اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ بهاری طالبان تحت عنوان» عمری» امسال زودتر و جدی تر از سالهای قبل شروع شده است. این جنگ ها در ولایت های بغلان، جوزجان و کندز ادامه دارد و تاهنوز دهها تن کشته و زخمی بر جا گذاشته است. با شروع جنگ ها تلفات افراد ملکی نیز افزایش می یابد. تلفات افراد ملکی نشانه عدم تعهد و پایبندی به قوانین بین المللی و رعایت نشدن مسایل انسانی وحقوق بشری در جنگ است. سازمان ملل متحد همه ساله از افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان اظهار نگرانی می کند و از طرف های جنگ می خواهد که به قوانین بین المللی جنگ و رعایت حقوق بشردوستانه، متعهد و پایبند باشند. سؤال اینجا است که وقتی برای گروه های هراس افگن ایجاد رعب، وحشت و ترس در میان مردم یکی از اهداف نظامی شان به شمار بیاید، چگونه می توانند به این توصیه های اخلاقی سازمان ملل اهمیت دهند؟ وقتی شورشیان عامدانه در مراکز پر جمعیت عملیات گروهی و انتحاری راه می اندازند و زمانی که در سرک ها و شاهراه ها ماین جاسازی می کنند، می دانند که این عملیات ها و انفجارها سبب تلفات دهها انسان این سرزمین گردد. این نشان می دهد که شورشیان کمترین توجهی به ابعاد انسانی و حقوق بشری جنگ ندارند.

گروه های هراس افگن نه تنها در هنگام جنگ مسایل انسانی و حقوق بشری را رعایت نمی کنند و هیچ باکی از کشته و زخمی شدن مردم بیگناه، تخریب خانه ها و غارت و از بین بردن اموال مردم ندارند که در زمان غیر جنگ نیز توجهی به مسایل حقوق بشری ندارند. این گروه ها از فعالیت تیم های صحی و واکسیناسیون اطفال در مناطق زیر سلطه شان جلوگیری می کنند، در مکاتب را می بندند و از رفتن اطفال و بخصوص دختران در مکاتب ممانعت می کنند. آمارها نشان می دهد که حدود هشتاد فیصد تلفات افراد ملکی از سوی مخالفان مسلح دولت صورت می گیرد.

نشانه های وجود دارد که امسال تلفات افراد ملکی حتا بیشتر از سال گذشته، که مرگ بار ترین سال برای افراد ملکی بود، خواهد بود. امسال دشمنان بیرحمانه تر و بی باکتر از گذشته وارد عمل خواهد شد. امسال شورشیان به تنها چیزی که می اندیشند، پیروزی در جنگ است و به تنها چیزی که بها نخواهند داد، کشتار مردم عادی و بیگناه است. از اینرو تا زمانی که فشارهای قوی بیرونی بر شورشیان وارد نشود و تا زمانی که بی توجهی به حقوق بشردوستانه با پیامدهای سخت وسهمگین سیاسی همراه نگردد؛ درخواست اخلاقی صرف از گروه هایی که کمترین بهاء را به ارزش های انسانی و اخلاقی قایل نیستند، بی فایده خواهدبود.

متأسفانه در افغانستان که از یک طرف نظام سیاسی از اقتدار و مشروعیت لازم برخوردار نیست و ازسوی دیگر آگاهی مردم از مسایل حقوق بشری جنگ ضعیف می باشد، مخالفان با تحریک احساسات دینی، مذهبی و قومی مردم می توانند رویدادهای دهشتناک بشری را در عرصه های جنگ خلق کنند. این سرزمین تا هنوز شاهد جنایت های زیادی بوده که به انگیزه های مختلف بر شهروندان این کشور تحمیل شده اند.

سال گذشته گروه های شورشی با گروگان گرفتن مسافران هزاره، سال نو شان را آغاز کردند و با سر بریدن زنان، مردان و حتا کودکان، جنایت شان را به اوج رساندند، اما این جنایت ها از سوی مجامع بین المللی تا چه حد مورد توجه قرار گرفت؟ آیا کسی مورد تعقیب قرار گرفت و آیا گروهی در لیست های سیاه اضافه شد؟ وقتی واکنش های جهانی نسبت به نقض قوانین بین المللی جنگ، تنها به نشر یک گزارش ساده و ارایه آمار ختم شود، طبیعی است که گروه های شورشی هیچ اهمیتی به آن نخواهند داد و درخواست های اخلاقی هیچ تغییری را در رفتارها و سیاست های جنگی گروه های شورشی به وجود نخواهد آورد. ما زمانی می توانیم به رعایت حقوق انسانی در جنگ امیدوار شویم که نقض قوانین جنگ با پیامدهای عملی و جدی بین المللی همراه باشد.

موضوع : اخبار