اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در نبود استراتيژي کارآمد جنگ عليه تروريزم، امسال گروه تروريستي داعش، علاوه بر گروه هاي ديگر تروريستي، عملا وارد جنگ عليه دولت و مردم افغانستان شده است. فجايع متعددي در ولايات مختلف کشور توسط افراد اين گروه با اجراي حملات انتحاري صورت گرفته، و قربانيان زيادي از مردم بي دفاع افغانستان گرفته است. اما در قدم اول، نهادهاي امنيتي کشور، بايد متوجه شده باشند، که با دشمني روبرو هستند که بنيان و اساس جامعه افغانستان را هدف قرار داده و براي رسيدن به هدف از هيچ جنايتي دريغ نمي کند. لذا ما در جنگي تمام عيار با تروريزم در چهره داعش، شبکه حقاني و… قرار داريم و بدين جهت تدابير امنيتي سست، ناکافي و ضعيف در مقابل آن ناکافي بوده و از وقوع حوادث و فجايع بعدي جلوگيري نخواهد کرد. هشياري نهادها و نيروهاي امنيتي بايد در بالاترين حد خود باشند.  ديگر اينکه، تمامي افراد و آحاد مردم افغانستان بايد در همکاري با نهادها و نيروهاي امنيتي، عليه تروريزم وارد عمل شوند. هر فرد مي تواند با هشياري و کمک به نيروهاي امنيتي، با اتخاذ تدابير جدي در مراسم ها و مناسک مذهبي، با خبردادن به نهادهاي امنيتي مسئول، و روشها و راه هاي متفاوت عليه تروريست ها وارد عمل شوند. مطمينا همکاري مردم با نيروهاي امنيتي و با خودشان صحنه را بر تروريست هاي آدم کش تنگ خواهد کرد.

تروريزم در چهره داعش، شبکه حقاني، القاعده و… نقاط استراتيژيک جامعه افغاني را هدف قرار داده است. درک اين نکته که تروريست ها به دنبال چه هدفي هستند، ما را کمک خواهد کرد تا بهتر در مقابل آنها مبارزه کنيم. بعد از آنکه جنگ به شمال کشور کشيده شد، و مناطق وسعيي از شمال کشور در آتش جنگ مي سوزد، جنگ به نحوي فراگير شده و تروريست ها احساس مي کنند به اهداف شان نزديک تر شده اند. شبکه هاي تروريستي خود را در نزديکي مرزهاي کشورهاي آسياي مرکزي مي بينند و در عين حال ولايات و ولسوالي هاي بيشتري را در شمال کشور بي ثبات ساخته اند.

گام ديگري که از مدتي بدين سو از سوي گروه هاي تروريستي پيگيري شده، ايجاد اختلاف هاي گوناگون ميان مردم افغانستان است. بارها در ولايات مختلف کشور اختلافات قومي دامن زده شده و تلاش شده تا اقوام مختلف با يکديگر درگير شوند. مردم افغانستان با درايت کافي و لازم، در اين دام گرفتار نشده و سعي کرده اند تا وحدت خويش را حفظ کرده و راه را بر تروريست ها ببندند. از سوي ديگر از حادثه حمله بر عزداران در روز عاشورا در سالهاي گذشته تا جديدترين آن، موجي از تلاش هاي تروريست ها براي ايجاد اختلاف مذهبي ميان مردم افغانستان به نمايش گذاشته شده است. ايجاد اختلافات مذهبي، قومي، ديني، زباني و سمتي ميان مردم افغانستان، در طول تاريخ اين کشور، بيشترين ضربه را به مردم زده است. اگر دشمن بتواند سنگر اتحاد و همدلي مردم افغانستان را فتح کند و با ايجاد تفرقه و اختلاف به هدف خود برسد، يقينا فتح بقيه سنگرها براي آنها آسان و راحت خواهد بود.

دولت افغانستان، جامعه مدني، نهادهاي مذهبي، نهادهاي امنيتي و نظامي با توجه به اهميت و استراتيژيک بودن اين نقطه بايد تلاش کنند تا دشمنان زمينه ايجاد اختلاف در ميان مردم را پيدا نتواند. سهل انگاري در اين زمينه نه قابل توجيه است و نه جبران. دولت، نهادهاي امنيتي، جامعه مدني، نهادهاي فرهنگي و مردم افغانستان در صورتي که در کنار هم باشند و بر عليه تروريزم در همه چهره ها، چه داعش و حقاني و … اقدام کنند، شکست تروريزم حتمي است. مهم اين است که فريب دسيسه ها و دام هاي تروريزم را نخوريم و از افتادن در دام اختلافات بپرهيزيم.

موضوع : اخبار