اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ترمپ چند روز بعد از مذاکراتش با پوتین، توافق آخرش را تکذیب کرد.

روزنامه انترنتی آر.ب.کا در تحلیلی نوشته است: روسای جمهوری روسیه و امریکا در نخستین دیدار خود در تاریخ 7 جولای در مورد برخی مسایل توافقاتی کرده اند که شامل: برقراری آتش بس در منطقه جنوب غربی سوریه، تقرّر نماینده خاص امریکا برای حل و فصل بحران در اوکراین و همچنین توافق برای همکاری دوجانبه و تشکیل گروه کاری خاص در زمینه تامین امنیت سایبری، می شود. این مسئله را سرگئی لاوروف و رکس تیلرسون وزرای امور خارجه روسیه و امریکا نیز تایید کرده اند.

ولی سه روز بعد از این مذاکرات رییس جمهوری امریکا خود توافق آخری را تکذیب نمود. وی در تاریخ 10 جولای در صفحه تویتر خود نوشت: این حقیقت که من و پوتین تشکیل جمعی در زمینه امنیت سایبری را بررسی کردیم، دلیل بر آن نمی شود که این مسئله تحقق یابد. من فکر نمی کنم که چنین اتفاقی بیفتد.

دمیتری پسکوف سخنگوی ارگ کرملین در واکنش به این سخنان به خبرنگاران گفت: زمان نشان خواهد داد آیا این گروه کاری تشکیل خواهد شد یا خیر. روسای جمهوری هیچ قولی در این زمینه به یکدیگر ندادند و تنها بر آماده گی خود برای همکاری در خصوص امنیت سایبری تاکید کردند.

آندری سوشنتسوف مدیر پروگرام والدای معتقد است که ترمپ از این جهت چنین توافقی را مورد تردید قرار داده تا در داخل ایالات متحده مورد انتقاد قرار نگیرد.

وی می گوید: ترمپ تلاش می کند خود را شخصیتی دارای ابتکارعمل و اقدام کننده بر اساس منافع امریکا نشان دهد و خود را اسیر توافقات خارجی نکند. و اینکه وی در مورد امکان تحقق توافقات خود با پوتین ابراز تردید نموده، به معنای آن نیست که وی قصد عادی سازی روابط با روسیه را ندارد. ولی مسئله این است که توافق رهبران دو کشور در مورد امنیت سایبری در ایالات متحده مورد انتقاد هم جمهوری خواهان و هم دموکراتها قرار گرفته است. رسانه های جمعی امریکایی نیز طی چند روز گذشته بشدت این توافق را محکوم کرده اند.

در عوض دونالد ترمپ معتقد است که توافق با ولادیمیر پوتین در مورد آتش بس در جنوب غربی سوریه قابل تحقق است. این توافق هم اکنون در حال اجراست، هرچند موارد نقضی مشاهده شده است.

امکان شکست توافق طرفین در مورد آتش بس در سوریه

ماکسیم سوچکوف کارشناس شورای امور بین الملل روسیه معتقد است که در شرایط کنونی بسیار مهم است که متخصصان نظامی روسی و امریکایی مکانیزمی برای واکنش نشان دادن به موارد نقض آتش بس بوجود آورند تا توافقات صورت گرفته در این زمینه تحقق یابند، در غیر اینصورت امیدی برای اجرای آتش بس وجود نخواهد داشت.

به گفته وی، مخالفان داخلی ترمپ اکنون می توانند از موارد نقض ثبت شده در جنوب غرب سوریه استفاده کرده تا توافق روسیه و امریکا در زمینه آتش بس در سوریه را زیر سئوال ببرند و از این مسئله هم برای اعمال فشار بیشتر بر رییس جمهوری امریکا استفاده کنند. چرا که این توافق چندان بزرگی نیست و براحتی ممکن است نقض گردد. در فِبریوری و سِپتِمبر سال 2016 هم روسیه و امریکا در خصوص برقراری آتش بس در سوریه توافقاتی نموده بودند که هر دو تلاش به شکست انجامید.

در امریکا دیدار ترمپ و پوتین مثبت ارزیابی نمی‌شود

هرمان اولمان کارشناس شورای آتلانتیک امریکا معتقد است که مخالفتهای داخلی علیه ترمپ، از جمله از سوی رسانه های جمعی امریکایی تا زمانی که تحقیقات در زمینه امکان دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا جریان دارد، ادامه پیدا خواهد کرد. به عقیده این کارشناس، دیدار پوتین و ترمپ در ایالات متحده به منزله پیروزی برای طرف روسی تلقی می شود و دقیقا به همین دلیل به دیده تردید به توافقات صورت گرفته در جریان این مذاکرات نگاه می شود و نتیجه این ملاقات برای طرف امریکایی مثبت ارزیابی نمی شود.