اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عبدالعزیز بن حبتور گفت: عربستان و امارات به دنبال اجرای نقشه خود در یمن هستند…

رییس دولت نجات ملی یمن در گفت‌وگو با شبکه المیادین به بررسی ابعاد سیاست‌های ایتلاف عربستان در یمن پرداخت و گفت متجاوزان به دنبال تجزیه این کشور هستند. عبدالعزیز بن حبتور در گفت‌وگو با این شبکه لبنانی گفت که عربستان و امارات به دنبال اجرای نقشه خود در یمن هستند، عربستان به شمال یمن چشم طمع دوخته و امارات به جنوب یمن.
وی گفت که امارات قصد داشت شهر بندی عدن جایگزینی برای بند دبی تبدیل کند ولی شکست خورد. بن حبتور به مسایل اخیر این شهر اشاره کرد و گفت که همه کسانی که از داعش، القاعده، گروه مسلح و گروهک‌های مورد حمایت عربستان و امارات در دستشان سلاح است، در شهر عدن جمع شده‌اند.
رییس دولت نجات ملی یمن این عناصر و گروهک‌ها را مزدوران خارجی خواند که دستورات حاکم سعودی یا اماراتی خود را اجرا می‌کنند. وی به اقدامات منصور هادی، رییس دولت مستعفی و فراری یمن اشاره کرد و گفت که هادی و طیف وابسته به او هیچ گونه پلان ملی برای یمن ندارند.
بن حبتور به اشغال خاک یمن از سوی امارات متحده عربی اشاره کرد و گفت که این اقدام امارات بخشی از نقشه مشترک با عربستان علیه یمن است. وی افزود، امارات حتی همه اموال و دارایی های خود را برای اشغال یمن هزینه کند، باز موفق نخواهد شد، نمی‌توان تصور کرد کشور که عمر رسمی و موثق آن 25 سال است بخواهد مُـلکی مثل یمن را که تاریخ 3000 سال دارد اشغال کند.
رییس دولت نجات ملی یمن در پاسخ به سؤالی در مورد ادعای ایتلاف عربستان و امریکا مبنی بر قاچاق راکت‌های ایرانی به یمن گفت که ما به هیچ وجه راکت ایرانی دریافت نکرده‌ایم و آنچه در این مورد می‌گویند کذب محض است.
عبدالعزیز بن حبتور در مورد حوادث شهر صنعاء در سِپتِمبر 2017 که منجر به کشته شدن علی عبدالله صالح ، رییس جمهور سابق یمن شد، نیز گفت که این حوادث برای مردم یمن، حزب کنگره مردمی یمن (به ریاست صالح) و انصارالله تراژدی بود. وی افزود که همکاری و اشتراک سیاسی با حزب کنگره مردمی یمن همچنان به شکل کامل ادامه دارد. بن حبتور در مورد راهکارهای ارایه شده برای برون رفت از بحران یمن نیز گفت که اسماعیل وُلد الشیخ ، فرستاده خاص سازمان ملل در امور یمن گفت که وی هیچ گونه تصمیم و راهکاری از خود نداشت و آنچه ارایه می‌داد دیکته کشورهای متجاوز به یمن بود. رییس دولت نجات ملی یمن گفت که جنگ بر این کشور از سوی ریاض و ابوظبی تحمیل شده است و دولت نجات ملی حاضر است برای توقف آن با شیطان گفت‌وگو کند.
بن حبتور همچنین تأکید کرد که دولت نجات ملی متشکل از حزب کنگره ملی یمن و انصارالله برای برون رفت از بحران یمن حاضر است براساس مذاکرات ژنیف و عمان گفت‌وگو کند ولی فکر تسلیم در برابر متجاوزان سعودی و اماراتی محال است.