اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فلم ساز و نویسنده کانادایی در گفتگو با مجله زنان گفت: رسانه، زنده گی زنان افغانستان را تغییر داده است به گونه‌ای که دیگر جامعه سنتی افغانستان سرنوشت آنها را تعین نمی‌کند.

 

وب سایت مجله‌زنان نوشت: افغانستان مکان امنی برای زنان نیست. افغانستان در رده 152 در میان 155 کشور دنیا سازمان ملل برای حذف نابرابری جنسی قرار دارد.

 

اما در سالهای اخیر زنان در افغانستان با تحولات مختلفی از دوران طالبان مواجه بودند و پیشرفت های را در حوزه های مختلف بدست آوردند.

 

مجله زنان در مورد وضعیت زنان افغانستان مصاحبه ای را با روبرتا ستالی فلم ساز و نویسنده کانادایی که زنده گی سه زن، یک خواننده، یک مجری تلویزیون و یک فلم ساز را در فلم مستند خود روایت می‌کند‌،‌ انجام داده است که در ادامه آنرا خواهیم خواند.

 

این فلم ساز کانادایی گفت: بسیاری در غرب فکر میکند که پول و تلاش آنها در افغانستان به هدر رفته است، در حالی که وقتی فعالیت زنان را در عرصه‌های مختلف اجتماعی مشاهده می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که افغانستان تغییر کرده است و قابل مقایسه با گذشته نیست.

 

وی با بیان اینکه در زمان طالبان کسی به مرگ زنان اهمیت نمی داد، گفت: در حال حاضر اگر یک زن در افغانستان مورد ظلم واقع شود، مردم سرتاسر دنیا از آن باخبر شده و در این مورد واکنش نشان می‌دهند.

 

ستالی در ادامه به تاثیر رسانه بر زنده گی دختران افغانستان اشاره کرده و گفت: رسانه زنده گی زنان افغانستان را تغییر داده به گونه‌ای که دیگر جامعه سنتی و محافظه کار افغانستان سرنوشت آنها را تعین نمی‌کند.

 

مجله زنان: چه چیز الهام بخش شما برای تهیه این مستند بوده است؟

 

ستالی: من در سال 2002 در افغانستان بودم و برای مجله زنان در مورد فرهنگ،‌ آموزش زنان مطلب تهیه می‌کردم. یک روز به مکتب‌ای در شمال کابل رفتم و در آنجا رسانه زیادی از روزنامه و تلویزیون دیدم که قبلا در مورد آن چیزی نشنیده بودم، مجلات که بعضی آنها حتی به زبان انگلیسی بود. و علاقمند شدم تا تاثیر رسانه را بروی تغییرات اجتماعی در زنان را بررسی کنم که منجر به ساختن این مستند شد.

 

مجله زنان: کدام بخش کار زنان در رسانه‌های افغانستان، برای شما جذاب بوده است؟

 

ستالی:‌ زنان مجری و خبرنگاران روزنامه را دیدم و به آنها گفتم واقعا فوق‌العاده است که شما در حوزه رسانه فعال هستید. من در این مورد چیزی نمی‌دانستم و فکر کردم که بسیار مهم است که سایر مردم نیز در مورد این تغییر کلان اطلاع پیدا کنند. بسیاری در کشورهای غربی فکر می‌کنند که پول و تلاشها در افغانستان به هدر رفته است.

 

به همین خاطر من تلاش کردم که این مستند در همه جا پخش شود. و با خودم فکر کردم که بهتر است بجای شیوه‌های عادی که معمولا در قالب مجله درباره این وقایع تهیه می شود، کاری متفاوت‌تری انجام دهم.

 

مجله زنان: شما مژده جمالزاده خواننده افغانستان را که در سال 2010 از سوی طالبان به مرگ تهدید شد، در فلم خود بیشتر مورد توجه قرار دادید. چه چیز این خواننده شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

 

ستالی: اراده وی برای کمک به زنان افغانستان. او بسیار الهام بخش بود و بنظر من این الهام بخش بودن باعث ترس گروه‌های‌ تروریستی از نفوذ وی شده است.

