اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رئیس جمهور کشور به هدف اشتراک در مراسم افتتاح پروژه تاپی با هیئت همراه به کشور ترکمنستان سفر نمود. در خبرنامه ای که بدین خاطر از سوی دفتر ریاست جمهوری به رسانه ها فرستاده شده آمده است که رئیس جمهور در جریان این سفر رسمی دو روزه بر علاوه افتتاح کار ساختمانی پروژه پایپ لاین گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان و هند موسوم به «تاپی»، با رئیس جمهور ترکمنستان نیز دیدار خواهد کرد و در کنفرانس «پالیسی های بیطرفانه، همکاری های بین المللی در عرصه صلح، امنیت و پیشرفت» که در شهر عشق آباد پایتخت آن کشور برگزار می گردد، نیز سخنرانی خواهد داشت. خط لوله انتقال گاز از ترکمنستان –پاکستان و هند که به پروژه «تاپی» مشهور است با طول ۱۸۰۰ کیلومتر و هزینه بیش از ده میلیارد دالر امریکایی ساخته خواهد شد و یکی از مهم ترین پروژه های استراتژیک در منطقه خواهد بود. بنا به گفته مقام های ترکمنستان خط لوله گاز تاپی با ظرفیت سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب، تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به گونه کامل به فعالیت آغاز خواهد کرد.

 

گفته می شود که از ۱۸۰۰ کیلومتر طول این لوله گاز، قریب به۲۰۰ کیلومتر آن در داخل خاک ترکمنستان قرار دارد و به میزان ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور خواهد کرد. بنابراظهارات مقام های حکومتی بیشترین سرمایه‏گذاری را در این پروژه بانک انکشاف آسیایی می ‏کند و بانک جهانی بین شش و نیم تا هشت ملیارد دالر بالای این پروژه سرمایه ‏گذاری خواهد کرد. ادعاهای وجود دارد که در این میان افغانستان سالانه ۵۰۰ ملیون دالر از بابت عبور خط لوله گاز ترکمنستان از خاک افغانستان، سود خواهد برد. واقعیت امر آنست که که پروژه تاپی، بزرگ‌ ترین و مهم ترین پروژه ترانزیتی یا انتقال انرژی در منطقه و در تاریخ افغانستان بشمار می آید. عبور این خط لوله نیز با پشت سرگذاشتن چالش های بسیاری فراهم گردیده است. یعنی این که پروژه استراتژیک یاد شده پس از مذاکرات و رای ‌زنی‌های منطقه ‌ایِ بسیار، به نفع افغانستان کلیـد خورد. کارشناسان بدین باور هستند سودی که سالانه از انتقالِ این حجمِ عظیم انرژی نصیب کشور خواهد شد کاملاً چشم‌گیر و برای رشد اقتصاد موثر خواهد بود. اما نباید فراموش کرد علاوه بر این که افغانستان علاوه بر سودی که از بابت انتقال خط لوله بهره خواهد برد، تامین نیروی امنیتی برای محافظت از این خط لوله نیز بسیار سنگین خواهد که بردوش حکومت افغانستان خواهد بود و این بار سنگینی خواهد بود. بنابر این وجود چالش های امنیتی یکی از مسایل و تبعات عملی شدن این پروژه برای کشور خواهد بود. یا در واقع مهم ‌ترین چالش فرا روی این پروژه، مساله امنیت آن است که حداقل مجری آن حکومت افغانستان خواهد بود. حال این که حکومت افغانستان این چالش را چگونه مدیریت خواهد کرد تا افغانستان از چنین منفعت عمده و تعیین کننده محروم نگردد تعلق خواهد داشت به توانایی و مدیریت و درایت آنان. انتظار می رود که حکومت در این زمینه هم خود تدابیر و اقدامات همه جانبه را سنجیده و روی دست گیرد و هم از دوستان بین المللی و حتا کشورهای شریک در این پروژه نیز یاری و همکاری بطلبد. زیرا مفاد این پروژه شامل کشورهای منطقه و شرکای پروژه نیز می گردد. به تعبیر دیگر بدون همکاری شرکای پروژه افغانستان به تنهایی با دشواری خواهد توانست که از عهده چنین چالشی برآید، مگر با هزینه بسیار سنگین که تاثیر شدید منفی بر منافع و سود پروژه برای کشور برجای خواهد گذاشت.

 

