اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیروز، جنرال جان نیکسون به عنوان فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان رسما آغاز به کار کرد. قبل از این، جنرال جان کمبل فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده داشت. در وضعیت کنونی که میزان نیروی ناتو از ۳۵ هزار به ۱۳ هزار رسیده است، این سازمان چه نقشی می تواند در تأمین امنیت افغانستان بازی نماید. آیا تغییر در فرماندهی این سازمان در افغانستان منجر به تغییر استراتژی این سازمان در افغانستان خواهد شد؟ در نوشتار کنونی سعی می کنم این پرسش ها را پاسخ گویم.

با حمله القاعده بر برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیورک ایالات متحده آمریکا و ناتو بر افغانستان حمله نمودند. ناتو از آغاز حمله تا کنون نقش مهم در تأمین امنیت در افغانستان داشته است.‏ با این حال، نقش این سازمان در با آغاز خروج نیروهای بین المللی و واگذاری مسئولیت امنیتی تغییر کرده است. این سازمان دیگر نقش تأمین امنیت افغانستان را به عهده ندارد بلکه نقش این گروه به آموزش و مشوره دهی خلاصه می شود. اکنون این سازمان تنها نقش مشورتی و آموزشی در افغانستان دارد.‏ تنها در روزهای سخت و دشوار به کمک نیروهای امنیتی افغانستان شتافته است. در زمانه ای که ولایت کندز از کنترل نیروهای امنیتی و حکومت افغانستان خارج شد و گروه طالبان آن را تحت کنترل خود در آوردند. نیروهای ناتو در بازپس گیری شهر قندوز به نیروهای امنیتی افغانستان کمک نمودند. همچنین نیروهای ناتو برای خارج کردن نیروهای امنیتی کشور از محاصره طالبان در ولایت هلمند نیز دست به کار شدند.

قبل از واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان این سازمان در اکثر ولایات کشور حضور داشتند و تأمین امنیت کشور مسئولیت مستقیم این سازمان بود.‏ در عین حال، نیروهای این سازمان اعضای شبکه القاعده را نیز مورد پیگرد قرار می داد. در بسی موارد، حامیان شبکه القاعده یعنی گروه طالبان را نیز سرکوب می کرد. در واقع، نیروهای ناتو سبب شده بود که گروه طالبان برای نزدیک به یک و نیم دهه نتواند در برابر حکومت افغانستان چالش بزرگ خلق نماید.

دقیقا زمانی که نقش ناتو در افغانستان تغییر نمود و مسئولیت این گروه مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان شد گروه طالبان حملات خود را تشدید بخشید. سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۵ برای نیروهای امنیتی کشور خونین بود. در سال ۲۰۱۴ گروه طالبان اگر چه حملات خود را تشدید بخشیده بود با این حال نتوانست مناطق تحت کنترل حکومت را به صورت جدی مورد تهدید قرار دهد. در سال ۲۰۱۵ اما، این گروه توانست تهدیدات بزرگ و جدی به وجود آورد. نمونه های آن کنترل چند روزه شهر کندز، در محاصره قرار دادن ولسوالی سنگین ولایت هلمند، جنگ شدید در ولایت بغلان و در نهایت وادار نمودن نیروهای امنیتی به ترک ولسوالی موسی قلعه، نورزاد و سنگین ولایت هلمند.

اکنون، سخن ها بر سر گفتگو با گروه طالبان است.‏ مقامات در کابل و فرمانده پیشین نیروهای بین الملل در افغانستان بیان داشته است اگر در زمستان پیش رو، گفتگوی صلح به نتیجه نرسد سال پیش رو سال خونین خواهد بود. گروه طالبان اگر چه به گفتگوی مستقیم دعوت شده‏اند. با این حال، این گروه تا هنوز واکنش جدی به دعوت حکومت افغانستان و پاکستان نشان نداده است. این گروه برخلاف زمستان های دیگر حملات مرگبار خود را ادامه داد و در مواردی شاهد تشدید حملات این گروه در برخی نقاط کشور می باشیم.

