اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سالیان سال است که هم کشورهای قدرتمند جهان و هم تروریستان به گنج های پنهان افغانستان چشم دوخته اند و بوسیله جنگ و خونریزی به غارتگری می پردازند.

غزنی، هرات و نیمروز از منابع سرشار لیتیوم در افغانستان است که اکنون جز ناامن ترین مناطق و در دست طالبان می باشد، به مانند دیگر معادن که در رقابت و هماهنگی تنگاتنگ میان بانفوذان محلی، طالب و حکومتی تقسیم می شود.

40 سال، زمانی بس طولانی برای به یغما بردن از آثار باستانی گرفته تا سنگ های قیمتی که در دنیا همتا ندارد، قدرتمندان محلی، حکومتی و طالبان در رقابت خشونت بار بر سر کنترل معادن لاجورد بدخشان هستند که سالانه 20 میلیون دالر از استخراج غیرقانونی آن در برنامه بی ثباتی سازی این ولایت به دست می آورند، لاجورد آبی که تنها در افغانستان یافت می شود.

 

دولتمردان افغانستان با تکیه بر امریکا چنان کشور را وابسته و مطیع کرده اند که در سرزمین خود به مانند رعیتی گوش به زنگ، دار و ندار خود را برای جلب توجه ارباب خود پیش کش می کند و اکنون برای جلب توجه رییس جمهور جدید امریکا در پی حراج گرانبهاترین منابع طبیعی خود هستند: منبع عظیم و دست نخورده لیتیوم به همراه زعال سنگ و مس که بین یک تا سه تریلیون دالر ارزش دارد.

 

هرچند بهره برداری از این منابع کمیاب، زمانی طولانی را در برمی گیرد و معمولا معادن کمیابی چون لیتوم در مناطق ناامن وجود دارد اما با توجه به تجربه های گذشته، نقشه هرگنج پنهان و پیدا در دستان قدرت های چون امریکاست که هم راه تاراج را خوب می دانند و هم مسیرهای ناامن و امن را.

 

راس حکومت که از هر وسیله ای برای کسب امیتازها استفاده می کند در نامشخص بودن سیاست ترامپ نسبت به افغانستان و هراس از کاهش توجه و کمک ها، بهترین گزینه را معادن لیتیومی دید که برای ترامپ قابل توجه است.

 

کابل با توسل به منابع طبیعی، خواهان توجه رییس جمهور امریکا و وعده تعهدات بزرگتر است، همایون قیومی، مشاور ارشد رییس جمهور در امور زیرساخت ها، سرمایه ی انسانی و تکنولوژی در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که افغانستان می تواند یک مکان مناسب برای سرمایه گذاری امریکا به خصوص در بخش معادن باشد.

 

در گزارش سال 2007، با مشخص شدن ظرفیت معادن بیش از اطلاعات دوران شوروی سابق توجه به معادن افغانستان چندین برابر شد و اگرچه جنگ سدی برای استخراج این معادن توسط حکومت شد اما بهترین فرصت را برای پر کردن خزانه مخالفان مسلح هموار کرد.

 

با وجود فساد گسترده و ریشه ای حکومت و بیشمار خودی های طالب پرست این ثروت عظیم برای مردمی فقیر و خسته از جنگ می تواند امید آینده ای بهتر باشد؟

 

در چهاردهه اخیر اگر جنگ به دلیل رقابت بازیگران جهان و منطقه در افغانستان بود، این ذخایر معدنی و تجارت مواد مخدر تنها دلیل بقای آن می باشد و حکومتی ضعیف و معامله گر وحدت ملی با زیرپا گذاشتن منافع ملی همواره در پی خواست و انحصار قدرت در یک قوم است.

 

سازمان گلوبال ویتنس در سال 2016 هشدار دارد که استخراج غیرقانونی معادن، هزینه جنگ در افغانستان را تامین می کند، کشوری که علاوه بر منابع سرشار لیتیوم، مس، آهن، کرومیت، سیمان و زینگ، سنگ های قیمتی مانند لاجورد، فیروزه، زمرد، طلا و مس از سرمایه های عمده طبیعی و فراوان افغانستان است.

 

و این ناامنی و آشوب است که راه را برای هر غارت گری از حکومتی گرفته تا طالب و بیگانگان برای ثروت افغانستان هموار می کند و حال حکومت با بخشیدن لیتوم نه تنها سرمایه این سرزمین را حراج می کند بلکه عزت و ثبات را نیز در بی درآیتی خود فنا کرده و برای چند صباحی خزانه کشور را از پول پر و با فساد تهی می کنند.

موضوع : اخبار