اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کریم الله خاوری گفت: حکومت مرکزی و محلی بدخشان اراده ای برای بازپس گیری معادن از دست طالبان و زورمندان محلی ندارد…

بگفته او همین بی ارادگی آن بیکاره ها سبب شده است که طالبان ماهانه 40 میلیون افغانی از معدن راغستان بدست آورند.

 

آگاه مسایل سیاسی و باشنده بدخشان در گفتگو با “همگام” در خصوص ناتوانی حکومت و استخراج معادن راغستان توسط طالبان و زورمندان محلی گفت: وجود منابع لاجورد، طلا، نفت و منابع دیگر در بدخشان باعث شده که این ولایت به میدان رقابت های طرفای مخالف شود. در زیر کوه بیکادور راغستان 12 الی 18 تن طلا وجود دارد که در زمان آقای کرزی هم این منطقه سروی شد و قرار بر استخراج معدن شد اما بنا به دلایل مشخص استخراج صورت نگرفت.

 

خاوری، درباره دلایل استخراج نشدن این معادن از سوی حکومت اظهار کرد: یکی از دلایل استخراج نشدن این معادن درخواست های مردم بود که می گفتند اگر معدن استخراج شود، باید سرک راغستان قیر شود و شفاخانه ها و کلینیک های آن اعمار شود و دلیل دیگر امتیاز گرفتن مقامات حکومتی غیر مسوول در تبانی با مقامات مسوول در مرکز حکومت بود که باعث شد این معادن قانونا استخراج نشود.

 

وی می گوید: پس گرفتن مناطق و منابع از طالبان برای حکومت هیچ کار دشواری نیست و اگر حکومت اراده اش را داشته باشد مناطق از دست رفته وردوج، کران و منجان و خستگ راغستان با امکانات مالی و معنوی حکومت کاری ندارد اما این بیکاره ها با عدم اراده شان مردم را نگران کرده اند و هراس می رود که با گرم شدن هوا سناریوی قندوز و سرنوشت بدفرجام آن بر مردم بدخشان نیز تحمیل شود.

 

خاروی، در خصوص کم بودن امکانات جنگی در بدخشان افزود: چند سال قبل حکومت مرکزی یک لوای را در بدخشان تشکیل داد اما تا اکنون این لوای نه قوماندان دارد و نه افراد مسلحی که در برابر طالبان سد محکم باشند. در حقیقت لوایی که ایجاد کردند تنها روی کاغذ بود و در حد شعار هم باقی ماند و تا امروز هم از تجهیزات در این لوا خبری نیست. تنها با شعارهای قلابی با زندگی مردم بدخشان بازی شد.

موضوع : اخبار