اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، با استناد به اخبار و راپور های بی بی سی در باره حوادث کشور، آن را اختلاف برانگیز دانست…

نجیب شریفی امروز سه شنبه در نشست مطبوعاتی در کابل که با موضوع خشونت علیه خبرنگاران افغان ، برگزار شده بود از کاربرد عبارت حمله در منطقه شیعه نشین کابل ، من‌حیث مصداقی از رفتارهای اختلاف افکن این رسانه یاد کرد و گفت که منطقه شیعه نشین و سنی نشین در کابل مفهومی ندارد و آنان در همه نقاط شهر ساکن هستند.

وی افزود که علاوه بر این مساله، افغانستان مانند عراق و سوریه نیست که در این کشور بتوان به مسایل شیعه و سنی دامن زد و ما به ادامه این چنین تبلیغاتی اجازه نخواهیم داد.

رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان گفت که پرسش این کمیته از رسانه بی بی سی این است که خبر حمله انتحاری پسر ملا هبت الله آخوندزاده رهبر گروه طالبان را از کدام منبع مستقل و موثقی به دست آورده که آن را نشر کرده است.

وی گفت یک رسانه نباید به تبلیغات یک گروه خاص که با نشر این راپور ها درصدد استفاده سیاسی بوده و اهداف خاصی را دنبال می کنند، باور داشته و آن را نشر کند.

پیشتر مجیب خلوتگر ، رییس نهاد حمایت کننده از رسانه های آزاد افغانستان نیز از شیوه نشر اخبار بی بی سی از حمله انتحاری به مسجد الزهرا همزمان با برگزاری مراسم احیای شب قدر در غرب کابل انتقاد کرده بود.

بی بی سی به دنبال این حمله راپور داده بود که مسجد شیعیان در غرب کابل مورد حمله انتحاری قرار گرفت.

رییس کمیته مصونیت خبرنگاران در این نشست همچنین از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرد و گفت که در 6 ماه اول امسال عیسوی 73 مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است که نسبت به سال گذشته در همین مدت 35 فیصد افزایش را نشان می دهد.

وی گفت که 10 مورد قتل، 12 مورد زخمی، 19 مورد لت و کوب، 18 مورد بدرفتاری، 5 مورد بازداشت و 3 مورد اخراج با تهدید صورت گرفته است.

شریفی گفت که مسئولیت قتل خبرنگاران را گروه تروریستی داعش و طالبان بر عهده گرفته اند، اما در خشونت و بدرفتاری با خبرنگاران دولت پیش قدم بوده و 34 فیصد کل آن توسط افراد دولتی صورت گرفته است.

رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان گفت که نماینده گان ولسی جرگه، والیان و اعضای شوراهای ولایتی که راپور های خبرنگارن به ضرر آنان بوده نیز با خبرنگاران خشونت و بدرفتاری کرده اند.

وی از کاهش تعداد خبرنگاران زن در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت در 10 ولایت کشور بطور عملی خبرنگار زن وجود ندارد و ناامنی ها و بدرفتاری و خشونت باعث شده است که زنان نسبت به این شغل تمایل نشان ندهند.