تابستان گذشته در جرمنی ناپدید شده و به داعش در عراق پیوسته بود. پیش از آن نیز به اسلام افراطی گرویده بود.

جرمنی یک شکارگاه جذاب برای استخدام تروریست ها است. بر اساس آمار سازمان استخبارات داخلی جرمنی از بیش از 930 نفری که از جرمنی به عراق و سوریه رفته تا در آنجا به گروه های تروریستی مانند داعش بپیوندند یا از آن ها حمایت کنند حدود 20 فیصد زن هستند. پتانسیل ترور در بین این افراد بسیار بالا است. یک سوم آن ها بعضا به جرمنی بازگشته اند و بیش از 70 نفر آن ها فعالانه در ترور داعش اشتراک داشته اند.

رییس یوروپل (پولیس اروپا) با توجه به این اوضاع درباره یک خطر جدید در این اتحادیه هشدار می دهد. برآورد می شود که در آینده نزدیک به حدود 2500 تروریست داعش از عراق و سوریه به اروپا بازگردند. این نگرانی وجود دارد که آن ها بسیاری از اقدامات تروریستی که از داعش یاد گرفته اند را در اروپا اعمال کنند.

بر اساس اطلاعات یورو پل نه تنها میانگین سن تروریست های بالقوه نسبت به سابق کاهش چشمگیری داشته است بلکه در بین افراد بازگشته از مناطق بحرانی تعداد زنانی که می توانند اقدامات تروریستی را مرتکب شوند نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.

هشدارهای یورو پل در این باره کاملا قابل درک است. از بین حدود 718 تروریست داعشی که پولیس سال گذشته دستگیر کرده است حدود یک چهارم آن ها زن بوده اند.

رییس تشکیلات قضائی اتحادیه اروپا بر این باور است که با توجه به کاهش سن و افزایش زنان در بین تروریست ها اروپا باید روش های جدید و خاص ای را برای آماده گی به منظور مقابله با این خطر در دستور کار قرار دهد. البته تنها اروپا نیست که با پدیده ترور در بین زنان مبارزه می کند.

زنان داعشی همچنین کشورهایی مانند اندونزیا را تهدید می کنند.

سیدنی جونز ، مدیر موسسه تجزیه و تحلیل تضادها در جاکارتا در این باره می گوید که من اعتقاد دارم که این شروع یک تحول جدید نه تنها در اندونزیا بلکه در جنوب شرقی آسیا است.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است که در غرب این مسئله به دشواری قابل درک است که چرا زنان داوطلبانه درست به سازمان هایی می پیوندند که زنان را سرکوب و استثمار می کنند. انگیزه های زنان برای پیوستن به داعش اغلب مشابه مردان و عبارت است از ماجراجویی، سرخوردگی، از خودبیگانگی و تعصب و غیرت دینی است.

دو تن از کارشناسان امنیتی غربی بر این باورند که نیروهای امنیتی اروپا آماده گی خیلی بدی برای مقابله با خطر تروریزم زنان دارند. بررسی زنان به دقت مردان انجام نمی شود.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است که تروریزم بوکوحرام نیز به صورت هدفمند برای استخدام زنان کار می کند چرا که در ارتکاب اقدامات تروریستی کم تر تحت سوء ظن قرار می گیرند.