اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قوم تاجیک به عنوان یکی از کم جنجال ترین، صلح طلب ترین، بزرگ ترین و فرهنگی ترین اقوام کهن و اصیل افغانستان می بایست این روزها در مدار اقتدار، علم اندوزی و ثروت آفرینی برای ملت باشد اما چنین رقم نخورد.

 

همان طور که تعصبات بیجا، زیاده خواهی های بی مورد، کشمکش های بی پایه و اساس و نیز عدم پذیرش و درک متقابل در شرایط حساس برای قوم هزاره که پیشتر گفتیم و نوشتیم دردسرساز شد؛ تاجیک ها نیز از این تیر غیب بی نصیب نماندند.

 

در واقع گله از بیگانه چه سود که هر چه بر سر مرکزگرایی قومیتی و نیز قومگرایی مرکزی آمده است خودمان آورده ایم که اگر چنین نمی بود اقوام دیگر بر تاجیک ها مسلط نمی شدند، تاجیک ها برای تساط بر دیگر اقوام از یکدیگر سبقت نمی جستند و جنگ داخلی پل ورود طالبان و سربازان ناتو نمی شد.

 

همچون اقوام هزاره، همچون اقوام ازبک، همچون اقوام سادات و همچون اقوام هندو سیک ها، اقوام تاجیک نیز فرصت مغتنمی در اختیار داشتند تا با بکارگیری حداکثر توان و ظرفیت خود، سهمی فعال در آبادانی و حکومتداری افغانستان داشته باشند اما پشتون ها عرصه را بر دیگران تنگ کرده بودند.

 

اینک نیز اختلافات از پرده بیرون افتاده ی سران حزب جمعیت اسلامی بعنوان بزرگترین حزب تاجیک ها در افغانستان یا احزاب دیگر به مرحله نگران کننده ای رسیده و مردم ملکی این تبار را در چند راهی و سردرگمی قرار داده است.

 

بدین ترتیب است که بازمانده های حامی مارشال فهیم، تندروهای حزب جمعیت، هواداران عطامحمد نور، سرسپردگان عبدالله و نیز پیروان ربانی در چند سوی لبه پرتگاه ایستاده اند و کاری از پیش نمی برند.

 

غرض از واگویی چنین مسایلی نه دامن زدن به اختلافات قومی قبیله ای و نه ارجحیت دادن نژادی بر نژاد دیگر است صرفا با پذیرش یک مساله در صدد رفع آن و نه پاک کردن صورت مساله برآمده ایم.

موضوع : اخبار