اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور محمد اشرف غنی با حضور در صحن علنی مجلس نمایندگان، کابینه دولت را برای اخذ رای اعتماد به نمایندگان مردم معرفی کرد.

وی که همراه کابینه جدید و تعدادی از اعضای برجسته دولتی به مجلس رفته بود پیرامون برنامه های آینده دولت

صحبت کرده خواسته های نمایندگان از رییس جمهور را به بررسی گرفت.

 

رییس جمهور با تقدیر از کارکرد وکلای مجلس آنان را نمایندگان واقعی ملت خواند و اعلام کرد که از نمایندگان مجلس تا کنون تقاضای شخصی دریافت نکرده و فقط خواسته های جمعی و عمومی آنان به ریاست جمهوری مطرح شده است.

وی از نماینگان مجلس برای تحکیم هر چه بیشتر و رابطه حکومت با مردم خواست تا تمام تلاش خویش را انجام دهد.

 

در همین حال نقش علمای دینی در ایجاد نظم عمومی و امنیت جامعه را با اهمیت خوانده از آنان در راستای نظم و امنیت کشور کمک خواست. و گفت از بین بردن فاصله ارگ و مسجد از اولویت های اصلی ما است.

 

 

رییس جمهور از ارتباط سرتاسری با قوه اجرایی و شوراهای ولایتی سخن بمیان آورد گفت که رهبری در افغانستان میراثی نیست و هیچ قوه ای در این مملکت نباید میراثی بماند.

 

وی از نهادهای رضا کارانه نیز تقدیر کرد و نقش آنان را در آینده کشور موثر دانست و گفت: فرهنگ رضاکارانه و زکات و عشر بازهم عام شود و همه شریک باشند.

 

رییس جمهور از سرحدات کشور سخن گفت و ولسوالی های سرحدی را در راستای تامین امنیت مهم تلقی کرد: ولسوالی های سرحدی خود را فراموش شده حس می کنند. 94 ولسوالی سرحدی که شما نمایندگان بارها از آنها یاد کردید در محور اصلی پالیسی و استراتژی دولت قرار خواهد گرفت.

دروزاره های کابل این شهر را مصون ساخته نمی تواند، دروازه های اصلی کابل ولسوالی های سرحدی است.

وزارتخانه های باید وسیله جذب این ولسوالی ها باشد

 

محمد اشرف غنی از بیجا شدگان داخلی و مهاجرین یاد کرده افزود: 1.5 میلیون افراد بیجا شده داریم و امید است تا 5 سال دیگر کلمه بیجا شده را از این کشور پاک کنیم.

ما مسوول هستیم از حقوق برحق مهاجرین خود دفاع کنیم. همچنین مهاجرین اقتصادی خود را هم فراموش کردیم.

 

وی از اعطای پاسپورت افغانی در امارات متحده عربی سخن گفت و اعلام داشت که این مشکل حل شده است.

 

رییس جمهور فقر را در کشور مشکل اساسی بیان کرده گفت: ایجاد کارعمده ترین وظیفه ما خواهد بود زیرا 36 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند و متاسفانه این وضعیت تا کنون تغییر نکرده است.

باید عوامل فقر شناسایی گردد و بعد روی انها تصمیم گرفته شود.

تاکید من با لای جوانان است که بدون انان تغییر بوجود نمی اید. هنوز این جوانان با کار جسمی غیر مسلکی زندگی می کنند

باید دارای مهارت هایی باشند که اداره این مملکت را مدیریت بکنند.

 

اشرف غنی از مشکل مواد مخدر نیز بصورت کوتاه و مختصر سخن گفته اضافه کرد: مواد مخدر یک مساله جدی شده است و روز بروز اعتیاد بیشتر شده است و شاید مقدار معتادین ما به بزرگترین تعداد در کشور ها برسد.

 

وی از اطفال و کودکان در کشور یاد کرده گفت: از مشکلات اختظاف، سوء استفاده و تجاوز کودکان ما رنج می برند و همه ارگان ها باید تلاش کنند تا این مساله ریشه کن شود.

امروز در افغانستان اختتاف و تجاوز به اطفال و سو استفاده به یک فرهنگ مبدل شده است.

