اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از سال ها به این طرف بندر چابهار ایران به عنوان راه ارزان تر و مطمین تر ترانزیت و تجارت کالا برای افغانستان مهم پنداشته می شد. در پانزده سال گذشته بارها دراین زمینه میان افغانستان، ایران و هند رایزنی و مذاکره صورت گرفته است، اما این مذاکرات بالاخره دیروز به ثمر نشست و موافقت‌نامه اقتصادی سه جانبه توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران از سوی رهبران کشورهای افغانستان، ایران و هند به امضاء رسید.  هند می‌خواهد به توسعه این بندر کمک کند تا صادرات و دسترسی خود به بازارهای افغانستان و آسیای میانه را افزایش دهد.

رئیس جمهور کشور این توافق را گامی برای توسعه همکاری های منطقه‌ای خواند. نخست وزیر هند، این قرار داد را گامی مثبت برای امنیت و ثبات و توسعه اقتصادی منطقه عنوان کرد.

موافقت‌نامه چابهار از یک طرف هند را از طریق ایران و افغانستان به آسیای میانه وصل می کند و از سوی دیگر به عنوان راه ترانزیت بدیل و ارزان برای افغانستان به شمار می رود. بندر چابهار مسیر بهتر و ارزان تر برای واردات و صادرات کالاها نسبت به بندر کراچی پاکستان و بندر عباس ایران ارزیابی شده است. بنابراین می تواند دشواری های افغانستان را برای واردات و صادرات کالاها تا حدی زیادی کاهش دهد. روابط تجاری افغانستان و پاکستان در سال های گذشته بارها تحت تأثیر تنش های سیاسی میان دو کشور قرار گرفت و بر روند واردات و صادرات به موقع کالا از این مسیر مانع ایجاد کرد و این امر ضربات شدید اقتصادی را به تجار افغانستانی تحمیل می کرد. از اینرو بندر چابهار می تواند به عنوان یک بندر بدیل نقش مهم و کارساز خود را در همه زمانها و بخصوص در حالت های بحرانی ایفا کند و حجم فشارهای اقتصادی بر افغانستان را کاهش دهد.

افغانستان امیدوار است که با افتتاح بندر چابهار، این کشور گذرگاه انتقال اموال تجارتی برای کشورهای محاط به خشکی آسیای میانه باشد و از این طریق سالانه میلیون‌ها دالر درآمد داشته باشد. بندرچابهار و گذرگاه افغانستان به کشورهای آسیای میانه، باعث خواهد شد که فرصت برای سرمایه گذاری هند بر روی زیربناهای حمل و نقل افغانستان مهیا شود.

بندر چابهار نقش تاریخی و طبیعی افغانستان را به عنوان چهار راه تجاری و نقطه وصل تجارت کشورهای آسیای میانه به کشورهای آسیای جنوبی احیا خواهد کرد و بر توسعه روابط اقتصادی و تقویت امنیت و ثبات و ترمیم و تحکیم مناسبات کشورهای منطقه مفید واقع خواهد شد.

امروزه افغانستان و کشورهای منطقه و از جمله هند و کشورهای آسیای میانه به شدت در معرض تهدید تروریستان و گروه های افراطی قرار دارند و مبارزه مشترک با این پدیده یکی از اهداف کشورهای منطقه را تشکیل می دهد. اما مبارزه با تروریسم صرفا یک پدیده امنیتی و ایدیولوژیکی نیست که با همکاری های اطلاعاتی و نظامی کشورها قابل حل باشد؛ بلکه مبارزه با تروریسم به گونه بسیار پیچیده با مسایل اجتماعی و اقتصادی گره خورده است.  تقویت همکاری های اقتصادی و تلاش برای توسعه و پیشرفت همه جانبه، می تواند یکی از راه حل های مناسب و مؤثر برای جلوگیری از نفوذ و گسترش تروریسم در این بخش از آسیا به شمار بیاید.

یکی از عوامل گسترش تروریسم فقر و بیکاری است و گروه های تروریستی سربازان خود را از میان مردمان فقیر، بیکار و عقب مانده از لحاظ فرهنگی انتخاب می کند. توسعه تجارت میان کشورها و تقویت همکاری در انجام پروژه های بزرگ اقتصادی می تواند به کاهش فقر و بیکاری در منطقه کمک کند. کاهش فقر و بیکاری به صورت مستقیم به معنای کاهش زمینه های نفوذ و فعالیت گروه های افراطی و خشن نیز به حساب می آید.

بنابراین افتتاح بندر چابهار علاوه بر این که کشور بزرگ هند را به بازار آسیای میانه وصل می کند. اضافه بر این که نقش محوری جغرافیای افغانستان را در توسعه تجاری منطقه بهبود می بخشد، به صورت قطعی به امنیت و ثبات منطقه کمک کرده و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را آسان خواهد کرد.

موضوع : اخبار