اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کیست که نداند زنان در جامعه ی سنتی و به زعم غرب زده ها، عقب مانده ی افغانستان محفوظ تر و در امان تر هستند تا جوامع غربی که بدون درنظر گرفتن شرایط جسمی و روحی زنان، کار یکسان با حقوق یکسان با مردان برای شان درنظر می گیرند و آنان را در برابر خطرات و دشواری های بسیار قرار می دهند؟

 

آیا رولا غنی موسوم به بی بی گل، بانوی اول افغانستان جه تکلیفی برای رسیدگی به وضعیت زنان سنتی افغانستان و تغییر در آداب و سنن و فرهنگ زنانه این سرزمین می دیده که برای پاشیدن بذر غرب گرایی اقدام کرده است و دالرهای قرضی این مردم را به باد داده است؟

 

وی با تشکیل مجمعی بعنوان بنیاد زنان افغانستان، مبلغ کلان و چشمگیر 500 میلیون دالر را از امریکا به حساب افغانستان قرض گرفت تا برای تعلیم و تربیت غیرضروری و ناوقت زنان افغانستانی به کار گیرد اما خود معترف شد که حیف و میل شده و در مقابل کاری از پیش نرفته است.

 

شعارهایی همچون “تغییرات مثبت، بهبود وضعیت زنان، برنامه های درازمدت و …” که بهانه ی فعالیت های گاه و بیگاه همسر رییس جمهور افغانستان شده بود؛ به اعتراف صریح خود وی، صرفا به اهدای لوح و تقدیرنامه و برگزاری مراسم های پرهزینه و بی نتیجه گذشت.

 

چندی قبل، رولا غنی که در جمع اشتراک کنندگان شورای اتلانتیک در واشنگتن بیانیه ایراد می کرد گفت: برنامه 500 میلیون دالری “پروموت” امریکا برای بهبود وضعیت زنان باید بگونه ای عملی شود تا در زندگی آنان تغییر ایجاد کند؛ اما اکنون به اشتباه خود اعتراف کرده است ولی…

 

ولی خبری از 500 میلیون دالر امریکایی و نحوه ی برگرداندن آن به حکومت امریکا در دست نیست که چه کسی مسوولیت این اوراق قرضه را بعهده می گیرد؟ اصلا در این میان اینهمه مسوول زن و زن مسوول در افغانستان، رولا غنی را به زنان سنتی افغانستان چه کار؟

آیا بهتر نمی بود که بی بی گل، ابتدا فضای سنتی و مذهبی جامعه ی افغانستان و وضعیت زنان را درنظر می گرفت تا اینک هزینه ی هنگفت 500 میلیون دالری بر عهده ی ارگ نگذارد؟ چه بسیار مسوولانی که اینچنین حیف و میل می کنند و جرات اعتراف به اشتباه ندارند.

موضوع : اخبار