اما در باب مزایای این پروژه که شامل کشور خواهد شد. واقعیت امر این است که تبعات و سود این پروژه منحصر به منافع و سود مادی یا اقتصادی نمی گردد. بلکه دست آوردها و منافع بسیاری را از آدرس همکاری مشترک و منافع اقتصادی به همراه خواهد داشت. در قدم نخست همانطور که در آغاز هم اشاره گردید اجرای پروژه‌ خط لوله انتقال گاز «تاپی» برای افغانستان از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار می‌ باشد. در نخستین مرحله با انتقال این خط لوله، سالانه دو میلیارد مترمکعب تن گاز نصیب افغانستان خواهد شد. بهره مندی از چنین منفعتی می تواند به مصرف انرژی در افغانستان کمک و سهولت فراوانی را سبب شود. زیرا روشن است که یکی از مشکلات عمده مردم ما استفاده از انرژی می باشد. برخورداری از انرژی گاز برای سوخت اعم از این در منازل یا کارخانه ها و دیگر موارد استفاده گردد سهولت بسیار مناسبی را برای رونق بخشیدن به زندگی و چرخیدن چرخ اقتصاد فراهم خواهد گردانید. در این زمینه می توان بطور مشخصی تری گفت این لوله خط گاز از شهر های هرات، فراه، نیمروز و هلمند خواهد گذشت. در واقع، مسیر انتقال گاز ترکمنستان از چهار ولایت افغانستان می گذرد. در صورت اجرایی شدن این پروژه نیازمندی بخشی از گاز این شهر ها تأمین می شود. بدین جهت می توان گفت عبور خط لوله گاز شاید از معدود پروژه های کلانی باشد که در راستای آسایش و رفاه شهروندان کشور صورت می گیرد. دست یافتن به انرژی ارزان هم سهولت می آورد و هم در دگرگونی در زندگی روزمره مردم را ممکن می کند.

 

از جانب دیگر افغانستان با عبور این خط لوله گاز سالانه ارزشی نزدیک به سه میلیارد دالر عاید به دست خواهد آورد. بدست آوردن این معادل از درآمد بطور قطع بر بودجه ملی کشور اثر بسیار مثبت و روشنی را برجای خواهد گذاشت. بر همگان روشن است که یکی از چالش های مهم بودجه ملی آنست که بخش غالب آن از حمایت ها و کمک های بیرونی تامین می گردد. بطور قطع این مسئله دست حکومت را در بسیاری از زمینه های سیاسی و اقتصادی محدود می سازد. در صورتی که افغانستان قادر گردد در یکی از زمینه به این پیمانه از عایدات را بدست آورد، دست حکومت در اجرای برنامه های ملی بسیار باز خواهد شد.

 

نکته دیگر این است که میزان بیکاری در کشور در سال ۲۰۱۵ سیر صعودی بسیار نگران کننده ای داشته است. تحقق شدن این پروژه سبب خواهد شد که هزاران نفر بیکار را وارد بازار کار نماید. بنابراین توقع برده می شود که دولت افغانستان بر مدیریت اجرایی شدن و استخدام کارگران و کارمندان این پروژه نظارت جدی داشته باشد. زیرا اجرایی شدن این پروژه نقش بسیار جدی در کاهش نرخ بیکاری در کشور دارد. کاهش بیکاری رضایت مندی را افزایش می دهد و این گونه، بخش از بحران مشروعیت حکومت که ناشی از گسترش آمار بیکاری در کشور بود، برطرف می شود. علاوه بر آن زمینه سربازگیری مخالفین را از خیل بیکاران کشور را متوقف خواهد ساخت. بنابراین فراهم ساختن زمینه توسعه کشور یکی از مهم ترین دست آوردهای تحقق اجرای خط لوله گاز «تاپی « خواهد بود. اما با تاکید باید گفت مشروط بر آن که بخوب مدیریت شود.

 

مسئله ای دیگر که در این راستا قابل طرح می باشد این است که خط لوله گاز «تاپی» ثبات داخلی و منطقه ای را نیز بدنبال خواهد داشت. تا آنجای که شواهد و نتایج نشست ها و توافق ها نشان می دهد کشور های عضو تاپی در مورد مبارزه با تروریسم و دهشت افکنی و گروه های مخالف مسلح و هم چنین مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر توافق مشترک دارند . زیرا تروریسم، قاچاق مواد مخدر و شورشگری تهدید مشترک و جدی کشورهای منطقه و شرکای تاپی را تشکیل می دهد. از این جهت، لازم است که کشور های عضو تاپی برای مبارزه با دهشت افکنی، شورشگری و کشت و قاچاق مواد مخدر به صورت جدی و قاطع اقدام ورزند. هم چنین لازم است که کشور های عضو تاپی نسبت به سیاست خارجی و روابط خارخی خود نسبت به همدیگر نیز تجدید نظر نمایند. فراز و نشیب ها در روابط میان این کشور نباید منجر به تعویق اجرای این پروژه یا مشکل در زمینه انتقال گاز گردد. در نهایت این که پروژه استراتژیک تاپی علاوه بر منافع اقتصادی مشترک برای کشور های عضو تاپی ، اگر به صورت درست مدیریت شود دست آوردها و منافع امنیتی را نیز در برخواهد داشت. بطور مشخص یعنی این که تنش ها را در سطح کلان کاهش خواهد داد. روابط کشور های عضو را وارد فاز جدید خواهد ساخت. و به احتمال زیاد که رویکرد سیاست های کشور های عضو نسبت به همدیگر تعدیل گردیده و بیشتر بدل به رویکرد اقتصادی شود. بدین جهت، عملی شده پروژه استراتژیک تاپی ظرفیت آن را دارد تا علاوه بر منافع اقتصادی ، موضوع ناامنی را در کشور و منطقه کاهش داده و کشور های منطقه را بسوی ثبات و توسعه یافتگی پیش ببرد.

موضوع : اخبار