 

مجله زنان: شما در بخشی از این مستند از فرخنده که در سال 2015 به دلیل سوزاندن قرآن کشته شد اشاره می‌کند؟ چه تاثیری پوشش رسانه‌ای این خبر داشت؟

 

ستالی:‌ زمانی که مرگ فرخنده اتفاق افتاد، برق قطع شده بود. و بخش وسیعی از کشور در مورد این خبر اطلاعی نداشتند. بسیاری از مردم بوسیله مبایل خود از این واقعه فلم برداری کرده و آن را در انترنت پخش کردند.

 

این واقعه هشداری برای رسانه‌های بین‌المللی و همچنین معترضان در افغانستان و سرتاسر دنیا بود. در زمان طالبان کسی به مرگ زنان اهمیتی نمی‌داد. اما در حال حاضر مردم سرتاسر دنیا به این طور قضایا واکنش نشان می دهند.

 

در حال حاضر ویب سایتی در کابل راه اندازی شده که زنان می توانند به آنجا مراجعه کرده و داستانهای خود را در موارد مختلف بیان کنند. بنابراین رسانه زنده گی زنان را تغییر داده است.

 

مجله زنان: چه چیزی نگاه شما را در مورد آینده افغانستان تغییر داده است؟

 

ستالی: مژده و تعداد دیگری از خوانندگان افغانستان کنسرتی را در فضای آزاد در محوطه شبکه تلویزیونی خورشید برگزار کردند. که کار بسیار حرفه‌ای و با یک سیستم صدای خوب انجام شد. همه زنان در ردیف اول کنسرت نشسته و کالاهای سنتی با رنگهای متنوع پوشیده بودند.

 

در این جلسه مردان نیز حضور داشتند. در هنگام شب همه افراد حاضر در حال آواز خواندن بودند. این لحظه‌ای بود که احساس کردم با یک افغانستان متفاوت مواجه هستیم.

 

و همه این حوادث به شما امید داده و شما را متوجه این موضوع می‌کند که اگر مشکلات امنیتی حل شود، جوانان این کشور پر از انرژی هستند و چیزی نمی‌تواند جلو آنها را برای پیشرفت بگیرد.

 

مجله زنان: دسترسی به رسانه چه معنای برای زنان افغانستان دارد؟

 

ستالی: حتی در این جامعه بشدت محافظه کار، 70 فیصد دختران گوشی مبایل دارند. و در افغانستان خدمات انترنت 3g , 4g در دسترس است.

 

بنابراین مردم می توانند از سایت فلم دانلود کنند. دختران نیز از نرم افزارهای مبایل مانند واتس آب، وایبر برای حرف زدن با دختران تمام دنیا استفاده می‌کند. و قابل تصور نیست که رسانه ذهن و دنیای آنرا را وسعت داده است.

 

این موضوع به آنها می آموزند که چگونه می توانند زنده گی خود را تغییر دهند و بنابراین دیگر جامعه سنتی و محافظه کار افغانستان سرنوشت آنها را تعین نمی‌کند.

 

مجله زنان: چه تاثیری شما انتظار دارید که مستند شما داشته باشد؟

 

ستالی:‌ در واقع اگر این مستند تاثیر رسانه را بروی زنان افغانستان نشان دهد، به کشورهای غربی اهمیت رسانه را نشان خواهد داد. تا حدودی با توجه به حمله ترمپ به رسانه‌های، نقش آنها دوباره مهم شده است.

 

امیدوارم این مستند منجر به یک حرکت اجتماعی شود حرکتی که در آن رسانه مهم است و بطوری که زنده گی و سرنوشت زنان افغانستان را به صورت مثبت تغییر داده و بنابراین می‌تواند زنده گی زنان را در غرب نیز تغییر دهد.

موضوع : اخبار