اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در افغانستانی که جزو کشورهای جهان سومی و توسعه نیافته بشمار می رود، عموما مردم ملکی از سواد رسانه ای و آگاهی مدنی کافی برخوردار نیستند و نقش تابع محض را ایفا می کنند؛ بدین منوال که مسوولان مغرض و مغرضان زورمند، یک خط فکری را به سهولت و سرعت در جامعه رواج می دهند.

در خصوص حوادث و رخدادهای فاجعه بار امنیتی، اقتصادی و اجتماعی نیز تاکنون بارها و به مراتب، حاشیه ای زاید و هیاهو برای هیچ جای بحث و درنگ بر سر مساله اصلی را گرفته است. اینگونه، اذهان عمومی مصروف فرعیات می شوند و ارگ در فراغ بال و آرامش خاطر به کار خود می پردازد.

نمونه های بارز بسیاری برای این مدعا می توان آورد که مصداق های بی چون و چرای تبعیت مردم ملکی از جریان های انحرافی فکری براه افتاده توسط مسوولان بی مسوولیت و رسانه های غفلت زده است که مسایل را در جهت مخالف جریان عمومی سوق داده است.

رهایی طالبان از زندان در سایه ی اسامی ملابرادر و دیگر ملاهای مرده ی متحرک و مهره های سوخته، تحرکات و جابجایی خانوارهای پنجابی و پشتون های پاکستانی از مرز خوست تا شمال در سایه ی ناامنی های نقطه ای و تذکره های الکترونیک، تذکره های الکترونیک در سایه ی واژه ی افغان یا روند توزیع آن یا اخراج کارکنان جزء و رده پایینش، هزاره کشی در سایه ی حذف نام سران هزاره از سرک ها یا انفعال رهبران هزاره در حکومت یا اختطاف های مقطعی، ترورها و قتل های زنجیره ای در سایه ی فساد اداری و بیشمار مورد دیگر.

در واقع نهادهای مدنی، رسانه ها و تمامی دایره های خارج از ارگ ریاست جمهوری حلقه های در هم تنیده ی نشر و دامن زدن به شایعه یا سیاهنمایی و بزرگنمایی های کاذب حکومت بوده اند به گونه ای که همواره اصل موضع در سایه ی حاشیه های زاید محو می شد.

در حمله بر هوتل سرینا در شب تحویل سال، ابوذر بازمانده محور مکالمات و موضع گیری ها شد و عاملان آن جنایت و همدستان شان در هتل جان بدر بردند، در حمله بر فرخنده، تمامی انتقادات و اعتراضات متوجه سیمین غزل حسن زاده شد و وی را برکنار و بیکار کرد و آخوند تهمت زده و متهمان اصلی از دادگاه افکار عمومی گریختند؛ اینک نیز مانور دادن بیش از حد بر هما سلطانی حمله ی مهندسی شده بر کارمندان هزاره و شیعی طلوع را کمرنگ کرده است.

در اینکه هما سلطانی افکار طالبانی دارد و خوی و مسلک افراطی پیشه کرده است هیچ تردیدی نیست و می بایست در جایگاه یک عضو پارلمان درخصوص اعلام مواضع و اظهارنظرات خود توبیخ گردد تا خشم و انزجار مردم ملکی را بیش از این به جان نخرد لیکن…

لیکن اینکه بازتاب سخنان تکراری و قابل حدس وی در رسانه ها و از سوی دست اندرکاران گستش و توسعه آن در میان لایه های اجتماع، بر حقیقت حمله ی جهت دهی شده ی طالبان بر سرویس کارمندان غرب طلوع سایه بیاندازد؛ قابل تاسف و تامل برانگیز است.