اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این نوشتار ۵ سوالی که ترامپ درباره افغانستان با آن روبروست، مطرح شده است…

 

یکی از موارد آزار دهنده در کمپین های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا در کنار مسایلی چون دروغ و فریبکاری های زننده که در طول ۱۸ ماه کاندیداتورها علیه یکدیگر می کردند این بود، که هیچ کدام از آنها قاطعانه و یا با جزییات وضعیت نیروهای امریکایی در افغانستان را بیان نمی کردند. اگر افغانستان بطور مثال در صفحه رادار امریکایی ها ظاهر شود و رییس جهمور امریکا بلافاصله بداند که کجا و چطوری چند صد تن از نیروهایش را برای کمک به نیروهای امنیتی افغان بفرستد قابل درک است، اما وقتی افغانستان هرگز در رادار امریکایی ها ظاهر نشود چه باید کرد، امریکایی ها وقتی کلمات مانند باتلاق و یا بن بست درباره افغانستان می شنوند، سرنوشت آن را مانند کشور عراق تصور می کنند. در طول پانزده سال گذشته ایالات متحده صدها میلیارد دالر را به افغانستان اختصاص داده است، هزاران امریکایی به هدف سرکوب شورشیان طالب، شکست القاعده و گروه های اسلام گرای افراطی، آموزش نیروهای امنیتی افغان و ایجاد دولت مرکزی در کابل، جان خود را از دست دادند. تا امروز اواسط دسامبر سال ۲۰۱۶ ، تعداد سربازان امریکایی که کشته شدند به ۲۳۹۲ تن می رسد، ده ها هزار نفر مجروح و نزدیک ۷۰ میلیارد دالر مصرف شده تا نیروهای اردو و پلیس افغان بتواند در مقابل تهدیدهای مختلف شورشیان از خودشان دفاع کنند. کمتر از یک ماه دیگر دونالد ترامپ سوگند ریاست جمهوری را انجام خواهد داد، زمان آن رسیده که به مشاوران امنیت ملی خود در تیم انتقالی دستور دهد با استفاده از اطلاعات و افراد حرفه ای در امور امنیت ملی که قبلا در دولت کار می کرده بررسی جامع و سازمانی را درباره سیاست امریکا در قبال افغانستان را به انجام برساند. در اینجا پنج سوال برای اداره ترامپ پیش خواهد آمد که با این جنگ طولانی چه کار باید کرد.

سوال اول : تا چه مدتی امریکا در افغانستان بماند؟ افغانستان طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکاست. جنگ داخلی امریکا چهار سال طول کشید، جنگ جهانی دوم چهار سال، جنگ ویتنام تقریبا هشت سال، جنگ خلیج در حدود سه ماه و بعدتر از آن جنگ عراق کمتر از نه سال طول کشید. اگر جنگ ۱۵ ساله افغانستان را که هنوز ادامه دارد  با این جنگ ها مقایسه کنیم به آسانی خواهیم فهمید که چرا نیمی از مردم امریکا (مطابق گزارش گالوپ پل در سال ۲۰۱۲) خواهان خروج سربازان امریکایی از این کشور سریعتر از آنچه اوباما انتظار داشت می باشد. جنرال های امریکایی و ناتو که مسئولیت رهبری این جنگ را بر عهده دارند قویا با تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان مخالف هستند. در واقع به تعدادی از جنرال ها که مدتی مسئول اداره عملیات های نظامی در افغانستان بودند به شمول جنرال دیوید پترائوس و جان آلن دستور داده شده بود که سربازان را مطابق جدول زمانی از افغانستان خارج کنند که آنها به این باور بودند که خروج سریع در شرایط فعلی درست نیست و باعث تقویت روحیه طالبان می گردد.  هنوز مقامات امریکایی که در افغانستان هستند از خودشان می پرسند که چه مدت خواهیم ماند و تا چه وقت میتوانیم درجنگی که به بن بست رسیده است بمانیم. دونالد ترامپ در طول کمپین های انتخاباتی اش ملت سازی توسط امریکا را نکوهش کرد.

سوال دوم: اینکه تاکی کنگره امریکا برای افغانستان چک پول می نویسد.

