اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مردم شهر قندوز به آب، نان و خدمات بهداشتی دسترسی ندارند و 6 روز می شود که در زیر آتش جنگ طالبان با نیروهای دولتی کشته می شوند اما سران حکومت وحدت ملی نسبت به آنها بی تفاوتند…

 

جنگ در داخل قندوز و در میان خانه های مردم چندمین روز خود را پشت سر گذاشت. بیشتر باشنده های این شهر خانه های شان را ترک کرده و شماری دیگر در حال فرار هستند. مردم شهر قندوز به آب، نان و خدمات بهداشتی دسترسی ندارند و شش روز می شود که در زیر آتش جنگ طالبان با نیروهای دولتی کشته می شوند و دارایی ها و خانه هایشان آتش می گیرند اما با گذشت هر روز نبرد این شهر پیچیده تر از پیش می گردد. چیزی که بر خلاف وعده سران حکومت وحدت ملی رقم خورده است. اما چه عاملی باشنده های قندوز را با این وضعیت دچار ساخته است؟بصیر سالنگی، والی پیشین پروان در برنامه «فراخبر» گفت: از گذشته ها تا به امروز همیشه صداها بلند بود که برای قندوز باید برنامه ای اساسی طرح شود و عملیاتی بسیار سنگین و قاطع بر تروریست های خونخوار در قندوز باید انجام شود اما مشخص نیست که چرا در این یک سالی که برای قندوز وقت داشتیم عملیاتی قاطع صورت نگرفت. تروریست ها از این ضعف استفاده کردند و دوباره به شهر قندوز آمدند. آنها کسانی هستند که از ناآرامی مردم، از خون ریختن، از ترور و وحشت لذت می برند و در هرجا و هر وقت که صدای اطفال و ناله های مردم بلند شود برای آنها خوشحال کننده است.

 

وی، درمورد دلیل اینکه تعداد کمی ازنیروهای امنیتی در قندوز عملیات می کنند گفت: در بیش از دوصد ولسوالی درافغانستان به صورت دوامدار جنگ جریان دارد و نیروهای عملیاتی افغانستان دراین ولسوالی ها مصروفیت زیادی دارند به همین دلیل عملیات قاطع و خوبی در ولایت قندوز انجام نشده است.

 

سالنگی، چندین بار در رسانه ها در مورد قندوز حرف ها زده شد. در این حرف ها پیشنهاد دادیم که در سه ولایت افغانستان عملیات هجومی قاطع و قوی انجام شود چرا که وقتی طالبان در قندوز شکست بخورند درساحات شمال دیگر حضور نخواهند داشت. وقتی آنها در جلال آباد شکست بخورند، دیگر در کنر و نورستان نخواهند بود و وقتی آنها را در هلمند شکست دهیم دیگر در حوزه جنوب غرب نیستند. اما متاسفانه حکومت و مسوولان امنیتی کوچکترین اهمیتی به موضوع قندوز ندادند و به راحتی اجازه دهند که قندوز بار دیگر به ورطه هولناک سقوط رود و مردم بار دیگر آواره، بیچار و بدبخت شوند و جان های خود را از دست دهند و خانه و کاشانه یشان به یغما رود.

 

معاون والی پیشین پروان، با انتقاد از مسوولان برای عدم داشتن برنامه ای صحیح برای جنگ در قندوز گفت: عملیات اساسی در سه نقطه ذکر شده به خوبی می تواند افغانستان را از جنگ های شدید و سقوط شهر های بزرگ نجات دهد ولی متاسفانه نیروهای مسلح افغانستان در دویست و پنجاه ولسوالی افغانستان و در حدود هفت ولایت افغانستان مشغول جنگ هستند و عملیات های قاطع علیه آنها صورت نمی گیرد. مخالفان مسلح هم از وقت استفاده کردند، پیشدستی کردند و عملیات خود را در این وقت در شهرهای بزرگ شروع کردند و بالاخره بازهم قندوز را سقوط دادند. در واقع نیروهای امنیتی و سران نیروهای امنیتی نتوانستند آسیب ها را درست شناسایی کنند و عدم اجرای عملیات گسترده و سنگین در برابر طالبان در قندوز باعث گردید تا بخش هایی از شهر قندوز بار دیگر به دست طالبان سقوط کند.

موضوع : اخبار