اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مصداق های متعددی می توان بر تبعیض قومیتی و تعصب نژادی اقوام ارگ نشین برشمرد که با سیاه بازی های سیاسی و سیاست زدگی صرف حکومت وحدت ملی جای منافع ملی و عزت افغانستانی را گرفته است اما انتقال خط برق از یک ولایت در مسیر مستقیم به ولایات ناامن و با صرف هزینه و زمان و مسیر بیشتر غیر قابل اغماض است.

 

درحالی که تغییر مسیر پروژه ی برق توتاپ، سر و صدای مردم مناطق مرکزی ازجمله ولایت بامیان را درآورد و خشم مردم هزاره را علیه حکومت دست نشانده برانگیخت؛ این قضیه مسکوت ماند تا اینکه افزایش بهای برق مصرفی نیز دامنگیر مردم ملکی شد.

 

تثبیت مسیر خط 500 کیلو ولت برمی گردد به دوره حکومت قبلی در سال 2013 میلادی و به اساس مطالعات شرکت فیشنر، ابتدا گفته شده که لین 500 کیلو ولت بعد از پلخمری از مسیر بامیان عبور می کند بعد در جلسه ای که به همین منظور در آلمان توسط وزارت های انرژی، وزارت مالیه، اقتصاد و شرکت برشنا صورت گرفت، تمویل کنندگان این پروژه ، بانک توسعه آسیایی، بانک جهانی، یو اس آی دی و بانک اسلامی موافقت بر این کردند که علاوه بر مسیر بامیان مسیر سالنگ هم مورد مطالعه قرار بگیرد.

این سخنان را وزیر انرژی و آب در نشست مطبوعاتی بیان داشته تاکید کرد که در حال حاضر تغییر مسیر لین برق از سالنگ به بامیان غیر ممکن است و این فیصله کابینه است که این لین باید از سالنگ عبور کند.

 

درحال حاضر گذشته از تمام معضلات و مسایل و مشکلات روزمره ی ملت اعم از بی اعتنایی دولت به فساد و بیکاری و فقر و اعتیاد به مواد مخدر و ناامنی، بی برقی هم به دغدغه های ناتمام مردم ملکی تبدیل شده است تا فقط اقوام خاصی از نعمت روشنایی بهره گیرند.

 

در این میان، رهبران و سران و نمایندگان هزاره ها در پارلمان و حکومت به ویژه ارگ نشینان حتی قدرت تامین برق بعنوان نیاز اولیه و ضروری مردم خود را هم ندارند چه رسد به تامین دیگر حقوق تضییع شده ی این مردم مظلوم؛ با این حال چگونه می توان انتظار داشت عدالت برقرار شود؟

 

در مسیر پر پیچ و خم انتقال خط برق 500 کیلو ولتی از کابل به ولایات جنوبی با تغییر مسیر از بامیان به سالنگ، نامه ی سرور دانش به شرکت برشنا، نامه ی مردم مرکزی به رییس جمهور، تظاهرات مردمی، اولتیماتوم خلیلی و خط قرمز خواندن توتاپ، و برگزاری جلسات مکرر با حضور رییس اجرایی و معاون دوم وی، رییس شرکت برشنا، وزیر انرژی و آب و معاون دوم رییس جمهور؛ همچنان این کلاف سردرگم باقی مانده است.

 

مصداق های متعددی می توان بر تبعیض قومیتی و تعصب نژادی اقوام ارگ نشین برشمرد که با سیاه بازی های سیاسی و سیاست زدگی صرف حکومت وحدت ملی جای منافع ملی و عزت افغانستانی را گرفته است اما انتقال خط برق از یک ولایت در مسیر مستقیم به ولایات ناامن و با صرف هزینه و زمان و مسیر بیشتر غیر قابل اغماض است.

 

هزاره ها با جمعیت آماری قابل توجه و نیز سهم قابل ملاحظه در پیشرفت و آبادانی کشور، متاسفانه به دلیل انفعال و انجماد برخی رهبران و نمایندگان خود و نیز عدم توان مقابله با تضییع حقوق دیگر اقوام غیر پشتون توسط پشتون ها، برخورداری از نعمت برق را حق مسلم خود می دانند اما نظر ارگ نشینان چیز دیگری است.

 

در همین راستا، افزایش نرخ ارز در برابر افغانی و بیم خسارات احتمالی، بهانه ی مسوولان شرکت برشنا برای افزایش 25 درصدی قیمت برق وارداتی و تحمیل هزینه های سنگین تر بر مردم ملکی شده و این درحالی است که بسیاری از ولسوالی ها برق همیشگی و ارزان در اختیار ندارند. با این حال صلاح مملکت خویش، خسروان دانند!

موضوع : اخبار