اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

«موگن لیکتفت» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روسیه گفت تجاوز امریکا به عراق اشتباهی بود که به دشمنی و ظهور داعش منتهی شد.

 

«موگن لیکتفت» در این گفت‌وگو ضمن اشاره به حمله نظامی امریکا به عراق در سال 2003 بیان داشت این اقدام اشتباه امریکا شرایط ظهور گروهک تروریستی داعش را مهیا کرد.

 

وی ادامه داد «ما نمی‌توانیم استثنا قایل شویم و بگوییم که تجاوز به عراق در سال 2003 دلایل مختلف داشت، من مثل باراک اوباما رییس جمهور امریکا فکر می‌کنم که حمله به عراق،‌ تصمیم اشتباهی بود.»

 

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل افزود «اما خطرناک‌تر از آن [تصمیم] این بود که تصمیم‌گیرندگان هیچ ایده مشخصی نداشتند و هیچ ایده‌ای از اجتناب بحران‌های بیشتر داخلی در آن کشور نداشتند و همین زمینه‌ای را فراهم کرد که داعش بخش‌هایی از عراق را بگیرد.»

 

لیکتفت معتقد است باید جامعه‌ای دموکراتیک و فراگیر در عراق و توافقی که مزایای اقلیت‌ها را در نظر بگیرد، فراهم شود. وی تاکید کرد وقتی به دنبال راه‌حلی برای بحران سوریه هستیم باید تجربه تاسف‌بار عراق را در نظر بگیریم.

 

این مقام سازمان ملل ضمن اشاره به برنامه شورای امنیت سازمان ملل گفت، قرار است ماه ژانویه دولت سوریه و معارضان بر سر میز مذاکره بنشینند.

 

رییس مجمع عمومی سازمان ملل ادامه داد «انتخابات برگزار خواهد شد اما قبل از آن باید چهارچوب قانونی اساسی این اطمینان را به مسیحیان، علویان، دروزی‌ها و کُردهای داخل سوریه احساس امنیت کنند که هیچ انتخاباتی اقلیت‌ها را سرکوب نمی‌کند».

 

وی تصریح کرد این نکاتی بود که در عراق به آنها توجه نشد و بخشی از مشکلات منطقه بوده است.

 

لیکتفت افزود در مشارکت‌های آینده سازمان ملل برای ایجاد و ثبات صلح، باید این موارد را در نظر بگیرند و در غیر اینصورت جنگ‌های داخلی برای مدتی بسیار طولانی ادامه خواهند داشت.

 

وی اظهار امیدواری کرد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در تاریخ 18 دسمبر به تصویب رسید، در عمل هم اجرایی شود، به جنگ پایان دهد، فرآیند سیاسی آغاز شده و بر تخریب داعش متمرکز باشد.

موضوع : اخبار