اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تامین امنیت در افغانستان و برای حفظ جان و مال و روان مردم ملکی که هیچ شاخصه ای جز افغانستانی بودن ندارند انتظار بیجایی است که از خارجی ها، امنیت ملی، ارگ، وزرای دفاع و داخله داشته باشیم.

 

همین ناامنی که روزانه صدها تبعه و شهروند بی گناه و غیرنظامی افغانستانی را به خاک و خون می غلتاند و اخبارش در صدر تیترهای فوری رسانه های داخلی و خارجی منتشر می گردد؛ اگر مرتفع گردد دیگر افغانستان چیزی در چنته نخواهد داشت!

 

به عبارت دیگر آنچه که تاکنون افغانستان را سرپا و مورد توجه دنیا در قلب تپنده آسیا نگه داشته است چیزی نیست جز ناامنی که بزرگترین ابزار، موجه ترین توجیه، بیشترین برد و وسیع ترین دامنه عملیات را برای قاچاقچیان مواد مخدر و فروش تسلیحات نظامی امریکایی ببار آورده است.

 

بیش از 57 کشور جهان عضو ایتلاف بین المللی و نیز کشورهای همسایه و هم منطقه درآمدهای تضمین شده دوام دار جانبی خود را از مرزهای زمینی و هوایی این کشور، مرهون و مدیون افغانستانی هستند که امنیت ندارد بدان معنا که امنیت نداشته و نباید داشته باشد.

 

چه اهمیتی دارد اگر صدها کودک و نوجوان و جوانی که امروز با انفجار در ورزشگاه ولسوالی یحی خیل ولایت پکتیکا با مرگ دست به گریبان شدند؟! چرا که اینان امروز یا فردا به واسطه فقر، اعتیاد، بیکاری، جذب شدن به مخالفین مسلح یا سیل و زلزله به استقبال مرگ می شتافتند.

 

هرگز نباید انتظار تامین امنیت از خارجی ها، از حکومت وحدت ملی، از چوکی های فرمایشی و تشریفاتی، از افراد تا گلو غرف در فساد اداری، از مزدوران چند تابعیتی و از سربازان غربی داشت که اگر چنین گردد افغانستان فلج خواهد شد.

 

به عبارتی دیگر همین ناامنی فزاینده و جنگ های نامنظم چریکی و بدون مبدأ و مقصد است که سفرا، روسای جمهور، وزرای خارجه، فرماندهان ارتش و فرصت طلبان بازرگان را از دور و نزدیک از شرق و غرب به کابل می کشاند و کمک های ظاهرا بلاعوض و وام های قرضه درازمدت را به خزانه ملی سرازیر می نماید.

 

اگر امنیتی که در طول 13 سال گذشته در افغانستان تامین نشد در این چند روز و چند هفته و چند ماه تامین گردد و مردم ملکی رنگ ثبات و آرامش به خود ببینند همچون امروزه در برابر هرچه پیش اید خوش اید سکوت نخواهند کرد و فرصت پرداختن به حقوق خود را خواهند یافت.

 

بنابراین تامین امنیت در قلب آسیا مساوی است با مانع تراشی از تجارت آزاد اسلحه و مواد مخدر و سنگهای قیمتی، ضعف نامزدهای رده های مختلف پارلمان تا ارگ برای درو کردن آرا بدون ریسمان نامنی، عدم ضرورت مافیای دالر و یانکی ها در خیابانهای کابل و تمام اینها یعنی فلج شدن افغانستانی که یا به جنگ داخلی روی می آورد یا به انزوا فرو می غلتد.