اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مردم شهرک‌های «فوعه و کفریا» واقع در ولایت «ادلب» سوریه همچنان در محاصره گروه‌های تروریستی قرار دادند.

مردم این شهرک‌ها با ارسال نامه‌ای به «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل و «استفان جدی میستورا» فرستاده ویژه این سازمان در امور سوریه از وقوع یک فاجعه انسانی در این مناطق خبر دادند.

در این نامه آمده است: «به دلیل اینکه تنها منبع آب مورد استفاده در فوعه به خاطر حملات راکتی افراد مسلح از شهر «بنش» از کار افتاده است، درباره وقوع یک فاجعه انسانی در فوعه و کفریا محاصره شده هشدار می‌دهیم.

مردم این دو شهرک از شیعیان سوریه هستند و مارچ 2015 تاکنون در محاصره کامل تروریست‌های تکفیری هستند.

به گزارش «اسپوتنیک» در این نامه آمده است: از همه نهادها حقوق بشری و جامعه بین الملل می خواهیم که برای نجات ده‌ها هزار نفر از افراد غیر نظامی حاضر در این دو شهرک آسیب دیده سریعا مداخله کنند.

شیعیان فوعه کفریا با اشاره به اینکه با ارسال نامه‌های قبلی درباره هدف قرار دادن این منبع آب بارها هشدار داده بودند تأکید کردند:در حال حاضر بیش از 25 هزار طفل، زن و کهنسال بدون آب هستند و از فرط تشنگی در معرض مرگ قرار دارند.

در پایان این نامه آمده است: «به نام انسانیت و حقوق بشر و به نام همه ادیان از شما می‌خواهیم که اطفال فوعه را از تشنگی نجات دهید. از شما می‌خواهیم که هر چه سریعتر برای پایان دادن به این فاجعه بشری هولناک وارد عمل شوید».

در همین راستا، «میساء أسود» فعال مدنی در شهرک فوعه می‌گوید: جیش الفتح که بیش از دو سال است که فوعه را محاصره کرده است این شهر تاریخی را با خمپاره‌های گوناگون مانند موشک‌های «گراد و جهنم» هدف قرار می‌دهد.

وضعیت فوعه وخیم است/تروریست‌ها شفاخانه و شبکه آبرسانی را هدف قرار می‌دهند

وی در گفت‌وگو با پروگرام «حقیقت» که از رادیو اسپوتنیک پخش می شد گفت: «ساکنان این شهرک از دو روز پیش در پناهگاه‌ها هستند. یک دختر بچه یک سال و نیم شهید شده است. تعدادی از زنان و اطفال زخم برداشتند. همیشه شفاخانه، فاضلاب و شبکه آبرسانی یعنی مکانهای مهم و حیاتی [از سوی تروریست‌ها] هدف قرار می‌گیرند.

اسود با بیان این مطلب افزود: وضعیت انسانی همیشه بسیار بد است. دارو بسیار کم است. شماری از افراد به خاطر کمبود دارو از دنیا رفته اند. به خاطر محاصره با کمبود مود غذایی نیز روبرو استیم.

این فعال مدنی با اشاره به اینکه در حال حاضر در فوعه اردوی ملی یا نظامی حضور ندارند، تأکید کرد: شماری از ساکنان و جوانان این شهرک مجبور شدند برای دفاع از مردم و خودشان سلاح به دست گیرند.

وی همچنین تصریح کرد، این شهرک که شمار ساکنانش به بیش از 30 هزار نفر می‌رسد در آن شمار کمی از داکتران حضور دارند که بیشترشان داوطلب هستند. کادر موجود نیز برای تداوی افراد زخمی یا تداوی بیماری های شایع در میان ساکنان کافی نیست.

اسود در پایان اظهار داشت، کمک‌هایی که اردوی ملی سوریه با چتر پرتاب می‌کند در واقع مواد اولیه طب است. مواد غذایی که از طریق هلال احمر وارد فوعه می شود پاسخگوی نیاز بیش از 30 هزار نفر نیست.