اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اولین انتخابات نمایشی رژیم کودتایی جنرال السیسی در مصر با «نه» بزرگ مردم و احزاب سیاسی مخالف مواجه شد و مردم با عدم حضور در پای صندوق‌های رای، عملا آنرا تحریم کردند.

 

رسانه‌های مصری گزارش دادند که با وجود درخواست رییس‌جمهور مصر از مردم این کشور برای حضور پرشور از انتخابات، استقبال مردم در اولین روز رای‌گیری بسیار ضعیف بود است.

 

پایگاه خبری «المصری الیوم» گزارش داد که شمار زیادی از نیروهای امنیتی برای تامین امنیت انتخابات در مراکز اخذ رای حضور دارند در حالی که تعداد مراجعه‌کنندگان باری رای‌دهی بسیار کم‌تعداد بوده‌اند. براساس این خبر با وجود اینکه وزارت کشور مصر اعلام کرده 900 ناظر عربی و بین‌المللی سیر برگزاری انتخابات را زیر نظر دارند تخلفاتی از قبیل تبلیغ برای کاندیداها در مراکز اخذ رای مشاهده شده است.

 

المصری الیوم همچنین خبر داد که بیشتر افرادی که تاکنون در انتخابات شرکت کرده‌اند افراد مسن بوده و حضور جوانان در این انتخابات چشمگیر نبوده است.

 

روز شنبه «عبدالفتاح السیسی» رییس رژیم کودتایی مصر در پیامی تلویزیونی از مردم این کشور خواسته بود حضور پرشوری در انتخابات داشته باشند.

 

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، در روز نخست انتخابات پارلمانی مصر مشارکت ضعیفی در انتخابات صورت گرفت و «شریف اسماعیل»، نخست‌وزیر مصر تصمیم گرفت به کارمندان دولت یک تعطیلی نیم روزه در روز دوشنبه بدهد و آنها را به پای صندوق‌های رای بفرستد.

 

در همین حال فرمانده کل نیروهای مسلح مصر نیز با دعوت از مردم برای حضور در پای صندوقهای رای اظهار داشت: وقتی همه تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات سالم دیده شده و مشارکت پایین باشد این بدان معنا است که اشتباه بزرگی در این بین وجود دارد. وی مدعی شد: پیش از این مردم از بیم دستکاری آرا و تقلب در انتخابات شرکت نمی‌کردند ولی امروز با وجود تمهیدات وسیع برای برگزاری یک انتخابات سالم، مشارک اندک مردم معنایی ندارد.

وزیر داخله مصر نیز از مردم این کشور خواست تا بدون ترس و واهمه از چیزی در انتخابات شرکت کنند، چرا که وضعیت امنیتی در شعب اخذ رای کاملا رضایت‌بخش است و هیچ مانعی برای عدم حضور شهروندان وجود ندارد.

 

یک منبع در هیات عالی برگزاری انتخابات مصر نیز از جریمه 500 جنیه برای افرادی که قبلا برای رای‌دادن ثبت‌نام کرده ولی آرای خود را طی دو روز برگزاری انتخابات به صندوق نریخته‌اند، خبر داد. وی گفت: هیات عالی برگزاری انتخابات پس از پایان رای‌گیری اسامی این افراد را احصا و برای اجرای قانون به مقامات قضایی اعلام خواهد کرد.

 

به دنبال عدم استقبال مردم مصر از شرکت در انتخابات پارلمانی و تحریم آن از سوی اخوان المسلمین و تعیین جریمه 500 پوندی برای هر کس که در انتخابات شرکت نکند، مردم این کشور شرکت در انتخابات را عاری از دمکراسی و اجباری دانستند.

 

به گزارش روزنامه مصری «المصریون»، دکتر محمود کبیش حقوقدان در قاره گفت: جریمه 500 پوندی برای افرادی که از شرکت در انتخابات خودداری می‌کنند جریمه‌ای سنگین است. وی در گفتگو با شبکه ماهواره‌ای «سی.بی.سی. اکسترا» افزود: باید دلایل واقعی میزان پایین مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی را در جای دیگری جست‌وجو کرد.