طبق گزارش سیگار کنگره امریکا بیش از ۱۱۵ میلیارد دالر از سال ۲۰۰۲ به بعد به افغانستان کمک کرده است. بیش از ۵۰ میلیارد دالر از سال ۲۰۰۹ تا کنون صرف اردو و پلیس شده است.  موجی از دالرها به کشور فقیر و فاسدی که هیچگونه تجربه در اداره آن پول ها نداشت. کنگره ۴٫۲ میلیارد دالر دیگر را هم برای کمک به نیروهای امنیتی به تصویب رسانده است و اوباما اداره ترامپ را ترغیب کرده است که  تا سال ۲۰۲۰ در همین سطح افغانستان را کمک مالی نماید. کمک های متحدین امریکا ناتو در مقایسه با امریکا کمتر است، در کنفرانس اخیر تابستان امسال کشورهای عضو ناتو موافقت کردند سالانه بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دالر ازسال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به افغانستان کمک کنند. به عبارت دیگر اعضای ناتو به مقدار ۲۱ فیصد کمک های امریکا در افغانستان به این کشور کمک می کند، آیا این مقدار سهم گرفتن در مقایسه با امریکا عادلانه است؟

سوال سوم : آیا بن بست بهترین گزینه امریکا در افغانستان است؟

از زمانی که سیگار شروع به پیگیری اوضاع نموده است اردو وپلیس افغانستان سخت ترین جنگ ها را با شورشیان داشته است. در هشت ماه اول امسال ۵۵۰۰ سرباز کشته شدند و تقریبا ده هزار نفر مجروح شدند. علیرغم کوشش های امریکا تعداد پوسته های پلیس گسترش پیدا کرده است، امریکاییها معتقد است این پوسته ها کارایی چندانی ندارد و طالبان آسانتر می توانند بر این پوسته ها حمله کنند آنها به این باورند که پوسته های سیار و در حال رفت و آمد بهتراست. مناطق تحت کنترل دولت در ماه می امسال ۶۵٫۶ فیصد بود در ماه آگست به ۶۳٫۴ فیصد کاهش یافت.

ترامپ دوست دارد برنده باشد، دور از انتظار نخواهد بود وقتی به کاخ سفید قدم بگذارد از خزانه دولت و جنرال های خود  در پنتاگون بپرسد که چرا واشنگتن خروارها پول را برای مشکلی که به بن بست رسیده است به مصرف برساند. آیا چهار میلیارد دالر در سال برای مصرف در حکومتی که به همین وضعیت ادامه بدهد سود خوبی برای امریکا خواهد داشت؟

سوال چهارم آیا خلبانان و سربازان صلاحیت های بیشتری خواهند داشت؟

سال گذشته رییس جمهور اوباما به نیروهای ویژه علمیات ها، خلبانان و مشاورین  امریکایی برای تعقیب مخالفین دولت آزادی عمل بیشتری داد. در حالیکه در گذشته آنها فقط اجازه داشتند که هنگامی  که نیروهای افغان مورد حمله قرار می گرفتند و یا آنها برای دفاع از خود دست به اقدام بزنند، اما در حال حاضر نیروهای هوایی امریکا می تواند پیش دستی نموده و به تجسس طالبان برایند در صورت مشاهده هرگونه حرکات تهدید آمیز و یا حمله بر نیروهای افغان آنها را بمباران نمایند. رییس جمهور ترامپ می تواند سطح صلاحیت این نیروها را در همین وضعیت نگه دارد یا ممکن است اودستور دهد که حملات هوایی بیشتر گردد چرا که حملات هوایی می تواند به نیروهای افغان روی زمین کمک کند که طالبان را از مراکز شهرهایی مانند هلمند و کندز که امسال  تهدید شده بود دور نماید. البته این کمک هوایی امریکا باعث می شود که نیروهای افغان به حملات هوایی امریکا وابسته گردد، اگر امریکا بخواهد که نیروهای افغان از لحاظ نیروهای هوایی به خود متکی گردداین خوشایند امریکا نخواهد بود.

سوال پنجم : آیا سیگار به کار خود ادامه دهد؟

ترامپ در کمپین های خود گفته بود که از مصارف بیهوده جلوگیری شود و قروض امریکا کاهش یابد و پول های ذخیره شده صرف کارهای مهمتری شود. سیگار یک اداره ای است که برای مقامات امریکا گزارش های با ارزشی تهیه کرده است، این گزارش ها حتی برای عموم مردم با ارزش بوده و کارش را بسیار عالی انجام داده است. از وقتی که این اداره در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد مجموع ۳۲۷ میلیون دالر را مصرف نموده است. این اداره توسط کنگره امریکا ایجاد شده و بستن آن هم به کنگره امریکا مربوط است. قبل از اینکه ترامپ به فکر بستن سیگار باشد باید بداند که تعدادی از کارها و پروژه های بازسازی افغانستان از دید عموم پنهان گذاشته شده که این مورد، از وظایف سیگار و جان ساپکو و تیمش نبوده است.  بحث بزرگ اداره ترامپ این خواهد بود، که آیا اهداف امریکا در افغانستان، کشوری که با همسایگانش در صلح به سر ببرد، و یک حکومت دموکراتیک با اقتصاد نسبتا خوب و سیاست که دلخواه مردم باشد و در سراسر کشور امنیت برقرار باشد امکان پذیر است ؟ پنج سوال فوق باید در هنگامی که بحث روی سیاست امریکا در افغانستان مورد بازبینی است مطرح باشد امیدواریم این بررسی زودتر انجام شود نه بعدتر.

موضوع : اخبار