هرکدام از مهاجرین در کشورهای اروپا زمینه مکتب یکی از اطفال ما را فراهم کنند. کار طفل در کشور ما به غلامی بدل شده است و جلوگیری از این یکی از وظایف بنیادی است.

 

رییس جمهور نقش زنان را در دولت خود مهم تلقی کرده گفت : بی بی خدیجه و بی بی آیشه سرمشق زنان ما باشد. مشارکت سرتاسری زنان در بدنه حکومت و اقتصاد و فرهنگ فراهم کنیم و نقش شما نمایندگان که همیشه دفاع کردید متشکر هستم و امیدوارم فشارتان در این بخش زیادتر شود.

خشونت در دولت جا ندارد و هر نامزد وزیر همراه تان قرارداد می کند که خشونت محو شود.

وزارت زنان که همراه اش همیشه زنان مشکل داشتند ام وزیر جدید نظریات مشخص دارد که چگونه مشکلات با همه دولت شریک شود.

 

محمد اشرف غنی وضعیت اقتصادی کشور را به بحث گرفته اظهار داشت: ما تولید ثروت پایدار می خواهیم. افغانتسان مملکت غنی و افغان ها فقیر، این حلقه خبیثه را تبدیل می کنیم. قوه دولت را بکار می اندازیم.

فعلا 4.5 میلیارد دالر بودجه داریم. وزارت های محترم، تولیدات داخلی را ترجیح خواهند داد.

هزاران کارگر در بین مردم و مهاجرین خود داریم همین ها باید بیایند و مشغول بکار شوند.

 

رییس جمهور در مورد اطمینان به شورای ملی در حسابدهی دولتی گفت: هر قرارداد بزرگ را تا من امضا نکنم پیش شما روان نخواهد شد.

 

وی در مورد مکتب سازی های قراردادی گفت: در معارف دستگاه ساختمانی افغانی را به تولیدات اصلی بدل می کنیم که

نه ده ها قراردادی که درست کار نکردند و هیچکس نمی تواند انها را پیدا بکند. از تعمیرات معارف شکایت داریم. مکاتب با کیفیت باید ساخته شود.

در حیطه اقتصاد عرضه تقاضای دولت را باهم برابر کنیم و مصارف دولت باید وسیله تولید کار شود.

همچنین حفظ و مراقبت باید درست عمل شود. میلیارد ها دالر مصرف شده اما درست عمل نشده است.

 

وی فرهنگ انتقاد را ستوده اظهار داشت: تا همه شکایت نکنند مدیریت درست نمی شود. یک فرهنگ قراردادی حاکم شده که درست نیست باید فرهنگ راپوردهی هرماه به ملت ارایه می کنیم، تا شما مجبور نشوید هر روز دنبال قراردادی ها باشید.

هرتولید افغانی باید حد اقل 15 درصد بر یک تولید خارجی ارجحیت داشته باشد و در این بخش هم با سکتور خصوصی به نتیجه می رسیم.

 

وی از استفاده زمین های دولتی نام برده افزود: زمین های دولتی برای ایجاد مسکن سالم برای تمام ملت استفاده شود

پروگرام شهرسازی ایجاد مسکن برای همه است.

از امان الله خان نام بردیم اما هیچ زمان به یکی از برنامه های او عمل نکردیم و نظر امان الله خانی بود که هرشهر افغانستان بصورت اساسی تنظیم شود.

زمین دولتی را باید نفروشیم بل خانه بسازیم و برای مردم توزیع کنیم.

غصب وقتی است که خلای دولت باشد. تعهد ما این است که قمست عمده جایداد های افغان ها مصون شودف ان روز فضای اعتماد و ثبات بوجود می اید.

 

وی از تولیدات داخلی سخن گفته اضافه کرد: بگفته دولت 22 درصد و به گفته خارجی ها واردات ما 30 برابر صادرات ما است. عدم توازن موجب بدبختی دوامدار است.

تولید سمنت را در افغانستان اولویت می دهیم. هم در هرات و هم در قندوز و بغلان.

 

وی با شکایت از نحوه امروزی بانکداری در کشور گفت: بانکداری منسجم خواهد شد و بانک مرکزی نقش نظارتی را ایفا خواهد کرد. با بانکداری اسلامی باید زمنیه را فراهم کنیم تا از اصول دین اسلام برای پیشرفت اقتصادی استفاده شود.

