اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عاملان حمله تروریستی در کابل هر جمعی چه طالبان، داعش یا شبکه حقانی باشند، این اقدام بی‌شک بدون حمایت دستگاه‌های استخباراتی خارجی و نفوذ درحلقه‌های امنیتی نیروهای افغانستان امکان‌ ناپذیر است.

همچنان که که در حمله تروریستی بلخ در اول ثور سال جاری که بیش از 150 کشته و 170 زخمی برجای گذاشت، نقش عوامل داخلی و خارجی، خاصتاً سرویس‌های جاسوسی و پشتیبانی نیروهای خارجی بسیار موثر بوده است. در واقع حمله تروریستی در کابل، دومین جنایت کلان در سال جاری پس از عملیات تروریستی علیه قول‌اُردوی شاهین بلخ است. مطالعه هر دو عملیات و حوادث مشابه نشان می‌دهد که به طور قطع سرویس‌های جاسوسی خارجی قدرتمند منطقه و جهان در تمام ناامنی‌های افغانستان دخیل بوده‌اند.

انتقال داعش به جغرافیه افغانستان یک پروژه جدّی است که امریکا و متحدانش برای رسیدن به اهداف کلان خود در منطقه پیاده می‌کنند و هم‌چنین در تلاشند تا بار دیگر برای ضربه زدن به روسیه، چین و ایران، از ابزار داعش در افغانستان علیه منافع و امنیت ملی افغانستان و کشورهای مخالف با حضور نیروهای خارجی در منطقه نظیر روسیه، چین و ایران استفاده کنند. این یک واقعیت است که چرخبالهای امریکایی با فرود در مناطق تحت تصرف داعش، از این گروه حمایت تدارکاتی می‌کنند. جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز اردوی ملی نیز چندی قبل پس از سفر به ولایت سرپل در راس هیئت نظامی، فرود چرخبالهای ناشناس در مناطق تحت تصرف مخالفان مسلح در وُلسوالی صیاد را تائید کرده بود.

نکته مهم‌تری که در این بین باید بدان اشاره کرد این است که گروه داعش، خاصتاً در شرق افغانستان و ننگرهار، در واقع شبه نظامیان وابسته به سازمان استخبارات اردوی پاکستان هستند که تحت عنوان داعش فعالیت می‌کنند. هماهنگی‌پاکستان و عربستان با امریکا در حمایت از داعش، موضوعی غیرقابل انکار است. پاکستان مدت‌هاست که بازی دوگانه‌ای در مبارزه با تروریزم را ایفا می‌کند و عربستان و امریکا نیز بانیان گروه‌های تروریستی نظیر داعش هستند و امریکا و چرخبالهای ناشناس نیز، تامین تدارکات و انتقال گروه‌های تروریستی را به عهده دارند. بنابراین هماهنگی و همسویی سیاست‌های این کشورها در حمایت از داعش بی‌ارتباط با افزایش ناامنی‌ها و خشونت‌ها نیست.

وقتی از چندین ماه گذشته به این‌سو در خصوص انتقال گروه‌های تروریستی توسط چرخبالهای ناشناس سخن به میان می‌‌‌آید و مقامات محلی در غزنی، فاریاب، جوزجان، کندز و… از حمایت لجستیکی و تسلیحاتی نیروهای خارجی از گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کردند، نه تنها بدان توجهی نشد، بلکه دولت چنین اخبار و راپور‌هایی را تکذیب کرده است، در حالی که ولسی جرگه و مشرانوجرگه درباره چرخبالهای ناشناس و حمایت از داعش ابراز نگرانی کرده بودند.

لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید حمله تروریستی در افغانستان علامتی بر لزوم خودداری غربی‌ها از بکارگیری ستندردهای دوگانه در برخورد با تروریست‌هاست. از دید روسیه، چرخبالهای ناشناس در خاک افغانستان از گروه تروریستی داعش حمایت و پشتبانی می‌کنند، همان گونه که از داعش در سوریه و عراق حمایت کرده‌اند.

بگفته لاوروف چند روز قبل، ولسی جرگه خواستار توضیح این واقعیت شد که چرخبالهای ناشناس و بدون علامتی در آسمان مناطقی که تحت کنترول افراطگرایان قرار دارد، به پرواز درآمدند. شواهدی در دست است که این چرخبالها محموله هایی را به زمین انداخته اند و برخی از آنها حتی در این مناطق به زمین نشستند.

مسلما این حادثه بسیار سؤال برانگیز و مشکوک است و گویای تلاش دیگری از سوی گروه های تروریستی است که برای رسیدن به اهداف شوم خود، متحدین موقتی برای خود پیدا می کنند. چنین مسئله ای تاکنون بارها در خود افغانستان و در عراق و مناطق دیگر دیده شده است. همین اقدامات هم باعث تقویت تسلیحاتی گروه های ترویستی و زمینه ساز حملات تروریستی آنها می شود.

موضوع فعالیت چرخبالهای ناشناس در خاک افغانستان به نفع مخالفان مسلح دولت و احتمالا گروه تروریستی داعش، نگرانی‌های نماینده گان و مردم را برانگیخته است. در حالی که امریکا متهم به تلاش برای صدور داعش به سرحدات روسیه است، مسکو نیز به حمایت از طالبان برای مقابله با گسترش داعش در افغانستان متهم شده است. نماینده گان بارها با انتقاد از سیاست حکومت وحدت ملی نسبت به قرار گرفتن افغانستان من‌حیث میدان تقابل قدرت‌های منطقوی و فرا منطقوی هشدار داده‌اند.

در پایان باید گفت افغانستان بار دیگر به میدان رقابت قدرت‌های کلان تبدیل شده است و هر یک از بازیگران فرامنطقوی یعنی امریکا و روسیه، برای حفظ منافع خود از داعش یا طالبان حمایت می‌کنند. هر چند این تحلیل بخشی از واقعیت را بازگو می‌کند، اما نکته مهم تر این است که امریکا اساسا به امنیت و بازسازی افغانستان فکر نمی‌کند و تنها هدف غربی‌ها ایجاد آشوب و ناامنی در منطقه و بهره‌برداری سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی از آن است. ناامنی‌های افغانستان و درگیری‌ها در حالی افزایش یافته‌اند که افغانستان قرارداد امنیتی کابل با واشینگتن را امضا کرده است. بدون شک قرارداد امنیتی مذکور کارکرد خاصی برای افغانستان بجز افزایش ناامنی‌ها نداشته است و تا زمانی که اختلافات قومی و جناحی در درون کشور حل و فصل نگردد، چنین اقدامات تروریستی نه تنها با محکوم کردن از بین نخواهد رفت؛ بلکه چنین حملاتی با حمایت غربی‌ها و برخی از کشورهای منطقه حامی غرب تداوم خواهد داشت.