اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رقابت ها و اختلاف ها میان کشورها در حال حاضر با کنش و واکنش کشورهای منطقه در برابر تروریسم رقم می خورد.

 

بحث تروریسم بار دیگر به یکی از جنجالی ترین مباحث سیاسی و امنیتی در منطقه تبدیل شده است. تغییرات راهبردی که در سطح بین الملل و منطقه خاورمیانه به وجود آمده و ایتلاف هایی که بر محور تشدید رقابت های سیاسی و ایدیولوژیکی شکل گرفته، ابعاد مبارزه با تروریسم را با پیچیدگی های زیادی مواجه کرده است.

تا هنوز ایتلاف جهانی مبارزه با تروریسم حداقل توانسته بود سیاست های مخالف و گاه متضاد کشورها را در راستای مبارزه با تروریسم هماهنگ بسازد. در پی همین هماهنگی نیروهای بین المللی در افغانستان حضور یافت و بیش از یک و نیم دهه مبارزه با هراس افگنی را رهبری کردند. در این مدت کشورهای منطقه و جهان با همه اختلافاتی که باهمدیگر داشتند، اما به صورت علنی و آشکار در مسیر مبارزه با تروریسم سنگ اندازی نمی کردند.

 

رویکرد جهانی مبارزه با تروریسم اختلافات کشورهای مختلف را در راستای مبارزه با تروریسم پوشانده بود و همه رویکردها را به یک سو جهت داده بود، ولی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان از یک سو و ظهور گروه داعش و سایر گروه های تروریستی در افغانستان از سوی دیگر، نوعی بی باوری در سیاست های جامعه جهانی را در افغانستان دامن زد. بر مبنای این بی باوری برخی کشورها احساس کردند که جامعه بین المللی مثل گذشته از افغانستان حمایت نخواهد کرد، از اینرو کشورهایی که خود را در معرض آسیب گسترش تروریسم در منطقه می دانستند، راهکارهای ویژه خودشان را در پیش گرفتند که این امر نوعی گسست، پراکندگی و ناهمسویی را در میان اعضای ایتلاف جهانی مبارزه با تروریسم به وجود آورد.

پیشنهاد بعدی:  ملاقات با ختک، توهین به ملت است

 

مسأله مهم در این رابطه این است که رقابت ها و اختلاف ها میان کشورها در حال حاضر با کنش و واکنش کشورهای منطقه در برابر تروریسم رقم می خورد. هر کشور به گونه ای تلاش می کند تا از پدیده تروریسم برای پیشبرد رقابت و یا نمایش قدرت خود در منطقه سود ببرد، بدون شک این گونه موضع گیری ها از یک طرف به ظهور گروه های بیشتر تروریستی کمک می کند و از سوی دیگر روند همگرایی امنیتی را در منطقه با دشواری های زیادتری روبرو می سازد.

روابط پر تنش افغانستان و پاکستان که با اتهام زنی های متقابل در حمایت از گروه های تروریستی دنبال می شود، تماس های روسیه با طالبان و نقش بالقوه ایران و هند در آینده افغانستان همه وضعیت امنیتی در افغانستان را پیچیده کرده است. در حالی که افغانستان کشور پاکستان را به سیاست های دوگانه در قبال تروریسم متهم می کند، اما آن کشور متقابلا می گوید که تروریستان از خاک افغانستان می آیند و حملات تروریستی خود را در خاک پاکستان انجام می دهند. هردو کشور خود را قربانی تروریسم می دانند و هردو کشور خود را در مبارزه جدی با تروریسم متعهد می دانند، اما هردو کشور یکدیگر را در نا امنی های کشورشان مقصر می دانند. اکنون پاکستان در پی حمله تروریستی در آن کشور مرزهایش را با افغانستان بسته است.

 

اکنون علاوه بر رویکرد پاکستان در قبال تروریسم و امنیت افغانستان، سیاست های کشورهای روسیه، چین، ایران، هند، امارات و عربستان نیز در آینده سیاسی افغانستان در معرض سؤال قرار گرفته است. آیا این کشورها هماهنگ با حکومت افغانستان مبارزه با هراس افگنی در این کشور را به پیش خواهند برد و یا با تماس با  گروه های مسلح مخالف دولت، هر کدام راه جدا از حکومت افغانستان را برای تأمین و تضمین منافع شان در افغانستان در پیش خواهند گرفت؟

پیشنهاد بعدی:  خوش بینی به پاکستان؛ اشتباه استراتژیکی دولت

حکومت افغانستان با توجه به وضعیت آشفته منطقه و با توجه به میزان آسیب پذیری این کشور از دخالت های کشورهای بیگانه بیش از هر زمان دیگر به اجماع و همگرایی منطقه ای حد اقل در مبارزه با تروریسم تأکید می کند. از این رو ایجاد همگرایی منطقه ای و مبارزه صادقانه کشورهای منطقه در برابر تروریسم، از اهداف استراتژیک امنیتی و منطقه ای افغانستان به شمار می رود.

موضوع : اخبار