اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طبق شواهد موجود، سه ماه نخست حضور ترمپ در ارگ سفید کاملا ناموفق بوده و او من‌حیث منفورترین رییس جمهور در تاریخ امریکا شناخته شده است.

 

دونالد ترمپ نتوانست به وعده خود برای تبدیل دوباره امریکا به قدرت کلان جهانی عمل کند، حمایت بخش زیادی از رای دهندگان به خود را از دست داده و تاکنون جنجالی ترین و منفورترین رییس جمهور امریکا شناخته شده است.

 

مجله تحلیلی پولیت کوم.رو در تحلیلی به قلم ایلیا کراوچینکو کارشناس مسایل سیاسی و عضو شورای امور بین الملل روسیه نوشته است: دونالد ترمپ در زمان مبارزات انتخاباتی وعده برنامه عمل 100 روزه را داد که به گفته خود او، امریکا را دوباره به یک قدرت کلان جهانی تبدیل کند. او اصلا این مسئله را تحریک آمیز نمی دانست. البته چنین وعده ای اگر در آن زمان جالب و تا حدودی هم عجیب به نظر می‌رسید، چرا که بر اساس نظرسنجی های انجام شده، اصلا قرار نبود که نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات به پیروزی برسد. ولی بعد از مراسم تحلیف همه چیز برعکس شد و اگر اکنون به سند امضاء شده او نگاهی بیاندازیم، درک می کنیم که چرا آن دسته از مردمی که از ترمپ حمایت کردند، تا به این اندازه از او ناامید شده‌اند.

 

موفقیت نسبی در تحقق برخی وعده‌های انتخاباتی

 

رییس جمهوری امریکا در این پروگرام وعده داد که تدابیری اتخاذ کند که واشنگتن را از فساد مالی رها کرده و خاصتاً بر ضرورت مبارزه با گروههای لابی تاکید کرد. ضمن اینکه برای او فرق نمی کند این لابیها داخلی یا خارجی باشند. البته ترمپ توانست برخی از ابتکارعمل‌هایی که گفته بود، را عملی کند که از جمله آنها ممنوعیت پنج ساله هر نوع فعالیت لابی کارکنان ارگ سفید و کانگرس، پس از پایان دوره خدمت آنها و ممنوعیت کامل فعالیتهای لابی مقامات امریکایی در سایر کشورها بود. البته وی نتوانست به مهمترین وعده خود برای محدود کردن زمان اختیارات اعضای کانگرس دست یابد. در واقع این قابل انتظار هم بود، هرچند ترمپ در مبارزات انتخاباتی گفته بود که کانگرس نیاز به خون تازه دارد.

 

در این سند همچنین از مجموعه اقداماتی برای دفاع از کارگران امریکایی صحبت به میان آمده بود که در این رابطه ترمپ واقعا قاطعانه برخورد کرده و در همان نخستین روز دستور خارج شدن از پلان مورد علاقه اوباما در مورد اشتراک فرا بحیره آرام که محدود بسیار گسترده‌ای داشت را امضاء کرد. او همچنین پلان متهورانه ساخت خط لوله در سرزمین بومی‌های امریکا در ایالات مونتانا و جنوب داکوتا که اوباما آن را لغو کرده بود را مورد تایید قرار داد. ترمپ همچنین در پلان بودجه خود وعده کاهش تامین مالی پروگرام های خاصی در چوکات سازمان ملل، از جمله در مورد آب و هوا، را مورد نظر قرار داد، چرا که او اصلا به چنین مسایلی اعتقاد ندارد. رییس جمهوری امریکا همچنین اقدامات لازم برای خروج از توافقنامه امریکای شمالی در مورد آزادی تجارت که به عقیده او ناعادلانه بود، را آغاز کرد.

 

عدم تحقق بخش اعظم وعده‌ها، به خاطر ناسازگاری کانگرس

 

در عین حال از جمله وعده های اجرا نشده باید از دستور به وزارت مالیه امریکا در مورد اعلام چین من‌حیث مُـلکی کنترول کننده ارز و مقابله با اقدامات اقتصادی این کشور اشاره کرد. جالب است که در آن زمان بسیاری از کارشناسان، حتی منتقدان وی، از این ابتکارعمل استقبال کرده بودند. در حقیقت در این خصوص سیاست خارجی واشنگتن دخالت داشت، برای اینکه واشنگتن به حمایت پکن در حل و فصل مشکلات مربوط به کوریای شمالی نیاز داشت و همین مسئله باعث شد تا ترمپ سطح انتقادات خود از چین را بطور قابل توجهی کاهش دهد. البته هنوز معلوم نیست که این برخورد تا چه زمان ادامه پیدا کند.

 

علاوه بر وعده های تحقق نیافته، ترمپ همچنین عملا نتوانست حتی یکی از مفاد ذکر شده در بخش دوم پروگرام های اعلام کرده خود در مبارزات انتخاباتی را تحقق بخشد که در آن گفته بود که با کانگرس برای پیشبرد ابتکارات قانونی همکاری خواهد کرد.

 

قانونگذاران امریکایی آشکارا به او نشان داده‌اند که هیچ اقدام اساسی بدون موافقت آنها قابل اجرا نخواهد بود. دقیقا به همین دلیل هم دونالد ترمپ فقط توانسته تعدادی از وعده های انتخاباتی خود که اجرای آنها تنها به دستور رییس جمهوری نیاز داشت را عملی کند. برای مثال قانون مربوط به مهاجرین غیرقانونی و ساخت دیوار در سرحد مکزیک موفق بود. البته در مورد قانون منع ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به ایالات متحده، فرامین وی با مانع احکام برخی قضات امریکایی مواجه شده است.

 

بزرگترین ضربه به اعتبار دونالد ترمپ نزد افکارعمومی امریکا، پلان وی برای لغو پروگرام بیمه صحی اوباما بود که راه درازی را برای تحقق پیمود و حزب دموکرات امریکا توانست در برابر تصویب آن مقاومت زیادی کرده و حتی برخی نماینده گان جمهوری خواه را با خود همراه کند. و در نهایت نیز ترمپ مجبور شد پلان خود را از کانگرس بازپس گرفته و اصلاحاتی در آن بوجود آورد.

 

ترمپ هنوز امیدوار است حمایت مردم امریکا را بازگرداند

 

البته ترمپ با وجود رگبار زیاد انتقادات به سمت خود، سعی می کند تا جایی که می تواند وعده های انتخاباتی خود را تحقق بخشد تا اعتماد مردم امریکا به خود را دوباره بدست آورد. او همچنین مجبور شده تا سازش بیشتری در برخورد با سیاستمداران و بخصوص اعضای کانگرس از خود نشان دهد و عامل موثر در آن نیز جنجالهای بوجود آمده در مورد ارتباط برخی اعضای تیم رهبری وی با روسیه بود که برای او بسیار گران تمام شده و مجبور شد تا در برخی مواضع سیاست خارجی خویش تجدیدنظر کند.

 

البته هنوز راه درازی تا پایان دوره ریاست جمهوری ترمپ باقی مانده و بعید نیست که اعتماد مردم امریکا به او بازگردد، ولی سه ماه نخست حضور وی در ارگ سفید کاملا ناموفق بوده و جنجالی ترین 100 روز ریاست جمهوری و همچنین منفورترین رییس جمهور در تاریخ امریکا را به نام خود ثبت کرده است.