اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در نبود استراتیژی کارآمد جنگ علیه تروریزم، امسال گروه تروریستی داعش، علاوه بر گروه های دیگر تروریستی، عملا وارد جنگ علیه دولت و مردم افغانستان شده است. فجایع متعددی در ولایات مختلف کشور توسط افراد این گروه با اجرای حملات انتحاری صورت گرفته، و قربانیان زیادی از مردم بی دفاع افغانستان گرفته است. اما در قدم اول، نهادهای امنیتی کشور، باید متوجه شده باشند، که با دشمنی روبرو هستند که بنیان و اساس جامعه افغانستان را هدف قرار داده و برای رسیدن به هدف از هیچ جنایتی دریغ نمی کند. لذا ما در جنگی تمام عیار با تروریزم در چهره داعش، شبکه حقانی و… قرار داریم و بدین جهت تدابیر امنیتی سست، ناکافی و ضعیف در مقابل آن ناکافی بوده و از وقوع حوادث و فجایع بعدی جلوگیری نخواهد کرد. هشیاری نهادها و نیروهای امنیتی باید در بالاترین حد خود باشند.  دیگر اینکه، تمامی افراد و آحاد مردم افغانستان باید در همکاری با نهادها و نیروهای امنیتی، علیه تروریزم وارد عمل شوند. هر فرد می تواند با هشیاری و کمک به نیروهای امنیتی، با اتخاذ تدابیر جدی در مراسم ها و مناسک مذهبی، با خبردادن به نهادهای امنیتی مسئول، و روشها و راه های متفاوت علیه تروریست ها وارد عمل شوند. مطمینا همکاری مردم با نیروهای امنیتی و با خودشان صحنه را بر تروریست های آدم کش تنگ خواهد کرد.

تروریزم در چهره داعش، شبکه حقانی، القاعده و… نقاط استراتیژیک جامعه افغانی را هدف قرار داده است. درک این نکته که تروریست ها به دنبال چه هدفی هستند، ما را کمک خواهد کرد تا بهتر در مقابل آنها مبارزه کنیم. بعد از آنکه جنگ به شمال کشور کشیده شد، و مناطق وسعیی از شمال کشور در آتش جنگ می سوزد، جنگ به نحوی فراگیر شده و تروریست ها احساس می کنند به اهداف شان نزدیک تر شده اند. شبکه های تروریستی خود را در نزدیکی مرزهای کشورهای آسیای مرکزی می بینند و در عین حال ولایات و ولسوالی های بیشتری را در شمال کشور بی ثبات ساخته اند.

گام دیگری که از مدتی بدین سو از سوی گروه های تروریستی پیگیری شده، ایجاد اختلاف های گوناگون میان مردم افغانستان است. بارها در ولایات مختلف کشور اختلافات قومی دامن زده شده و تلاش شده تا اقوام مختلف با یکدیگر درگیر شوند. مردم افغانستان با درایت کافی و لازم، در این دام گرفتار نشده و سعی کرده اند تا وحدت خویش را حفظ کرده و راه را بر تروریست ها ببندند. از سوی دیگر از حادثه حمله بر عزداران در روز عاشورا در سالهای گذشته تا جدیدترین آن، موجی از تلاش های تروریست ها برای ایجاد اختلاف مذهبی میان مردم افغانستان به نمایش گذاشته شده است. ایجاد اختلافات مذهبی، قومی، دینی، زبانی و سمتی میان مردم افغانستان، در طول تاریخ این کشور، بیشترین ضربه را به مردم زده است. اگر دشمن بتواند سنگر اتحاد و همدلی مردم افغانستان را فتح کند و با ایجاد تفرقه و اختلاف به هدف خود برسد، یقینا فتح بقیه سنگرها برای آنها آسان و راحت خواهد بود.

دولت افغانستان، جامعه مدنی، نهادهای مذهبی، نهادهای امنیتی و نظامی با توجه به اهمیت و استراتیژیک بودن این نقطه باید تلاش کنند تا دشمنان زمینه ایجاد اختلاف در میان مردم را پیدا نتواند. سهل انگاری در این زمینه نه قابل توجیه است و نه جبران. دولت، نهادهای امنیتی، جامعه مدنی، نهادهای فرهنگی و مردم افغانستان در صورتی که در کنار هم باشند و بر علیه تروریزم در همه چهره ها، چه داعش و حقانی و … اقدام کنند، شکست تروریزم حتمی است. مهم این است که فریب دسیسه ها و دام های تروریزم را نخوریم و از افتادن در دام اختلافات بپرهیزیم.

موضوع : اخبار