 

حضور 2 درصدی در 14 استان مصر

ماجرا از آنجا آغاز شد که در اولین روز برگزاری انتخابات پارلمانی مصر که نخستین انتخابات مجلس این کشور از زمان روی‌کارآمدن رژیم کودتایی جنرال السیسی است و در 14 استان این کشور برگزار شد، فقط حدود 2 درصد واجدین شرایط شرکت کردند و کمیسیون نظارت بر انتخابات نیز که این رقم را تائید کرده بود، شامگاه یکشنبه، هنگامی که مردم در خواب بودند، تعداد شرکت‌کنند را 10 درصد اعلام کرد!

به گزارش خبرگزاریها دیروز نیز در ادامه انتخابات در 13 استان دیگر مصر استقبال مردم از آن علیرغم فشار دولت برای شرکت کارمندان دولت و پرسنل ارتش، بسیار ضعیف بوده است.

 

گفتنی است مصر پس از کودتای جنرال السیسی فاقد مجلس بوده و از آن زمان تاکنون وی اختیار قانونگذاری را برعهده داشته است!

براساس قانون اساسی، مجلس مصر متشکل از 568 نماینده خواهد بود که 448 کرسی را کاندیداهای منفرد و 120 کرسی را فهرست احزاب در اختیار خواهند گرفت. ژنرال عبدالفتاح السیسی نیز به عنوان رئیس جمهور می‌تواند 5 درصد کل اعضای مجلس را شخصا انتخاب کند!

 

شمار کاندیداهای منفرد در انتخابات مصر 2573 نفر ازجمله 112 زن است و گروههای سیسی نیز فهرستهایی 45 و 15 نفره در مناطق مختلف ارایه داده‌اند.

و اما در این میان در حالیکه عدم استقبال مردم مصر از نخستین انتخابات برگزاری توسط حکومت جنرال السیسی بر این کشور سایه انداخته، واکنش رسانه‌های عربی و غربی نیز قابل توجه بود.

 

رویگردانی مردم مصر از انتخابات رژیم کودتایی

روزنامه آمریکایی «هافینگتن پست» با بررسی یک روز انتخابات پارلمانی مصر تاکید کرده که شواهد حاکی است مردم از این انتخابات روی گردانده‌اند.

به نوشته این روزنامه روز یکشنبه اولین مرحله انتخابات پارلمانی مصر در چندین استان این کشور برگزار شد اما یک نکته قابل توجه استقبال کم مردم از این انتخابات است. در حالی که شمار زیادی از مخالفان عبدالفتاح السیسی در زندان به سر می‌برند، کارشناسان معتقدند که پارلمان مصر قرار نیست چالشی برای السیسی ایجاد کند و در واقع به باشگاهی برای تایید و حمایت از او تبدیل خواهد شد.

 

مصر از سال 92 که مجلس مصر به وسیله شورای عالی نیروهای مسلح مصر منحل شده تاکنون مجلس ندارد؛ مجلس منحل شده مصر که اغلب اعضای آن اسلامگرایان بوده‌اند یکی از مهم ترین دستاورهای انقلاب 25 ژانویه و سقوط حسنی مبارک از قدرت به شمار می‌آمد اما بعد از روی کار آمدن السیسی نیروهای امنیتی شدید ترین اقدام خود را علیه گروه اخوان المسلمین و معارضان لیبرال مصری داشته‌اند.

 

به گزارش این روزنامه با وجود اینکه قوانینی در قانون اساسی مصر تدوین شده که به نمایندگان مجلس این کشور اجازه می‌دهد که از رییس جمهور یا نخست وزیر سلب اعتماد کنند اما به نظر می‌رسد با توجه به تضمین حضور حامیان السیسی در پارلمان جایی برای انتقاد از رئیس جمهور و دولت‌اش باقی نماند.

