اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به هند سفر کرد. مقام های هندی هشدار می دهند که با پایان ماموریت جنگی نیروهای خارجی در افغانستان سرمایه ها و پروژه های هند در افغانستان با خطر جدی هراس افکنان زیر نفوذ پاکستان روبه رو خواهد شد. بر خلاف این نگرانی ها به نظر می رسد که همکاری های تازه در برابر هراس افکنی در به ویژه افغانستان و پاکستان شکل گرفته است. توافق کابل و اسلام آباد برای همکاری های مشترک در مبارزه با هراس افکنی، تنگ شدن ساحه هراس افکن در پاکستان و همینگونه تلاش چین برای کشاندن پای طالبان بر میز گفتگوهای صلح افغانستان. اما این روی یک سکه است. در جهت دیگر داعش برای سربازگیری در افغانستان و منطقه آستین بر زده است. در چهار طرف افغانستان و پاکستان گروههای افراطی گوناگون می جنگند. چرا هند بر نگرانی اش از آینده افغانستان تاکید دارد؟ هشدار هند از احتمال وخیم شدن افغانستان پس از نیروهای خارجی آن هم در آستانه سفر باراک اوباما به دهلی نو به چه معناست؟ افغانستان تا چه زمانی از رقابت هند و پاکستان آسیب می بیند؟

 

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «کنکاش» گفت: سفر باراک اوباما به هند بی نهایت مهم و با ارزش است. به این دلیل که وی اولین رییس جمهوری است که در تاریخ شصت ساله هند در روز جمهوریت این کشور شرکت می کند. گرچه کاخ سفید این سفر را به خاطر همکاری های اقتصادی، بین المللی و امنیتی عنوان کرده است اما جنبه های دیگری دارد که از اینها مهم ترهستند. رییس جمهور در این سفر به هند پیشنهاد می دهد که عضویت دایمی شورای امنیت ملل متحد را به دست آورد. قبلاً هم آلمان این پیشنهاد را برای هند داشته است.

 

وی ادامه داد: این پیشنهاد برای پاکستان تکان دهنده و سیلی ناامیدی از طرف آمریکا به پاکستان است. بعد از این پاکستان ماهیت و ارزشهای گذشته را ندارد. آمریکا آهسته آهسته به پاکستان پشت می کند و می خواهد هند را به عنوان یک شریک مطمین در منطقه تقویت کند.

 

سعیدی آمریکا را مستقیم یا غیر مسقیم نگران از حضور فعال چین در منطقه دانست و افزود: با تقویت همه جانبه هندوستان در حال حاضر می خواهد از فعالیت های اخیر چین در منطقه جلوگیری کند. رییس جمهور افغانستان سفری به چین، پاکستان، عربستان صعودی داشته ولی هنوز سفری به هند نداشته است. این موضوع به این معناست که رهبری افغانستان در زیر آستین چین و پاکستان خزیده است. بنابراین آمریکا توسط هندوستان می خواهد از این پیشرفت افغانستان که در دام پاکستان خواهد رفت جلوگیری کند.

 

وی افزود: آمریکا می داند که پاکستان دیگر کشوری نیست که بتواند با هندوستان مقابله کند، در منطقه کشوری منزوی، حامی تروریزم، مفلوج، بیچاره، با اقتصادی ضعیف است، بنابراین تاریخ مصرف خود را در نزد آمریکا تمام کرده است.

 

این آگاه سیاسی نزدیک شدن زیاد افغانستان با پاکستان را برای هندوستان نگران کننده می داند و می گوید: هند و پاکستان رقبای دیرینه یکدیگر هستند و حضور فعال یکدیگر را در منطقه نمی توانند تحمل کنند.

بهترین و منطقی ترین سیاست افغانستان این خواهد بود که نگذاریم یکبار دیگر قربانی کشورهای منطقه و فرامنطقه شویم. پاکستان فقط در یک صورت می تواند به ما کمک کند و آن این است که دست از حمایت تروریزم بکشد اما این کشور نمی تواند از لحاظ سیاسی و اقتصادی به ما کمک کند.هندوستان در حال حاضر کشوری است که از لحاظ اقتصادی خودکفاست. بهترین نمونه دموکراسی در دنیا است، دراین زمینه هندوستان کمک کننده خوبی برای ما خواهد بود. اما پاکستان کشوری برعکس هندوستان است.

 

سعیدی با نگاهی به گذشته پاکستان و همکاری های وی در ارتباط با تامین امنیت می گوید: اگر فشار آمریکا و فشاری که هر روز هندوستان به پاکستان وارد می کند، نباشد از راه تضرع هرگز پاکستان به ما رحم نخواهد کرد. همین که پاکستان اندکی بعد از حکومت وحدت ملی به راه افتاده و می خواهد همکاری کند، این کارها مدیون سیاستهای حکومت موجود نیست بلکه دلیل آن حادثه ای است که در پشاور رخ داد، اذهان مردم برآشفته شد و وضع اقتصادی پاکستان به هم ریخت. تروریزم در لانه ها و در قرارگاه مرکز پاکستان جا گرفته و تشت پاکستان از بام افتاده است. این ضرورت های اقتصادی، سیاسی و امنیتی، پاکستان را مجبور می سازد تا یکبار دیگر بازنگری کند و به راهی که باید برود، گام بگذارد.

موضوع : اخبار