تشدید حملات گروه طالبان حداقل این مسئله را روشن می سازد که این گروه انگیزه کافی برای جنگ دارد. این گروه اما، تا هنوز علاقمندی خود را به گفتگو و مذاکره و پایین گذاشتن اسلحه خود نشان نداده است. از این جهت، پیش بینی می شود که این گروه همچنان به خشونت مسلحانه خود ادامه دهد. دفتر سیاسی این گروه در قطر هیچ آگاهی از جریان های صورت گرفته میان چهار کشور افغانستان، پاکستان، ایالات متحده آمریکا و چین ندارد. یا به خاطر بی انگیزگی به روند گفتگوی صلح گفته است که از گفتگوی چهار جانبه هیچ اطلاعی ندارد.‏

در چنین وضعیتی سازمان ناتو چه نقشی می تواند بازی نماید. باور نگارنده این است ناتو و هیچ کشور دیگری انگیزه برای جنگیدن با گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان ندارد. آنها به حضور خود در افغانستان ادامه خواهد داد. با این حال، نقش آن ها تغییر نخواهد کرد.‏ ایالات متحده آمریکا که پای ناتو را در افغانستان کشانده است انگیزه برای ادامه جنگ در افغانستان ندارد. باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا وقتی قدرت سیاسی را به دست گرفت به مردم آمریکا وعده داد که تا پایان مأموریت خود نیروهای آمریکایی را از عراق و افغانستان خارج خواهد کرد. او تا هنوز اگر چه موفق به این کار نشده است اما، وعده به خروج نیروها نشان این مسئله است که اداره او برنامه و انگیزه برای ادامه جنگ علیه گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان ندارد.

در کنار این مسئله، افغانستان در کمپاین انتخاباتی کاندیدان دو حزب مطرح ایالات متحده آمریکا هیچ جایگاه ندارد. تا هنوز هیچ یک از کاندیدان مطرح دو حزب سخن از افغانستان نگفته است. این در حالی است که در انتخابات قبلی ایالات متحده آمریکا جنگ افغانستان و حضور نیروهای این کشور در افغانستان به عنوان یکی از مهمترین مسائل مطرح بود. افکار عمومی آمریکا تمایل به ادامه جنگ در افغانستان ندارد. به همین خاطر، کاندیدان ریاست جمهوری این کشور سخنی در مورد حضور و جنگ در افغانستان نمی زند. به دیگر سخن، سخن گفتن در مورد ادامه جنگ در افغانستان به عنوان یک نقطه منفی مطرح است. به همین خاطر، هیچ یک از کاندیدان ریاست جمهوری سخن در این مورد نمی گوید.

با این وجود، ایالات متحده آمریکا و ناتو برای پیروزی در افغانستان نیازمند بازگشت دوباره به این کشور است. اکنون گروه طالبان به عنوان یک رقیب جدی در برابر حکومت افغانستان مطرح است. سقوط حکومت افغانستان به معنی شکست آمریکا و ناتو در افغانستان است. این شکست می تواند هزینه سنگین بر این اعضای سازمان ناتو وارد نماید.

در کوتاه مدت شاید تغییرات بنیادی در سیاست ناتو در افغانستان به وجود نیاید. اما در دراز مدت این سازمان مجبور به تغییر استراتژی خود است. با این حال، تغییر استراتژی نیازمند بازنگری در نقش گذشته این سازمان است تا اشتباهات خود را فهم کند. بازگشت گروه طالبان تا حدودی زیادی نتیجه اشتباهات ناتو، ایالات متحده آمریکا و حکومت افغانستان است.

بنابراین، دست یابی به صلح به زودی متصور نیست. زیرا، گروه طالبان بیشتر انگیزه برای جنگ دارد تا صلح. حملات مرگ بار این گروه در فصل زمستان و بی توجهی به دعوت حکومت افغانستان و پاکستان به شرکت در گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان همه نشانگر آن است که این گروه انگیزه برای گفتگوی صلح ندارد. در چنین وضعیتی ناتو باید تغییری در استراتژی خود به وجود آورد تا سقوط حکومت افغانستان را شاهد نباشد و در عین حال، اولین شکست خود را تجربه ننماید.

موضوع : اخبار