اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امنیت ملی افغانستان که علیرغم تمام توانایی های بالقوه و بالفطره که در طول سالهای تخریب تا بازسازی بالفعل درآمدند هنوز هم نیازمند تعلیمات نظامی، تسلیحات نیمه سنگین و تجهیزات سنگین از سوی کشورهای هم پیمان با افغانستان است.

 

کابل درحال حاضر و به لطف بی ثباتی و موضع گیری های آنی و عجولانه حکومت پیشین در وضعیتی قرار گرفته که چندان خوشایند بنظر نمی رسد؛ درگیری و رقابت نامحسوس قدرتهای منطقه و غرب از یک سو و نگرانی از تشدید ناامنی های نوخاسته داعش از سوی دیگر.

 

درحالی که چرخبال های فرسوده امریکایی به هیچ درد افغانستان نخورد و با مدتها خاک خوردن و باد و باران دیدن در نهایت به قیمت آهن پاره فروخته شد؛ دیگر وعده های واشنگتن در قبال نیرومند و مستقل ساختن اردوی ملی کابل نیز هنوز جامه عمل نپوشیده است.

 

با این همه، 63 فروند چرخبال نوع می 17 و 15 که براساس قرارداد قبلی بین مسکو واشنگتن برای کابل تعبیه شده بود بر خاک کشورمان فرود آمد تا دریچه امیدی بسوی قدرت و قوای امنیتی افغانستان بگشاید.

 

شرکت روس آبارون اکسپرت مطابق با تعهد بر تجهیز بخشی از قوای نظامی افغانستان که حدود 3 سال قبل کتبا و رسما اعلام گردیده بود؛ در دوزخ پیشروی داعش در منطقه و خروج هزاران تن از نیروهای انگلیسی آب سردی بر التهابات کابل ریخت.

 

نیروی هوایی افغانستان از 2001 تاکنون محروم مانده ترین و عقب نگاه داشته شده ترین بخش از قوای مسلح و نیروهای امنیتی کشور است که با وجود تهدیدات مختلف و متعدد از سوی برخی کشورهای همسایه و حتی مخالفان مسلح همچنان در سایه بی توجهی امریکا به تجهیزات و تعلیمات خود قرار دارد.

 

تجهیزات نظامی بدون برنامه و فارغ از پشتوانه ای که در اختیار اردوی ملی و پولیس کابل قرار گرفته، می گیرد یا خواهد گرفت نیز به همان اندازه خطرناک و دردسر آفرین خواهد بود که خروج و انهدام تسلیحات سنگین و تجهیزات نظامی ناتو از مرز افغانستان به پاکستان.