 

«وفا حفنی» یکی از رهبران اخوان المسلمین در واکنش به انتخابات پارلمانی مصر به رویترز گفته که این انتخابات یک آبرو ریزی است و گمان نمی‌کنم کسی در کشور آن را جدی گرفته باشد زیرا همه کاندیداها ساختگی هستند.

 

«محمد سودان» عضو سرشناس اخوان نیز گفته که این انتخابات به دنبال ایجاد پارلمانی غیر قانونی است و ما حاضر نیستیم در آن نقش داشته باشیم.

مصری‌ها انتخابات را عملا تحریم کردند

 

در پی عدم حضور شهروندان مصری در انتخابات، رسانه‌های غربی در بررسی این مساله اعلام کردند که مردم مصر از تحقق دموکراسی در این کشور ناامید شده‌اند.

 

روزنامه‌ها و رسانه‌های غربی در واکنش به حضور ناچیز مردم مصر در انتخابات پارلمانی این کشور گزارش داده‌اند که این نتیجه به خاطر شک مصری‌ها به سالم بودن انتخابات و سرنوشت آرای شان روی داده است.

 

روزنامه انگلیسی تلگراف نوشت که جنرال عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر بارها انتخابات پارلمانی را به تعویق انداخت تا به راحتی بتواند قبضه خود را بر قدرت در مصر مستحکم کند و همه معارضان و مخالفانش را از قدرت کنار بگذارد.

 

بر اساس این خبر چهار سال گذشته که مصر پارلمان نداشته طولانی ترین مدتی است که از سال 1952 تا کنون مجلس قانون گذاری در این کشور وجود نداشته است.

 

این روزنامه به نقل از «زیاد العلیمی» که از فعالان انقلابی مصر و از نمایندگان پارلمان پیشین است نوشته که مردم می‌دانند انتخابات واقعی در مصر برگزار نمی‌شود و رقابت به حلقه‌ای از حامیان السیسی محدود شده است.

 

این روزنامه افزود که السیسی می‌خواهد پارلمانی یکدست از حامیان خود تشکیل دهد تا قانون اساسی را تغییر بدهد که این مساله یادآور پارلمانی است که در دوره مبارک و در سال 2010 (89 ش) در مصر تشکیل شده بود.

 

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که استقبال جوانان از انتخابات بسیار ناچیز بوده و عدم مشارکت جوانان با افزایش مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود.

 

بر اساس این خبر اغلب فعالان انقلاب 25 ژانویه که در سرنگونی مبارک نقش داشته‌اند و حامیان اخوان المسلمین از این رقابت انتخاباتی کنار گذاشته شده‌اند این در حالی است که عدم حضور اخوان در انتخابات‌ پارلمانی مصر طی سه دهه گذشته تقریبا بی سابقه بوده است.

 

«ایان لی» خبرنگار شبکه خبری «سی ان ان» آمریکا در قاهره، گفته که حضور مردم از میزان استقبال از انتخابات پارلمانی بسیار ناچیز بوده و با مراجعه به مراکز اخذ رای تاکید کرده که میزان مشارکت زنان از مردان بیشتر بوده است.

 

بازگشت پارلمان مبارک

روزنامه اسراییلی «هاآرتص»، گزارش داده که پارلمان آتی مصر به صورت کامل تحت امر السیسی خواهد بود و این انتخابات در فضایی از ناامیدی و بی توجهی برگزار شده که احتمال پیروزی یکپارچه حامیان السیسی را افزایش خواهد داد.

 

روزنامه لوموند فرانسه، نوشته که پارلمان فعلی مصر نماینده حزب منحله ملی که ریاست آن را حسنی مبارک بر عهده داشت خواهد بود و میزان مشارکت مردم پرسش اساسی درباره میزان اعتماد مردم مصر به روند دموکراتیکی که السیسی مدعی اجرای آن است را پیش خواهد کشید.