اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فرید حمیدی، نامزد وزیر دادستانی کل در صحن علنی مجلس، دادستانی کل را یکی از اداره های مهم برای تامین عدالت و قانون خواند و برای رسیدن به این هدف گفت: مبارزه با فساد یکی از راه های رسیدن به این هدف است. بدون مبارزه با فساد، نمی توانیم اعتماد مردم افغانستان را جلب کنی و نمی توانیم افکار مردم افغانستان را با خود داشته باشیم. فساد برای دادستانی کل بسیار مهم است چرا که اولین قربانی فساد، حاکمیت قانون است. برای اینکه این اداره بتواند به صورت درست برای مردم افغانستان خدمت کند باید با فساد مبارزه جدی صورت بگیرد.

 

وی داشتن اراده برای از بین بردن فساد، را لازمه از بین بردن آن خوانده و افزود: بعد از این صبر و تحمل در برابر فساد، در دادستانی کل وجود نخواهد داشت و برای مبارزه با آن از تمام وسایل و امکانات استفاده خواهد شد. این کار هم از درون دادستانی کل شروع خواهد شد. بعد از آن برنامه ها و قوانین مجلس نمایندگان و دولت، اجرایی خواهد شد.

 

وی ادامه داد: همچنین بعد از این نظارت، کنترل و بررسی های لازم در این اداره تقویت خواهد شد تا بتوانیم ریشه های فساد را از بین ببریم. تقویت اخلاق مسلکی و تقوا در این اداره، با همکاری نماینده های پارلمان و نهادهای مختلف افغانستان از برنامه های مهم دادستانی کل خواهد بود.

 

حمیدی با بیان اینکه این اداره باید حاکمیت قانون را بدون در نظرداشت دشمنی و دوستی تطبیق کند، افزود: دادستانی کل باید کار خود را با استقلال تمام انجام دهد و به هیچ ارگانی خارج از اداره دادستانی کل اجازه ندهد که سلیقه ای و گزینشی قضیه سازی و دوسیه سازی کند. بلکه به صورت قانونی و قالب های از پیش تعیین شده در برابر مردم پاسخگو خواهد بود.

 

نامزد وزیر دادستانی کل،در خصوص اعضای تشکیل دهنده این اداره بیان داشت: از همه مردم افغانستان باید در تشکیلات اداره دادستانی کل شریک باشند و این اداره باید آیینه تمام نمای تمام مردم افغانستان باشد. از این طریق می توانیم به مردم افغانستان احساس مالکیت، نسبت به اداره های کشور را دهیم تا آنها احساس کنند که خواست ها و نیازهایشان بر آورده می شود.

 

حمیدی، در خصوص مجازات ها و مکافات ها گفت: در این کشور، باید به زندانی کردن های غیر قانونی پایان داده شود، ضمن اینکه ما می خواهیم با قاطعیت علیه جرم مبارزه کنیم، در عین زمان باید این موضوع در نظر گرفته شود که بی گناهی به زندان نیفتد. موعد مقرری که مجلس نمایندگان برای جرم ها تعیین شده کرده است به هیچ وجه نباید پس و یا پیش شود. می توانیم به مردم اطمینان دهیم که حقوق وآزادی شان تامین می شود و به حیثیت آنها بها داده خواهد شد.

 

وی گفت: مساله دیگر توجه به اصل برائت الذمه بودن، اصل بی گناهی یا فرض بی گناهی افراد، مگر بر اساس تصمیم نهایی محکمه است. متاسفانه تا کنون در افغانستان به این اصل توجه نشده است. از این پس، تلاش خواهیم کرد به این موضوع توجه شده و رای محکمه برای جرم افراد تصمیم بگیرد.

 

حمیدی در خصوص معیشت کارمندان داستانی کل گفت: هیچ اداره ای نمی تواند از همکاران خود کار درست بخواهد مگر اینکه توجه به معیشت شان کند. توجه به معیشت و مصونیت همکاران در دادستانی کل می تواند به شفافیت کار و مبارزه با فساد بسیار موثر باشد.

 

حمیدی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات دادستانی کل، مشکل مدیریت قضایا است، افزود: به شما وعده می دهم که مکانیزم مدیریت قضایا در افغانستان و در اداره دادستانی کل ، باید با جدیت دنبال شود. تشویش هایی وجود دارد که قضایا و پرونده ها در دادستانی کل مفقود می شود. از طریق این مدیریت قضایا دادستان هایی که در پرونده ها تاخیر و یا تغییر به وجود می آورند مورد بازخواست قرار می گیرند.

 

نامزد وزیر دادستانی کل در خصوص دیگر مشکلات اداره دادستانی کل ابراز کرد: مشکل دیگری که اکثریت اداره های افغانستان، بخصوص دادستانی کل افغانستان با آن مواجه است این است که تراکم و تمرکز بیش از حد صلاحیت ها در راس اداره است و در عین زمان تراکم بیش از حد کار در پایین دست اداره است. این مساله باعث شده است که کارها روزها باقی بماند و مردم افغانستان بی سرنوشت باقی بمانند. از نمایندگان مجلس همکاری می خواهم تا این صلاحیت ها را به صورت منطقی و درست تقسیم کنیم و به همکاران ما صلاحیت داده شود تا مشکل مردم افغانستان را در اولین مراجعه با اداره حل کنند و از این طریق است که ما می توانیم با سرعت و دقت در اجرای قوانین، مشکلات مردم را فراهم کنیم.

 

وی در آخر از نمایندگان مجلس، خواست تا با دانش، مشورت، تجربه ها و ظرفیتی که در بین آنها وجود دارد کمک کنند تا بتواند یک اجماع سیاسی را برای اصلاحات لازم در دادستانی کل به وجود بیاورد تا زمینه برای تامین حاکمیت قانون فراهم شود.

 

همچنان تاکید کرد که ما مسوولان باید به خاطر عدالت در برابر فساد بایستیم و این بار شهیدان ما باید به خاطر عدالت کشته شوند.

موضوع : اخبار