اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تروریزم و هراس افگنی امروزه تنها برای کشورهای خاورمیانه یک تهدید به شمار نمی رود، بلکه جهان از گسترش هراس افگنی و قدرت گرفتن گروه های تروریستی در هراس است. گروه های تروریستی در سالهای گذشته امنیت تمام کشورهای جهان را تهدید کرده است؛ از آمریکا و کانادا تا آلمان، فرانسه، بریتانیا و خاورمیانه. حمله های انتحاری و تروریستی در کشورهای اروپایی و آمریکا نشان می دهد که تروریزم یک تهدید جهانی است و اگر برای مبارزه با آن راهکارهای جدی روی دست گرفته نشود، امکان دارد سایر کشورهای دنیا نیز به سرنوشت کشورهای خاورمیانه گرفتار شوند.
سخنرانی های نمایندگان کشورهای مختلف جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ نشان می دهد که ثبات امنیتی بزرگترین نگرانی کشورهای جهان به شمار می رود و همه از افزایش ناامنی در جهان نگرانند. این نگرانی ها در حالی مطرح می شود که فعالیت گروه های تروریستی در حال افزایش است و همکاری های امنیتی بین کشورهای جهان، افزایش نیافته است.
از سوی دیگر، کنفرانس مونیخ نشان می دهد که بی اعتمادی سایه‌ی سنگینی بر عملکرد رهبران جهان افگنده است. بی اعتمادی باعث شده است که کشورهای جهان نتوانند در برابر تهدیدهای تروریستی هماهنگ و همکار شوند و مبارزه مشترک علیه هراس افگنی راه اندازی کنند.
اما همانگونه که امروزه کشورهای جهان به این واقعیت پی برده اند که تروریزم یک پدیده جهانی است، باید ضرورت همکاری مشترک و هماهنگ در راستای مبارزه تروریزم را نیز درک کنند. تروریزم امنیت جهان را با تهدید مواجه ساخته است و ضرورت است تلاش جهانی در راستای قطع منابع اقتصادی گروه های تروریستی صورت گیرد و پناهگاه های امن آنها در گوشه های مختلف جهان، نابود گردد. امنیت در افغانستان نیز بستگی به تلاش های جهانی در راستای مبارزه با تروریزم دارد. جامعه جهانی بیش از یک و نیم دهه است که در افغانستان برای مبارزه با تروریزم حضور دارد، اما تلاش های جامعه جهانی هنوز نتوانسته است گروه های تروریستی را افغانستان شکست بدهد و امنیت و ثبات را در کشور تامین بسازد. عمده ترین دلیل ناکامی جامعه جهانی در راستای مبارزه با تروریزم در افغانستان، بر می گردد به عدم هماهنگی و تضاد منافع قدرت های بزرگ دنیا.
آیا کنفرانس مونیخ با برجسته ساختن نگرانی های امنیتی و تهدیدات تروریستی، رهبران جهان را وادار خواهد کرد که برای مبارزه با تروریزم و افراطگرایی در افغانستان تلاش های همسو و هماهنگ نمایند؟ بدون تردید پیروزی در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان، تاثیر بسزای روی مبارزه با تروریزم در خاورمیانه خواهد گذاشت و باعث خواهد شد که نگرانی های جهانی نسبت به تهدیدات تروریستی کاهش یابد.
رئیس جمهور غنی نیز در این کنفرانس تاکید کرده است که تروریزم نه تنها امنیت افغانستان بلکه امنیت کل جهان را تهدید می کند و افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم و هراس افگنی قرار دارد. حکومت افغانستان مدت ها است که تلاش دارد توجه کشورهای جهان را به مبارزه جدی با تروریزم در افغانستان جلب کند و همواره بر این نکته تاکید کرده است که پناهگاه های تروریستان باید نابود گردد و حمایت از گروه های تروریستی باید پایان یابد.
همچنان رئیس جمهور غنی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با نمایندگان کشورهای مختلف دیدار کرده است و عمده ترین بحث ها روی نگرانی های امنیتی و تهدیدهای تروریستی بوده است. مهم ترین دیدار رئیس جمهور غنی با مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بوده است. معاون آقای ترامپ گفته است که آمریکا به حمایت از دولت و مردم افغانستان ادامه می دهد و نیروهای بیشتر برای مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان خواهد فرستاد. پیش از این روشن نبودن سیاست حکومت دونالد ترامپ در قبال افغانستان نگرانی های جدی را در باره آینده ی همکاری افغانستان و آمریکا بوجود آورده بود.
نگرانی های مطرح شده در کنفرانس مونیخ نشان می دهد که امنیت به یک دغدغه و نگرانی جهانی تبدیل شده است و تهدیدهای جدی متوجه امنیت جهانی است. مبارزه با هراس افگنی در خاورمیانه و کشورهای در حال جنگ، می تواند منجر به کاهش نگرانی های امنیتی در جهان گردد؛ اما همه چیز بستگی به بوجود آمدن اعتماد بین کشورها و همکاری های مشترک دارد.

موضوع : اخبار