اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پادشاه عربستان همچنان درحال عزل و نصب افراد نظامی و ملکی می باشد و کابینه این کشور را دچار تغییرات کرده است.

 

سلمان بن عبدالعزیز فرمان‌هایی در جهت عزل و نصب افراد نظامی و ملکی صادر و تغییراتی را در کابینه این کشور به وجود آورده است. این تغییرات از چند محور عمده قابل بحث است: اول، تعین دو فرزند ذکور پادشاه یکی من‌حیث سفیر عربستان در واشنگتن و دیگری در پست وزیر امور انرژی. دوم، برگرداندن امتیازات مالی که پیشتر با اعلام فرمان ریاضت اقتصادی قطع شده بود. سوم، تعین قومندان جدید نیروی زمینی ارتش. چهارم،‌ تشکیل مرکزی به نام امنیت ملی که این نهاد وابسته به دیوان سلطنتی است.

 

در واقع، این تحولات در جهت تلاش و کوششی است که حاکمیت برای ایجاد شرایط مطمین‌تر و جلوگیری از بروز احتمالی نارضایتی‌ها و اعتراضات انجام می‌دهد. اعمال افزایش حقوق‌های مالی و امتیازات اقتصادی خاصتاً در بدنه ارتش و نظامیانی که در جنگ یمن حضور دارند،‌ علامت مهمی است که رژیم آل‌سعود بشدت از نافرمانی‌ها و کودتای احتمالی در هراس است .

 

مورد دیگر، تقرّر شاهزادگان از جمله پسران ملک سلمان به امور مهم سیاسی و اجرایی است که به دو دلیل عمده انجام می‌گیرد؛ اول، آشنایی با پیچ و خم‌های موجود سیاسی و مسایل دیوان‌سالاری و آماده گی برای پذیرش مقام‌های بالاتر. دوم،‌ دور شدن از کشور و گاهی مشغولیت کاری به این منظور که از ایجاد تنش‌های احتمالی میان شاهزادگان برای دستیابی به قدرت جلوگیری شود، خاصتاً این‌که پسر دیگر پادشاه سعودی یعنی محمد بن سلمان هم پیشتر به‌عنوان جانشین ولیعهد تعین شده بود.

 

در همین رابطه لازم به ذکر است افرادی من‌حیث سفیر سعودی به واشنگتن اعزام می‌شوند که صدفیصد مورد اعتماد پادشاه باشند. درگذشته و در زمان پادشاهی ملک عبدالله، بندر بن سلطان از نزدیکان طیف پادشاه وقت، مدت‌ها در پست سفارت در امریکا مشغول به کار بود.

 

همچنین با توجه به وابستگی ساختار اقتصاد عربستان به تیل، انتظار می‌رود با تقرّر فرد مورد اعتماد بتوان میزان فروش و تحولات انرژی را به‌طور دقیق رصد کرد. این موارد حکایت از این نکته دارد که عربستان از یک رژیم پوسیده سلطنتی متحجر برخوردار است که هر لحظه امکان رخنه و شکاف امنیتی در آن دور از ذهن نیست؛ رژیمی که در برابر بروز قیام‌های مردمی بشدت آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

 

تشکیل مرکزی به نام امنیت ملی و تعین مشاور امنیت ملی، وجه دیگری از وضعیت نامساعد امنیتی این کشور را روشن می‌سازد. تجاوز به یمن متغیر مهم دیگری است که عربستان را در وضعیت نامساعدی قرار داده است به‌طوری‌که حاکمیت این کشور فکر شروع عملیات مهم و تعین‌کننده‌ای را از ذهن خارج ساخته، بلکه در نظر دارد تدبیری بیندیشد که از عوارض بیشتر در این زمینه جلوگیری کند.

 

در نهایت باید گفت به نظر می‌رسد این تحولات و عزل و نصب‌ها در جهت کاهش نارضایتی‌های احتمالی خاصتاً در زمینه اقتصادی و تخفیف آسیب‌های مربوط به جنگ یمن باشد که مخالفت‌های مهمی را بخصوص در میان مردم به‌وجود آورده است. به تعبیری دیگر، این اتفاقات بیشتر جنبه انفعالی داشته و در جهت ایمن‌سازی رژیم سعودی قابل تحلیل است.

موضوع : اخبار