اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نتیجه یک بررسی جدید نشان می دهد آلمانی‌ها معتبرترین پاسپورت جهان را دارند. پاسپورت المانی درصدر کل جهان می باشد که که با این پاسپورت می توانید بدون (محدودیت ویزا) به ۱۷۷ کشور جهان سفر نمایید و یا در فردوگاه ها ویزا دریافت نمایید.

 

یکی از دلایل مهم در این مورد، روابط خوب سیاست خارجی المان می باشد، دارندگان پاسپورت سویدی در رده دوم جای دارند.

طبق ارزیابی شرکت “هنلی و شرکا” که در زمینه تابعیت و مهاجرت که در لندن مستقر است، در حال حاضر ۲۱۸ کشور و محدوده مرزی درجهان وجود دارد. شهروندان آلمانی از این میان می‌توانند به ۱۷۷ کشور آزادانه سفر کنند.

 

پس از آلمان ‌ها، دارندگان پاسپورت سوید قرار دارند که از امکان آزادی سفر به ۱۷۶ کشور برخوردارند.

فرانسه‌، فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا به طورمشترک در جایگاه سوم قرار دارند.

شهروندان آمریکایی، بلجیمی، دانمارکی و هالندی با امکان سفر به ۱۷۴ کشور درجایگاه چهارم جای گرفته‌ اند.

 

در این رده‌ بندی گذرنامه‌های سومالی، افغانستان، پاکستان و عراق به عنوان “بدترین گذرنامه‌های جهان” شناخته شده و در ته جدول قرار دارد) در بیش از ۱۶ سال گذشته ده ها سفیرکبیر و جنرال قونسل از برلین، بن و منشن به المان پناهنده شده و به افغانستان برنگشته اند. شماری آتشه اقتصادی و نظامی نیز از برلین فرار نموده و یا در المان و سایر کشورهای اروپایی پناهنده شدند.

 

گفته می شود شماری از مقام های ارشد حکومت در مقام های مختلف دولتی و نظامی که به بگونه ای به المان و سایر کشورهای از اروپایی رفته اند پناهنده شده و به کشور برنگشته اند.

دومقام ارشد سفارت افغانستان در برلین تابعیت دوگانه داشته و گفته می شود یکی از آنها که حدود بیش از ۴۴ سال است در آلمان زندگی می کند. 22 سال است در جنرال قونسلگری افغانستان در بن و سفارت افغانستان در برلین بدون وقفه دیپلومات بوده و هیچگاه بیشتر از دو ماه را در افغانستان سپری نکرده و فقط منتظر حکم تقرر خود به سفارت افغانستان در برلین بوده و فورا به آلمان برگشته است.

می توان گفت که در ۱۶ سال گذشته نصف کارمندان سیاسی افغانستان در کشورهای جهان پناهنده و یا از کار برطرف شده و جای آنها را سران اقوام و دوستان مقام های حکومت افغانستان گرفته اند.

 

محمود منجم زاده

 

 

موضوع : اخبار