 

محمد اشرف غنی از فاصله های شهری و روستایی گفت و نزدیک سازی شهر و روستا را به تاکید گرفت: شهر و ده از هم فاصله گرفته است. ارتباط شهر و ده پروگرام ارتباط ملی را به ارتباط شهر و ده بدل کنم

 

وی آب و زمین سرمایه خدادادی دانسته افزود: ده درصد تخم های ما اصلاح شده است. سالانه 800 هزار تن کندم وارد می کنیم. اب ما نقطه اساسی است. اما عمده ترین سرمایه افغانستان موقعیت اش است.

 

وی کمک های خارجی را دوامدار ندانسته افزد: کمک های امریکا واروپا دردهای مارا دوا نمی کند. همسایه ها و دنیای اسلام انتظار همیاری داریم.

 

وی استخراج بی رویه از معادن کشور را به باد انتقاد گرفته گفت: افغانستان باید در 400 سال اینده از معادن خود استفاده کند. نباید معادن را قربانی کرد.

 

رییس جمهور از نظام بازار آزاد شکایت داشته اظهار داشت: بازار آزد لجام گسیخته است. در ظرف سال اینده به قوه مقننه وظیفه می دهیم که باید چطور نظارت کنیم.

بازار آزاد یک بازار اصولی و قانونی تحت نظارت دولت خواهد بود و چگونگی نظارت بر آن بررسی خواهد شد و درست تنظیم خواهد شد.

در بخش سرمایه بشری صلح و ثبات و رفاه بدون قوای بشری صورت گرفته نمی تواند. پس کادرها بصورت اساسی باید اصلاح شوند.

 

وی سرمایه فرهنگی را اصل مهم ملت تلقی کرده گفت: تمام دوایر سر یک فرهنگ ملی کار خواهند کرد. تلویزیون ملی چند کانال با فرهنگ ما در همه موارد خواهد ساخت. تلویزیون ملی به کانال های متعدد شود و فرهنگ اسلامی و تمدن ما باید به نمایش گذاشته شود و دفاع از آثار باستانی در همین راه مهم است.

 

رییس جمهور از غیر سیاسی ساختن نظام ارتش و پولیس و امنیت ملی سخن گفته افزود: در برنامه افسران ما چون تقاوت وجود نداشت انگیزه نبود. این کار را بصورت درست انجام می شود و ما قوای امنیتی و دفاعی غیر سیاسی می خواهیم.

 

وی بودجه انکشافی کشور را سه ساله و راپور دهی یکساله را یکساله عنوان کرد و از مجلس شش ماه برای اصلاح این وضعیت مهلت خواست: شش ماه وقت می خواهم که با صول منجسم و اصلاحات وسیع حکومت را تنظیم کنم. باید هر اداره واضح باشد که هرکس مسوول چیست تا با شفافیت حساب دهیم. در همین راستا ریاست جمهوری از یک فرد به یک نهاد مبدل می شود و اینجا دیگر هیچ وزارت افغانستان غیر کلیدی نیست و دسترسی به رییس جمهور متوازن باشد نه حتما وزارت های کلیدی.

در هرماه همراه زون ها و ولایات جلسه برگزار می شود.

مردم از فساد خسته هستند. هر وزیر با اقدامات منظم و منسجم کار خواهد کرد. هرکس مورد شک قرار گرفت استعفا و تعقیب می شود و اگر من خطا کردم مورد مجازات قرار خواهم گرفت.

 

وی از نحده قرضه های خارجی گله مند بوده ابراز داشت: اول مدیدریت سالم بعد قرضه برای زیربناها و ایجاد کار.

اول عواید داخلی بپا ایستاده شود که دنیا سر ما اعتبار کنند و بعد قرض های خارجی.

تمام منابع در 45 روز اینده بررسی می شود.

 

محمد اشرف غنی از انکشاف متوازن و توازن در اولویت های دولتی به ولایات سخن گته ادامه داد: ده تا از فقرترین ولایت در اولویت باشند. یک ضریب اضافی امکانات به این ده ولایت منظور شود وشما نمایندگان همکاری کنید.

کابینه برای شما پاسخگو است.

صلاحیت تایید و یا رد با شما است.

موضوع : اخبار