اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرپرست ولایت بلخ، می گوید که حکومت وحدت ملی، گسترش نفوذ و تهدید طالبان و داعش را جدی نمی گیرد و این گروه ها بسیاری از بخش های کشور بویژه ولایت های شمالی کشور را با خطرهای جدی روبرو ساخته اند. عطانور می گوید که طالبان به ولایت های شمالی انتقال داده شده اند و این گروه می کوشد در بهار سال جاری بخش های زیادی از این ولایت ها را زیر سلطه خود در آورند.

 

فرهاد عظیمی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: هنگامی که نگرانی های امنیتی بالا می رود، اطلاعات بسیار دقیقی با رهبری حکومت وحدت ملی و کسانی که در نهادهای امنیتی مسوولیت دارند، شریک ساخته می شود ولی هیچ نوع استراتِژی و برنامه ای برای دفع و ویران کردن لانه هایی که توسط دشمن در مناطق مختلف ایجاد شده صورت نمی گیرد.

وی افزود: این خود نشان می دهد که تبانی در قسمت رشد و گسترش ناامنی و همچنان جابجایی نیروهای دشمن، وجود دارد. این کار توسط کسانی که در سطح رهبری قرار دارند انجام می شود. با وجود اینکه آنها آگاهی و اطلاعات دارند که در فلان منطقه نگرانی وجود دارد ولی وارد اقدام نمی شوند. در اینجا نیروهایی که در خطوط مقدم جبهه می جنگند، چه سربازان دلیر و شجاعمان و چه افسران ما از سه نهاد امنیتی وظیفه خود را انجام می دهند و هرگاه که از سطح رهبری هدایتی به آنها داده شود، بسیار شجاعانه می جنگند و دشمن را از بین می برند. ولی در صورتی که استراتژی و برنامه ای نباشد و دستور از سطح رهبری صورت نگیرد نمی توانند خودسرانه کاری کنند و از موضع خود دفاع کنند.

 

عظیمی، اضافه کرد: این موضوع ابتدا به سطح رهبری حکومت و بعد از آن،به رهبری نهادهای امنیتی بر می گردد. وقتی رهبری نهادهای امنیتی خود را متکی به رهبری حکومت وحدت ملی می دانند و هدایتی نمی گیرند و این نگرانی را هم شریک نمی سازد و بر رهبری حکومت فشار نمی آورند وقایعی مانند واقعه قندوز به وقوع می پیوندد.

 

این نماینده مجلس، با بیان اینکه، سربازها و افسرهای ما همیشه داد می زنند که در سطح رهبری نیتی برای از بین بردن طالبان وجود ندارد، گفت: به طور مثال، ماه ها طول می کشد که اعلام می شود دند شهاب الدین از وجود طالبان پاکسازی می شود ولی بازهم بر پست های دولتی حمله صورت می گیرد و دند شهاب الدین برای مدتی سقوط می کند.

 

عظیمی، حضور و پایگاه سازی داعش را جدی می داند و می گوید: برای فعلاً گزارش ها حاکی از این است که طالبان در مشرقی، کنر و ننگرهار وجود دارند. در ولایت غزنی هم حضور فعال دارند، در ساحه برج جنگی ولسوالی نوبهار زابل هم قرارگاه ایجاد کرده اند و از این طریق می خواهند پایگاه سازی در ولسوالی های اجرستان، مالستان و ناوه غزنی و همچنان ارزگان خاص و نوبهار ولایت زابل داشته باشند. آنها یک برنامه دو مرحله ای را در دست گرفته اند که در قدم اول از همین جاهایی که پایگاه سازی کرده اند به ولایت دایکندی و بامیان بیایند و در آنجا مستقر شوند. در مرحله دوم، آنها سمنگان و سرپل را هدف قرار داده اند تا به عنوان مرکز انتخاب کنند تا ازاین طریق بتوانند ولایت بلخ و سایر ولایت هایی که همجوار سرپل و سمنگان است مورد تهدید قرار دهند.

 

وی، ادامه داد: در ولسوالی های برکه، دشت ارچی قندوز، داعش عملاً حضور دارد و در ولسوالی کوهستانات سرپل حتی خانواده های حرکت اسلامی ازبکستان در آنجا مصروف تبلیغات هستند تا افراد و اشخاصی را که در آنجا هستند جذب کنند. بنابراین بسیاری از واقعیت ها در شمال پنهان ساخته می شود. هم اکنون در برخی قسمت های فاریاب هم طالبان و هم داعش حضور دارد. این بیان گزارش ها برای این است که حکومت تدابیری را برای این وضعیت اعمال کند تا بتوانیم بر دشمنان پیروز شویم.

 

نماینده مجلس، با انتقاد از حکومت گفت: حکومت پیوسته می گوید ما برای از بین بردن داعش برنامه داریم، کار می کنیم اما هیچ کدام را انجام نمی دهد و کشور را هر روز به کام دشمن فرو می برد.

موضوع : اخبار