اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از اسوشیتد پرس، در حالی که اوضاع افغانستان نسبت به گذشته بهبود نیافته است، مقامات کشور با استفاده از معادن مختلف خاصتاً لیتیوم تلاش می‌کنند تا حمایت ترمپ را بدست آورند.

ارزش منابع غنی افغانستان شامل زغال سنگ، مس و عناصر معدنی کمیاب دیگر بیش از 1 تریلیون دالر تا 3 تریلیون دالر تخمین زده می‌شود.

این در حالی است که وضعیت امنیتی افغانستان وخیم شده است و دایره فعالیت طالبان نیز به نسبت سالهای گذشته افزایش یافته است.

در حال حاضر مناطقی که بیشترین منابع لیتیوم را داراست جزو مناطق پرخطر افغانستان محسوب می‌شوند.

دولت امیدوار است که این منابع لیتیوم بتواند ترمپ را برای تعهد بیشتر در کشور تشویق کند در حالی که هنوز سیاست رییس جمهور امریکا در قبال افغانستان نامعلوم است.

محمد همایون قیومی، مشاور ارشد رییس جمهور غنی در امور زیرساخت‌ها، سرمایه انسانی و تکنالوژی اظهار کرد: افغانستان می‌تواند مکان مناسبی برای صنعت امریکا باشد.

اشرف غنی در دیسِمبر سال گذشته عیسوی نیز در مورد منابع افغانستان با ترمپ گفت‌وگو کرده بود.

قیومی در این باره گفت: علاقه‌مندی از سوی دولت ترمپ در این باره وجود داشته است. اشرف غنی و ترمپ بار دیگر در فِبریوری برای اولین بار از زمان آغاز ریاست جمهوری ترمپ گفت‌وگو کردند.

یکی از مقامات ارگ سفید بدون ذکر نامش گفت که توسعه اقنصادی پایدار برای ثبات در افغانستان و بخش معدن کشور الزامی است.

افغانستان دارای منابع عظیم و غالبا دست ‌نخورده مس، سنگ آهن، کرومیت، جیوه، روی، سنگ‌های قیمتی شامل یاقوت و زمرد و همچنین طلا و نقره است. از این میان مهم‌تر از همه لیتیوم است.

در حال حاضر معادنی نیز که در کشور وجود دارند تحت کنترول مخالفان محلی است و منفعت حاصل از معادن را آنها کسب می‌کنند. باور بر این است که این گروه‌ها ملیون‌ها دالر از معادن کسب درآمد می‌کنند.

در سال 2016 سازمان انگلیسی دیده‌بان مبارزه با فساد گلوبال ویتنس هشدار داده بود که بخش معدن در حال دامن زدن به جنگ است.

این سازمان با اشاره به سنگ لاجورد، سنگی قیمتی که تقریبا منحصرا در افغانستان یافت می‌شود، اعلام داشت که قدرتمندان محلی، قانون‌گذاران و مخالفان مسلح دولت برای در اختیار گرفتن این معادن در حال درگیری خشونت‌آمیز هستند.

گفته می‌شود که این افراد و جریانها سالانه 20 ملیون دالر از استخراج غیرقانونی معادن لاجورد که به بی‌ثباتی شمال شرقی ولایت بدخشان شده بدست می‌آورند.

دیده‌بان شفافیت افغانستان نیز در راپوری در سال 2015 اعلام کرد: اکثریت بیش از 300 قرارداد معدنی که تا به حال صادر شده، ممکن است توسط افراد قدرتمند که توسط اربابان جنگ پشتیبانی می‌شوند مورد سوء استفاده قرار گرفته شده باشند.

در تحقیقات این سازمان پنج معدن مورد بررسی قرار گرفته و تخمین زده می‌شود که بخاطر نگرفتن مالیات، اجاره و حق امتیاز، دولت ملیون‌ها دالر فقط از این معادن در حال از دست دادن است.

منابع اصلی لیتیوم در سه منطقه قرار دارند، ولایت غزنی در شرق و ولایات هرات و نیمروز در غرب. هرات و نیمروز شاهد درگیری‌ بین نیروهای افغان و طالبان بوده و در غزنی نیز مناطقی که لیتیوم در آن قرار دارد شاهد حضور قوی مخالفان است.

موضوع : اخبار